Soru Xiaomi Mi5 Kamera Ayarları

bugra333

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buğra
Cihazım
OnePlus 7T
Meslek
Elektronik Müh.
Konular
12
Mi5 için kamera ayarı tavsiyesi olan var mı yada şu şekilde daha iyi fotoğraf çekiyorum diyen merak ettim sadece ?
Renk doygunluğu, keskinlik ve kontrast gibi ayarları normal olarak mı kullanıyorsunuz kamera ayarlarını ?

tsugayu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Tugay
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
5
Ben otomatik ayarda kullanıyorum, ama çekeceğim fotoda nesneler hareketli değilse HDR yi açık çekiyorum, çok daha güzel fotoğraflar ortaya çıkıyor. Özellikle karanlık ve iç mekan çekimlerinde ya HDR ya da gece modunu açın ve çekim süresince telefonu hiç kıpırdatmayın. Karanlıkta Normal moddaki kumlanma çamurlaşma gibi sıkıntılardan böylece kurtuluyorsunuz. Otomatik modda gece çekimi çok kötü. Ayrıca ben ayarlardan düşük ışıkta fotoğrafları iyi hale getir seçeneğini de kapattım. Eğer telefonu sabitleyip çekebilme imkanı olursa da manuel modda pozlama süresini arttırıp isoyu düşürerek net kumlanma olmayan güzel gece fotoğrafları çekilebiliyor. Bir de telefonun ekran ayarlarına girip Renkler&Karşıtlık seçeneğinden otomatik karşıtlık seçiliyse değiştirin. Standart veya karşıtlığı arttırı seçin bu da ekran parlaklığı yüksek iken ışık altında fotoğraflardaki ve ekrandaki diğer görüntülerdeki bozuklukları düzeltecek. Ben karşıtlığı arttır seçeneğini kullanıyorumsanki samsungun super amoled ekranları gibi oluyor canlı parlak renkler. Bu da çok farkettiriyor.

Oyla:

efe574

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
omer
Cihazım
mi 5s plus
Konular
8
hocam oyle bır anlatmıssın kı masal gıbı tsk. .. telefonu sabıt tutmak neredeyse cok mumkun degıl genelde elde cekımlerımız. ayrıca bu kamera olayını bende hala cöz musdegılım ..lg g4 kullanıyorken camera otomatık modda herturlu super sonuclar alıyor ken mi 5s puls da olduk ca zorlanıyorum uygun foto cekım degerlerını bır turlu ulasamadım . acıkcası kamera konusunda pişmalık duydum .. bu oıs den kaynaklanan bır olaymı yoksa kameranın yapacagı tum becerısı bukadar mı anlamadım

Oyla:

mert.kpck

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Mi5 Prime
Meslek
Öğrenci
Konular
5
hocam oyle bır anlatmıssın kı masal gıbı tsk. .. telefonu sabıt tutmak neredeyse cok mumkun degıl genelde elde cekımlerımız. ayrıca bu kamera olayını bende hala cöz musdegılım ..lg g4 kullanıyorken camera otomatık modda herturlu super sonuclar alıyor ken mi 5s puls da olduk ca zorlanıyorum uygun foto cekım degerlerını bır turlu ulasamadım . acıkcası kamera konusunda pişmalık duydum .. bu oıs den kaynaklanan bır olaymı yoksa kameranın yapacagı tum becerısı bukadar mı anlamadım

Hocam arkadaşın sabit tutmaktan kası 1-2 saniye. Tabii pozlamayı çok daha uzun da yapabilirsiniz ama genelde hdr ile çekilen fotoğraflar 1 saniye kadar sürüyor. OIS çok çok iyi bir özellik. Fotoğraflardan bir yana video çekimlerinde kendini çok belli ediyor. Hatta çekmesini bilirseniz, 4k çekimlerde filmlerin sahnelerine eklenti yapabilecek kalitede videolar çıkartabilirsiniz. Tabii hem fotoğraf hemde video çekmenin püf noktası ışığı doğru şekilde manipüle etmektir. Çok ufak detaylar fotoğrafın kalitesini inanılmaz derecede arttırabilir. Bu detayları görmek lazım :).. Mi5 / Mi5s lerin kamera donanımları hemen hemen son nesil sayılır. O açıdan içinizde kuşku olmasın. Evet,yazılımsal olarak desteğe ihtiyaç duyuyor mi5 ve türevleri,fakat bu çözülmeyecek bir şey değil. Gelecekteki güncellemeler de kamera çekimlerinde daha fazla ön plana çıkabilir mi5 ler.

Şimdi her şeyden ziyade sizin sorununuza gelelim.Hocam otomatik modda gündüzleri gayet iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Eğer duruyor ve sabit bir yeri fotoğraflayacaksanız arkadaşın dediği gibi HDR moda alıp çekebilirsiniz. (1 saniye çekim süresi var titretmemelisiniz). Sallantılı çekimlerde ise OIS devreye girer ve yine iyi fotoğraflar alabilirsiniz fakat dediğim gibi ışığı iyi kullanmak gerekiyor.

Oyla:

tsugayu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Tugay
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
5

Aslında telefonun işlemcisine ve kamerada kullanılan sensöre bakılınca kabiliyeti çok daha yüksek, yazılım konusunda biraz sıkıntılar var. Yanılmıyorsam aynı kamera ve işlemci donanımı ile 720p de 240fps video çeken telefonlar var. İnşallah yetkililer kamera yazılımının üstüne düşerler ve önümüzdeki güncellemelerde kameranın donanımsal yeteneklerini yazılım ile de desteklerler. Şuanda dediğiniz gibi otomatik modda lg g4'ü yakalayamaz, ama biraz uğraşarak daha iyi fotolar elde edilebilir.

Oyla:

biceeu

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
ali
Cihazım
mi 5
Konular
0
Ben otomatik ayarda kullanıyorum, ama çekeceğim fotoda nesneler hareketli değilse HDR yi açık çekiyorum, çok daha güzel fotoğraflar ortaya çıkıyor. Özellikle karanlık ve iç mekan çekimlerinde ya HDR ya da gece modunu açın ve çekim süresince telefonu hiç kıpırdatmayın. Karanlıkta Normal moddaki kumlanma çamurlaşma gibi sıkıntılardan böylece kurtuluyorsunuz. Otomatik modda gece çekimi çok kötü. Ayrıca ben ayarlardan düşük ışıkta fotoğrafları iyi hale getir seçeneğini de kapattım. Eğer telefonu sabitleyip çekebilme imkanı olursa da manuel modda pozlama süresini arttırıp isoyu düşürerek net kumlanma olmayan güzel gece fotoğrafları çekilebiliyor. Bir de telefonun ekran ayarlarına girip Renkler&Karşıtlık seçeneğinden otomatik karşıtlık seçiliyse değiştirin. Standart veya karşıtlığı arttırı seçin bu da ekran parlaklığı yüksek iken ışık altında fotoğraflardaki ve ekrandaki diğer görüntülerdeki bozuklukları düzeltecek. Ben karşıtlığı arttır seçeneğini kullanıyorumsanki samsungun super amoled ekranları gibi oluyor canlı parlak renkler. Bu da çok farkettiriyor.
hocam "düşük ışıkta fotografı iyi hale getir ayarı nerde ya, yok o benim telefonumda :D"

Oyla:

ferhattoker33

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ferhat
Cihazım
Mİ 5 prime
Konular
0
Telefonu (mi5 prime) alalı yaklaşık bir hafta oldu. Önceki telefonum Lg G3 ve onunla kıyaslama yapıyorum Mi5 beni maalesef üzdü. (g3 ten şikayetçiydim pil konusunda zaten bunun da pil süresi kısa ve kamera övüldüğü kadar değil bence) Özellikle fotoğraflardaki gürültü bariz belli. Kameradaki kontrast keskinlik doygunluk ayarlarıyla ortalama bi ayar yapmaya çalıştım. Kontrast yüksek, doygunluk orta ve keskinlik orta veya yüksek olacak şekilde ayarlı. Kamera şarjı sömürüyor ve teli ısındırıyor, İlk defa dikkatimi çekti. Kamera ve pil optimizasyonu inşallah ilerdeki güncellemelerle iyi olur.

Oyla:

efe574

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
omer
Cihazım
mi 5s plus
Konular
8
Bende g4 den 5s plus gectim .. basta banada zayif geldi cunku lg kamera otomatik ayar duzeyi birazdaha iyi . Ama bu telfonun da stero modda goruntuyu ayarlayrak cektimizde .g4 den daha kaliteli fotolar cektini gozlemledim..ozellikle gunduz isik alan fotolar super netlikte.

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Xiaomi telefonlarda dokunarak çekme seçeneği varmı?5s plus da göremedim

Oyla:

hiboz

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hiboz
Cihazım
12 lite
Meslek
muallim
Konular
3
Xiaomi telefonlarda dokunarak çekme seçeneği varmı?5s plus da göremedim
Var. Önce bir yere dokunup odaklama yapıyorsunuz, odaklama yapınca aynı noktada yuvarlak içinde kamera simgesi çıkıyor. Bu simgeye basınca çekiyor.

Oyla:
Üst Alt