Haber Xiaomi Mi Mix 4, 108 MP kamera ile geliyor!

Xiaomi’nin alt markası Redmi‘nin 64 Megapiksel çözünürlüğünde ana kameranın yer aldığı dört arka kameralı bir telefon üzerinde çalıştığı uzun süredir biliniyor.

Çin’in Pekin kentinde düzenlenen etkinlik ile bu durum resmiyet kazandı.

Xiaomi Gelecek Görüntü Teknolojileri İletişim Konferansı etkinliğinde 64 MP Samsung ISOCELL GW1 kamera sensörünün bazı önemli özellikleri paylaşıldı.

Buna ek olarak 108 MP çözünürlüğündeki kamera sensörünün müjdesi verildi.

Xiaomi 108 Megapiksel kamera için müjdeyi verdi!

Xiaomi’nin Samsung ile ortak çalışmaya imza attığı 108 MP çözünürlüğündeki kamera sensörü, 12032 x 9024 piksel görüntüler üretebiliyor.

Xiaomi’ye yakın kaynaklar bu sensörün Xiaomi Mi Mix 4’te kullanılacağını gösteriyor.

Tabi, geliştirme süreci devam ettiği için kamera sensörünün detayları şu anda bilinmiyor.

Mi Mix 4 hakkında yapılan bir açıklamada, “64 MP’den daha iyi bir kameraya sahip” ifadesi kullanılmıştı. Bu açıklamalar ve basın görselleri, Mi Mix serisinin yeni üyesinde bu kameranın kullanılacağını doğruluyor.

Qualcomm’un Snapdragon 855 Plusişlemcisinden güç alan telefon, 45W hızlı şarj desteğine sahip olacak.

Bu sayede Mi Mix 4 modeli Xiaomi’nin en güçlü akıllı telefonu olmasının yanı sıra, en hızlı şarj olan telefonu olacak.

Kaynak:

Son düzenleme:

Maksim Gorki

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Steinbeck
Cihazım
Xiaomi Mi 9
Konular
47
108 MP ne demek hocam? Şahsen ben tasvip etmiyorum bu değerleri. Birincisi, çok fazla dosya boyutu olacak ve yer kaplayacak, hele ki 4k video çekimleri onlarca GB olacak; ikincisi, MP değerleri arttıkça renkler de o ölçüde abartılı olacak ve gerçek renkleri vermeyecek (Benim tahminim bu yönde). Apple hiç böyle işlere girmedi ve gayet de güzel fotoğraf çekiyor. MP değerlerini arttıracağına diyafram değeri, shutter değeri, ISO değeri vs. gibi şeylerle kaliteli hâle getirmeleri bence daha iyi olur. Tabii satış stratejisi bunlar hep...

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
108 MP ne demek hocam? Şahsen ben tasvip etmiyorum bu değerleri. Birincisi, çok fazla dosya boyutu olacak ve yer kaplayacak, hele ki 4k video çekimleri onlarca GB olacak; ikincisi, MP değerleri arttıkça renkler de o ölçüde abartılı olacak ve gerçek renkleri vermeyecek (Benim tahminim bu yönde). Apple hiç böyle işlere girmedi ve gayet de güzel fotoğraf çekiyor. MP değerlerini arttıracağına diyafram değeri, shutter değeri, ISO değeri vs. gibi şeylerle kaliteli hâle getirmeleri bence daha iyi olur. Tabii satış stratejisi bunlar hep...

4K videoyu 12MP kamera çekmek ile 108MP kamera çekmek arasında dosya boyutu yönünden zerre kadar bile fark olması teknik olarak mümkün değil.

Adı üstünde 4K. 3840x2160 çözünürlükte çıkacak görüntü.

İkincisi çözünürlüğün artması ile renklerin yine zerre kadar bile alakası yok. Tamamen kamera yazılımıyla ilgili bir konu.

Üçüncüsü bu çözünürlük beraberinde daha büyük bir sensörle gelirse görüntü kalitesini arttıracaktır. Bir detay verilmemiş, o yüzden ne desek spekülasyon olur. Yine de biraz spekülasyon yapabiliriz.

48MP ve 64MP sensörler gibi olacaksa 2x2 binning ile 27MP fotoğraflar üretir, ama 3x3 binning yaparsa 12MP görüntüler elde eder. Bunun avantajı da daha fazla ışık hassasiyeti, özellikle video çekimlerinde daha kaliteli sonuçları doğurur. 64MP sensörlerde video çekimlerinde piksellerin önemli bir bölümü kullanılamayacak. 108MP'lik bir sensörü 27MP olarak kullanmak daha da çok pikselin boşa gitmesine sebep olur.

Konuya geri dönecek olursak benim esas tasvip etmediğim konu, desteklenen hızlı şarjla reklam yapılması. Maksimum hızlı şarj neyse kutusuna koy, ya da hiç bahsetme.

Henüz tam inceleyemedim, ama bugün yangından mal kaçırır gibi yaptıkları tanıtımda Samsung'un zaten önceden anlattığı şeylerin yanına hiçbir şey koyamamışlar. Belli ki Realme'nin yarın yapacağı 64MP sensörlü ve 4 kameralı telefonundan rol çalmaya çalışıyorlar.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Xiaomi’nin alt markası Redmi‘nin 64 Megapiksel çözünürlüğünde ana kameranın yer aldığı dört arka kameralı bir telefon üzerinde çalıştığı uzun süredir biliniyor.

Çin’in Pekin kentinde düzenlenen etkinlik ile bu durum resmiyet kazandı.

Xiaomi Gelecek Görüntü Teknolojileri İletişim Konferansı etkinliğinde 64 MP Samsung ISOCELL GW1 kamera sensörünün bazı önemli özellikleri paylaşıldı.

Buna ek olarak 108 MP çözünürlüğündeki kamera sensörünün müjdesi verildi.

Xiaomi 108 Megapiksel kamera için müjdeyi verdi!

Xiaomi’nin Samsung ile ortak çalışmaya imza attığı 108 MP çözünürlüğündeki kamera sensörü, 12032 x 9024 piksel görüntüler üretebiliyor.

Xiaomi’ye yakın kaynaklar bu sensörün Xiaomi Mi Mix 4’te kullanılacağını gösteriyor.

Tabi, geliştirme süreci devam ettiği için kamera sensörünün detayları şu anda bilinmiyor.

Mi Mix 4 hakkında yapılan bir açıklamada, “64 MP’den daha iyi bir kameraya sahip” ifadesi kullanılmıştı. Bu açıklamalar ve basın görselleri, Mi Mix serisinin yeni üyesinde bu kameranın kullanılacağını doğruluyor.

Qualcomm’un Snapdragon 855 Plusişlemcisinden güç alan telefon, 45W hızlı şarj desteğine sahip olacak.

Bu sayede Mi Mix 4 modeli Xiaomi’nin en güçlü akıllı telefonu olmasının yanı sıra, en hızlı şarj olan telefonu olacak.

Kaynak:
Sırf o kamera nedeniyle acayip fiyat koyarlar, o nedenle biz Alt orta segment cihazımızla yolumumuza tın tın devam ederiz, neyimize bizim Amiral gemisi

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Çok fazla yeniliğin bizleri karşılayacağını umuyorum.Kamera, hızlı şarj, ekran ve en önemlisi batarya olarak. Mix serilerin de Xiaomi her zaman en yenilikçi ve en üst seviye segmentteki donanımlarını, Mix serilerine yakışacak bir tasarım ile karşımıza çıkarıyor. Beklentim ve merakım en üst seviyede bu yüzden.
Dört gözle, Yolunu gözlediğim cihazdır kendileri rock~~

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
36
Sırf o kamera nedeniyle acayip fiyat koyarlar, o nedenle biz Alt orta segment cihazımızla yolumumuza tın tın devam ederiz, neyimize bizim Amiral gemisi

64 mp olsa ne 108 mp olsa ne hocam? Yani sayı artınca fotoğraf kalitesi mi artıyor? Telefonlarımıza kurmak için yırtındığımız google bile kendi cihazlarında 12.2 mp sensör kullanıyor.
Yazılımın bir halta yaramasın ama 108 mp kamera kullan... Tamamen para tuzağı. Tabi yersen...

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
64 mp olsa ne 108 mp olsa ne hocam? Yani sayı artınca fotoğraf kalitesi mi artıyor? Telefonlarımıza kurmak için yırtındığımız google bile kendi cihazlarında 12.2 mp sensör kullanıyor.
Yazılımın bir halta yaramasın ama 108 mp kamera kullan... Tamamen para tuzağı. Tabi yersen...

Sayı artınca kalite artmıyor, ama sayı arttı öyleyse kalite sabit kaldı diye varsaymak yanlış.

Evet, 48MP sensörler kaliteyi arttırdı. 48MP olduğu için değil, 4 pikseli 1 piksel gibi kullanacak şekilde birbirine bağlayarak 12MP modunda diğer muadil bütün sensörlerden daha yüksek bir ışık hassasiyetine kavuştu.

Örneğin bu sensör, Pixel 3, Samsung S10 ve iPhone XS'de kullanılan sensörlere göre %30 daha büyük piksellerle 12MP modunda çalışıyor. Bunu da kalkıp 150$'lık telefonlara koyuyorlar. 1000$lık telefonlardaki yazılım daha iyi diye şikayet etmek yersiz.

Üstüne Gcam kuruldu mu tadından yenmez. 2000TL altına Redmi Note 7 alınıyor.

Xiaomi'nin kamera yazılımı da artık daha iyi seviyelere gelmeye başladı.

Hep böyle ezberletilen şeyler tekrar ediliyor. Evet, bu bir pazarlama unsuru. Ancak pazarlamanın yanında tartışmasız olarak daha kaliteli sonuçlar üreten bir ürün aynı zamanda.

Google paraya kıyıp bu sensörleri kullansa daha iyi sonuçlar olacağı ortada. Gerek olmadığı için kullanmıyor değil. Herifler 1000$'a sattıkları telefonda sensöre 5$ fazladan vermeyecek kadar pinti.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
36
Sayı artınca kalite artmıyor, ama sayı arttı öyleyse kalite sabit kaldı diye varsaymak yanlış.

Evet, 48MP sensörler kaliteyi arttırdı. 48MP olduğu için değil, 4 pikseli 1 piksel gibi kullanacak şekilde birbirine bağlayarak 12MP modunda diğer muadil bütün sensörlerden daha yüksek bir ışık hassasiyetine kavuştu.

Örneğin bu sensör, Pixel 3, Samsung S10 ve iPhone XS'de kullanılan sensörlere göre %30 daha büyük piksellerle 12MP modunda çalışıyor. Bunu da kalkıp 150$'lık telefonlara koyuyorlar. 1000$lık telefonlardaki yazılım daha iyi diye şikayet etmek yersiz.

Hep böyle ezberletilen şeyler tekrar ediliyor. Evet, bu bir pazarlama unsuru. Ancak pazarlamanın yanında tartışmasız olarak daha kaliteli sonuçlar üreten bir ürün aynı zamanda.

Google paraya kıyıp bu sensörleri kullansa daha iyi sonuçlar olacağı ortada. Gerek olmadığı için kullanmıyor değil. Herifler 1000$'a sattıkları telefonda sensöre 5$ fazladan vermeyecek kadar pinti.
Bilgi için teşekkürler. Fakat tadından yenmez dediğiniz 12.2mp bir google kameranın 64 mp veya 108 mp özellikli bir cihazda nasıl bir fark yaratacağını da açıklamak istersiniz belki.
Zira şu an note 7 de 48mp bir kamera var ama gcama hiç bir etkisi yok.
Dediğim gibi gereksiz ve tamamen para tuzağı....

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Çok fazla yeniliğin bizleri karşılayacağını umuyorum.Kamera, hızlı şarj, ekran ve en önemlisi batarya olarak. Mix serilerin de Xiaomi her zaman en yenilikçi ve en üst seviye segmentteki donanımlarını, Mix serilerine yakışacak bir tasarım ile karşımıza çıkarıyor. Beklentim ve merakım en üst seviyede bu yüzden.
Dört gözle, Yolunu gözlediğim cihazdır kendileri rock~~
Hocam, sizde zaten şu an piyasanın en iyi cihazı var bildiğim kadarıyla.. Yoksa Miui'sizlik sizi de mi vurdu

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

Hocam, yazdığınızı iki defa okudum, Sayın Koçara hocamın dediklerinden farklı bir şey göremedim sanki

Üst Alt