Rehber Xiaomi Mi Note 2 TWRP Yükleme ve Root Yapma ==Videolu anlatım

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi Mi Note 2 TWRP Yükleme ve Root Yapma
Merhaba arkadaşlar,
Daha önce aldığım bir karar gereği rehberlerimde anlatım yaparken olayı sadeleştirerek anlatmaya başlamıştım. Çünkü biraz bilen arkadaşlarımız haklı olarak sıkılıyolar, hatta kafaları da karışıyordu. Ancak sade anlatım yaptığım konularda hem konu içlerinde hem de özel mesajla o kadar çok mesaj geldi ki artık ben bunaldım ve bu kararımı yeniden gözden geçirmek zorunda kaldım. Yani bu yapacağım anlatımı, ilk defa eline android telefon alan birisine yapıyormuş gibi yapmaya çalışacağım. Bilenler için zaten sorun yok, şu konudan yapabilirler.
Mod - Gerçek Mi Note 2 TWRP Recovery v3.0.2-0 / v3.0.3-0
Bununla ilgili video 2. mesajda yayınlanmıştır.
Ek Bilgi: Bu yöntemi tüm Mi cihazlarında aynı şekilde kullanabilirsiniz. Sadece sizin cihazın TWRP Recovery dosyasını kullanmanız gerekmektedir.
  1. ADB Platform Araçlarını indiriniz. Diskinizde kolay ulaşabileceğiniz bir yere çıkartınız (Mesela D Diskinizin ana dizinine).
  2. TWRP Dosyasını indiriniz ve ADB dosyalarının olduğu klasöre çıkartınız.
  3. Mi Flash Tool uygulamasını indiriniz ve kurunuz (bunu driverların yüklenmesi amacıyla kullanacağız). Temiz rom yüklemeleri de bu uygulama ile yapılmaktadır. Önemli not: İşlemleri 64Bit'lik bilgisayar ve 64Bit'lik Windows üzerinde yapınız. 32Bit'te sorunlar yaşanabilir.
  4. Root yapacaksanız Supersu dosyasını indirip telefonunuza mesela downloaded_rom klasörüne kopyalayın.
  5. Google Universal USB Driverlarını ve Xiaomi'nin driverlarını indiriniz ve bir klasöre açınız. Driver sorunlarında kullanmak gerekebilecektir.
  6. Telefonun USB Hata Ayıklamasını (USB Debugging) aktif ediniz.
    • Geliştirici Modunu (Developer Options) daha önce açmadıysanız Ayarlardan "Telefon Hakkında" (Settings/About Phone) bölümüne giriniz ve MIUI versiyonu üzerine arka arkaya tıklayınız. Bu tıklamalar sırasında size bildirim olarak Geliştirici Modunun açıldığı yazılacaktır.
    • Geri çıkıp Ek Ayarlar (Additional Settings) menüsüne giriniz.
    • Geliştirici Seçenekleri (Developer Options) menüsüne giriniz.
    • USB Hata Ayıklama (USB Debugging) seçeneğini işaretleyiniz.
  7. Telefonu bilgisayarınıza bağlayıp Aygıt Yöneticisinde bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer telefonu bağladıktan sonra üzerinde ünlem işareti olan yada soru işareti olan bir aygıt geliyorsa sorun var demektir. İndirdiğiniz driverlar ile update ediniz. Eğer sorun yoksa MS-Dos ekranına (Komut İstemi / Command Promt) geçerek ADB klasörüne giriniz ve
    Kod:
    adb deviecs
    komutunu vererek telefonunuza gelecek olan izin isteğini (ADB Fingerprint) onaylayınız. Bunu yaparken bir daha sorma seçeneğini işaretlemenizi önemle tavsiye ederim. Bu onayı vermediğiniz sürece ADB cihazı unauthorized olarak görecek ve komutları kabul etmeyecektir. İzni verip tekrar
    Kod:
    adb deviecs
    komutu verdiğinizde unauthorized yerine device yazdığını görmeniz gerekir.
    Bu işlemler sırasında sorun yaşarsanız lütfen temel bilgisayar komut ve işlevlerini öğreniniz. Bana klasöre nasıl geçeceğim, ADB'yi nasıl çıkartacağım, Komut istemi yada MS-Dos nedir, Sürücü güncellemesi nasıl yapılır diye sormayınız lütfen. Bunun için Google'dan faydalanabilirsiniz. Tavsiyem bunları iyice öğrenmeden bu işlemleri kendiniz yapmaya kalkışmayınız. Bu seferlik bir bilene yaptırınız.
  8. Telefonu Fastboot modunda açarak bilgisayara bağlayınız.
    • Birinci yöntem telefon açıkken bilgisayara bağlayıp ADB klasöründen
      Kod:
      adb reboot-bootloader
      komutu vermektir.
    • İkinci yöntem telefonu bilgisayardan ayırarak kapatıp, bir süre beklediten sonra Ses Kısma (Volume DOWN [download modu çağrıştırsın]) ve güç tuşlarına basınız. Ekranda Fastboot yazısı ve Android maskotu gelince bırakınız. Sonra bilgisayara bağlayınız.
  9. Aygıt yöneticisinden kontrol ederek sorun olup olmadığını kontrol ediniz.
    Win10 kullananlarda Kedacom USB Device diye bir driver sorunu olmaktadır. Eğer sizde de Kedacom USB Device yazıyorsa sorun var demektir. Bunu değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde Fastboot komutlarını verdiğiniz halde telefonda çalışmayacaktır ve yaptığınız şeylerin bir anlamı olmayacaktır. Bununla ilgili başka bir video hazırlamayı düşünüyorum. Hazır olunca buradan linkini vereceğim.
    • Kedacom USB Device içerisinde bulunan Android Bootloader Interface aygıtına sağ tıklayıp Update Driver (Sürücüyü Güncelle) seçeneğini seçiniz.
    • Bilgisayarımda ara seçeneği ile devam ediniz.
    • Ben seçeceğim seçeneği ile devam ediniz.
    • Have Disk (Diski var) seçeneği ile Google driverlarının bulunduğu klasörü göstererek android_winusb dosyasını seçiniz.
    • OK (Tamam) butonlarına basarak yüklemeyi yapınız.
    • Herşey doğru yapıldıysa, Aygıt yöneticisinde artık Kedacom USB Devices yerine Android Phone yazması gerekiyor. Değilse Xiaomi driverlarını deneyebilirsiniz.
  10. İsterseniz
    Kod:
    Fastboot devices
    komutu vererek bilgisayarın telefonu gördüğünü teyit edebilirsiniz.
  11. Aşağıdaki komutları vererek TWRP'yi yükleyiniz ve cihazı twrp'den reboot ediniz. Not: Uzun dosya isimlerinde ilk bir iki harfini yazdıktan sonra Tab tuşunu kullanarak otomatik gelmesini sağlayabilirsiniz.
    • Kod:
      Fastboot flash recovery twrp-3.0.2-0-scorpio_edit.img
    • Kod:
      Fastboot boot twrp-3.0.2-0-scorpio_edit.img
    • Bir süre sonra TWRP recovery açılacaktır. 1 dakikayı bulabiliyor bazen, lütfen bekleyiniz.
  12. Root yapacaksanız TWRP içinden Install butonuna basınız ve Supersu dosyasını gösteriniz. Yükleme bitince Wipe Dalvik ve Wipe Cache temizliklerini yapınız. Sakın başka bir yeri Wipe yapmayınız. Cihazın dahili hafızasını ve romu silebilirsiniz.
  13. İşlemlerimiz tamamlanmıştır. Telefonu reboot edip güle güle kullanabilirsiniz.

ADB v1.0.39 Platform Tools

Editlenerek Note2 için kullanılabilir hale getirilmiş TWRP 3.0.3-0

(Ayrıntılı bilgi için : Mod - Gerçek Mi Note 2 TWRP Recovery v3.0.2-0 / v3.0.3-0 )

Mi Flash 64Bit 2016.04.01 Sürümü

SuperSu v2.79 SR3

Google USB Drivers

yada

Xiaomi USB Drivers

yada

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Not1: Lütfen videoyu forumdaki anlatıma göre takip ediniz. Videoda anlamadığınız yada niçin bunu yapmış diyebileceğiniz yerlerin açıklamaları forumdadır.
Not2: Videodaki 3:14'te telefonu sanal pc üzerinden bağlıyorum. VMWare ile ilgili bir ekrandır. Siz normal pc'de sadece telefonu bilgisayara bağlayacaksınız.

Youtube Linki:
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:

sugeda

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
KADİR
Cihazım
POCOF2PRO8/256
Meslek
YÜKSEK LİSANS
Konular
0
Teşekkürler

sugeda

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
KADİR
Cihazım
POCOF2PRO8/256
Meslek
YÜKSEK LİSANS
Konular
0
Güzel paylaşım

dervisates

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dervis
Cihazım
5s plus 128
Konular
5
mı flash uygulaması hata verıyor. kurulumun en başında

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
mı flash uygulaması hata verıyor. kurulumun en başında
Nasıl bir hata veriyor, ekran görüntüsünden belki birşeyler çıkartabiliriz. 64Bit olması gerekiyor, unutmayın. 32Bit'te denemedim. Videodaki Windows 64Bit ve gördüğünüz gibi sorunsuz yükleniyor. Pardon ya videoyu daha bugün yükleyeceğim.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Özlemişim chatin_62 rehberlerini :D
Ben de çok özlemişim hocam. Bunu konuyu açarken ve yayınlarken duyduğum heyecandan anladım.

Video 2.mesajda yayınlanmıştır.
Ek Bilgi: Bu yöntemi tüm Mi cihazlarında aynı şekilde kullanabilirsiniz. Sadece sizin cihazın TWRP Recovery dosyasını kullanmanız gerekmektedir.

Son düzenleme:

MGM Barut

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MUHARREM
Cihazım
Mi9T Pro 128gb
Meslek
Emekli
Konular
78
Hocam yine döktürmüş sünüz. Ellerinize sağlık. Bundan iyisi şam da kayısı. ☺️

dervisates

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dervis
Cihazım
5s plus 128
Konular
5
Nasıl bir hata veriyor, ekran görüntüsünden belki birşeyler çıkartabiliriz. 64Bit olması gerekiyor, unutmayın. 32Bit'te denemedim. Videodaki Windows 64Bit ve gördüğünüz gibi sorunsuz yükleniyor. Pardon ya videoyu daha bugün yükleyeceğim.

Ben de çok özlemişim hocam. Bunu konuyu açarken ve yayınlarken duyduğum heyecandan anladım.

Video 2.mesajda yayınlanmıştır.

resımdekı gıbı hata verıyor. pc 64 bıt w10 home

Ekli dosyalar

• PHOTO_20170621_095659.jpg
    5,9 MB · Görüntüleme: 36

turkuazzz99

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özkan Özcan
Cihazım
Mİ5S PLUS
Konular
18
Teşekkürler, aynı ayrıntılı anlatımı xiaomi mi5 için de rica ediyorum. Her seferinde aynı sorun çıkıyor;
en son twrp açılsın diye verdiğim fastboot boot recovery.img komutundan sonra hiç bir şey açılmıyor fastboot ekranında kalıyor. Kendim recovery modda başlatmak isteyince de mi logosunda kalıyor, neyse ki flash tool la tekrar rom atıp kurtarıyorum; üstelik en son yazdığınız dosyasıyla yaptığımda da aynı sorun oluşuyor, bu arada bootloader kilidim açık. Tekrar teşekkürler.

Üst Alt