Rehber Xiaomi Mi5 özelinde MIUI7'de Uygulamalara Root İzni Verme == Videolu Anlatım ==

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Uygulamalara Root İzni Verme
Aslında tüm MIUI7 kullanan cihazlar için geçerli bir durumdur. Biz Mi5 özelinde ele alacağız.

Çin Developer Romları kendinden rootlu gelmektedir. Ancak Güvenlik uygulamasından açmak gerekir. Diğer romlarda nasıl Root izni verildiğini daha sonra hazırlayacak ve 2. mesaja ekleyeceğim.

Şimdi Çin Developer Romda, izni nasıl vereceğimizi görelim.

Basit anlatım:
  • Security (Güvenlik) uygulamasını açıp, Permissions bölümünden Root Access bölümüne giriyoruz ve Enable yapıyoruz.
  • Gerekli Root dosyaları otomatik olarak indirilip, telefon yeniden başlayacak ve bu Root dosyaları yüklenerek yeniden açılacaktır.
  • Root isteyen bir uygulama açıldığında Root Access bölümünde görülecektir. Buradan izin vermek yeterli.

Ayrıntılı anlatım:
  • Security (Güvenlik) uygulamasını açıp, Permissions bölümünden Root Access bölümüne giriyoruz ve Enable yapıyoruz.
  • Gerekli Root dosyaları indirilirken download hızlandırıcıyı Cancel edip devam ediyoruz.
  • Dosyalar indirilip telefon yeniden başlayacak ve bu Root dosyaları yüklenerek yeniden açılacaktır.
  • Cihaz yenden açıldığında Root isteyen uygulamamızı yüklüyoruz. Eğer apk olarak yüklüyorsak öncelikle Bilinmeyen Kaynaklar'dan yapılan yüklemeler için izin vermemiz gerekiyor.
  • Settings, Additional Settings, Privacy bölümünden yada ekrandaki uyarı yazısına tıklayarak Unknown Sources'i açıyoruz.
  • Şimdi apk dosyamızı yükleyebiliriz. Yükledikten sonra açıyoruz. Ben Root Explorer'ı yükledim. Root izni istemesi için kök dizinde Mount R/W'ye tıklıyorum.
  • Şimdi Güvenlik uygulamasını açıp Permissions'tan Root Access'e giriyoruz ve Root izni isteyen uygulamamıza izin veriyoruz. Root izni tehlikeli bir izin olduğu için yaptığımız şeyin bilincinde olmamız için birkaç kere bizi uyarıyor.
  • En sonunda da izni almış oluyoruz.
  • Bir başka uygulama daha yükleyelim. Mesela ben Screen Recorder uygulamasını yükleyeceğim. Bir kere Unknown Sources'ı açtığımız için bir daha bizi uyarmadan direkt olarak apk yüklenecektir.
  • Görüldüğü gibi ilk anda Root izni olmadığı için uygulama Rootsuz modda çalışmak isteyecektir. Ancak biz yine Güvenlik uygulamasından izni verince sorunsuz çalışacaktır.

Youtube Linki:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

alper38k

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alper
Cihazım
Mi 8 Dipper
Konular
7
Chatin hocam Global stabil rom için rot yapılabiliyormu? Ekleyecekmisiniz?

Deejay_2006

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Harun
Cihazım
Mi4 w
Konular
8

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Chatin hocam Global stabil rom için rot yapılabiliyormu? Ekleyecekmisiniz?
Twrp ile SuperSu yüklenerek basitçe yapılabiliyor. Arkadaşımız link vermiş, o uygulama ile de yapabilirsiniz. Uygulamanın yaptığı şey de aynı zaten.

MI PAD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

01halil

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
halil
Cihazım
xiaomi mi5
Konular
15
Chatin hocam sizi s3 konusundan tanıyorum sanırım terfi etmişsiniz hayırlı olsun bu arada root yapmak bu kadar kolaymış meğer teşekkürler emeğiniz için

GT-i9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Chatin hocam sizi s3 konusundan tanıyorum sanırım terfi etmişsiniz hayırlı olsun bu arada root yapmak bu kadar kolaymış meğer teşekkürler emeğiniz için

GT-i9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim. Galaxy S sonrasında LG 'ye geçmiştim. Bir daha Samsung'un yüzüne bakmadım :)
Mi4 Türkiye' ye gelince de Mi4'e geçtim, şimdi Mi5 ile uzuuun süre devam inşallah.

MI PAD 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

oruba

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
özkan
Cihazım
Xiaomi MI4
Meslek
Gazeteci/Müzisyen
Konular
93
Elinize sağlık; V5 te ne güzel root haklarını istediğimiz zaman açar kapatırdık, root meselesi v6 dan beri mevzu olmaya başladı, mi5 için böyle kolay olması çok hoş, v8 de bu şekilde yapılamıyor sanırsam?
Xiaomi eskisi gibi bütün telefonlarında root haklarını açık tutmalı bence, diğer uygulamaların bunu manipüle edememesi içinde mi hesabı üzerinden bi doğrulama kodu v.s. kullanabilir mesela.

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

araktor

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Anıl Orhan
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
0
Herkese selamlar. Arkadaşa çinden mi5 64 gb versiyonundan getirttim. chatin_62 hocamızın anlattığı rehber ile cihazı unlock yaptım. Fakat security-permissons a girdiğimde autostart,permissions,install via usb den başka seçenek yok yani root ile ilgili birşey yok. Bunun sebebi nedir ?
Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Herkese selamlar. Arkadaşa çinden mi5 64 gb versiyonundan getirttim. chatin_62 hocamızın anlattığı rehber ile cihazı unlock yaptım. Fakat security-permissons a girdiğimde autostart,permissions,install via usb den başka seçenek yok yani root ile ilgili birşey yok. Bunun sebebi nedir ?
Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.
Yazıda da belirttiğim gibi Root yalnızca Çin Developer sürümlerde var.

MI PAD 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fuckerluffy

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Lütfullah
Cihazım
Xiaomi mi 5
Konular
7
Global Devolopper Rom kurulu nasıl root atabilirim ?

Üst Alt