Sohbet Xiaomi kullanımı hakkında enteresan bir sohbet konusu

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
41
Uzun zamandır açmayı düşündüğüm ve genel bir sohbet havasında geçmesini arzu ettiğim bir konu. Evet biraz uzun ve sıkıcı olacak. Lakin içeriğini okuyan arkadaşların yorum ve katkılarıyla enteresan bir konu olacağını düşünüyorum. Belki de hiç kimse tarafından kayda değer bulunmayacak ve kendim çalıp kendim oynamış olacağım. Her iki ihtimal de başımla diyelim ve madde madde sohbetimize başlayalım…..

1-Güncelleme
Xiaomi kullanıcılarına yıllardır muzdarip oldukları ve en çok şikayet ettikleri konu ne diye sorsanız hiç tartışmasız güncelleme politikası olduğunu söylerler. Zira ister Mi serisi olsun ister Redmi yada Poco; ürettiği cihazları kullananların ortak bir görüşü vardır…Xiaomi donanım konusunda ne kadar üst düzey telefon üretirse üretsin, Miui gibi görsel olarak göze hoş gelen ve düşük donanımlı telefonlarda bile son derece akıcı çalışan bir arayüze sahip olmasına rağmen güncelleme konusunda hayli beceriksiz bir firmadır. Ve uzun yıllardır bu başarısız güncelleme politikasından bir türlü kurtulamamıştır. Her yeni güncelleme eskisini aratır olmuş, yapılan her güncelleme bir şeyleri bozup beraberinde yeni sorunlar getirmiştir.
Oysa 2023 ün son çeyreğinde durumun değiştiğini görüyoruz. Ürettiği cihazlar arasındaki bağlantıyı daha iyi hale getirdiği iddiasıyla tanıtılan, güvenlik açıklarına karşı daha güvenli ve sistem iyileştirmeleriyle daha kararlı çalışan bir arayüz olan HyperOs ile Xiaomi firması bu kısır döngüyü nihayet kırmayı başardı. Yapılan her güncelleme sistemdeki hataları minimize etmekle kalmadı gitgide mükemmeliyeti yakaladı. Aralık ayında piyasaya sürülecek ve Android 15 ile üzerine inşa edilecek HyperOs 2 0 ile de cihazlarını bir üst seviyeye çıkaracak gibi görünüyor.
Kendi deneyimlerimden örnek vermek gerekirse 2023 mart ayından itibaren kullandığım Xiaomi 13 Pro, yılbaşından bugüne çoğu güvenlik içerikli olmak üzere 6 kez HyperOs güncellemesi aldı ve her güncelleme sonrasında stabilitesi biraz daha arttı. Miui’ da gördüğümüz anlık donmalar, uygulama geçişlerindeki takılmalar artık söz konusu bile değil.

2-Batarya
Xiaomi kullanıcılarının şikayetine mazhar olan bir diğer konu ; kötü batarya performansı. Aslında bu durum hayli göreceli ve kullanıcı deneyimleriyle alakalı olmasına rağmen bir çok insanın batarya konusunda bayağı muzdarip olduklarını biliyoruz. Ve bunun da bazen güncellemeden bazen de farklı rom kullanmaktan kaynaklandığına dair görüşler var. Mesela şu lafları sıkça duyarız…” Güncelleme yaptım şarjım su gibi gidiyor eski sürüme nasıl dönerim? “ Yada..” Falanca romu kullanıyorum bataryam çok kötü, pil sağlığı iyi olan hangi romu kullanayım?” Hiç kimsenin aklına gelmez mi kullanılmayan uygulamaların arka plan etkinliklerini kısıtlamak, bataryayı kalibre etmek veya Xiaomi’ nin rutin hale gelmiş şarj sürelerine göre bataryayı doldurmak? Üstelik bu konularda forum üzerinde açılmış onlarca konu binlerce yorum varken. Yapılması gereken tek şey sağ üst köşedeki arama butonu'nu kullanmak, hepsi o kadar.
Bir fikir vermesi açısından HyperOs 1.0.10.0.UMBMIXM global rom yüklü Xiaomi 13 Pro cihazımın batarya performansına ait SS ler...

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

3-Bildirimler
İşte yine sıkça duyduğumuz bir şikayet konusu daha. Forum geçmişinde bu bildirimlerle alakalı o kadar çok konu açıldı o kadar çok yorum yapıldı ki…. Eğer siz bildirim ayarlarıyla ilgili bütün ayarları yapıp gerekli bütün izinleri verdiyseniz bildirim gelmemesi gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Halâ gelmediğini iddia edenler varsa mutlaka bir şeyleri eksik gedik yapıyorlardır. ( Çin menşeili cihazlarda bildirim sıkıntısının çözülemediği gibi yorumlar okuyoruz. O konuya hakim olmadığım için yorum yapamıyorum. Çünkü hiç Çin cihazı kullanmadım kimseye de tavsiye etmem )

4-Kamera
Galiba en eğlenceli kısım burası… Neticede kullandıkları telefonun kamera performansından gayrı memnun bir kitlemiz var. 10-15 bin TL verdikleri bir telefonun DSLR Fotoğraf Makinesi kalitesinde resimler çekmesini bekliyoruz. Neden mi ? Çünkü hepimiz birer profesyonel fotoğrafçıyız ya da sosyal medya içerik üreticisi… E tabi bunda üretici firmaların suçu da yok değil hani. Telefon tanıtımı yaptıkları lansmanlarda gösterilen resimler ve videolar o kadar muhteşem görünüyor ki sanki bizler ağzımızın suları akarak izlediğimiz o telefonları satın alıp sokak sokak resim çekmeye başlasak aynı muhteşem performansı yakalayabileceğiz.
Tabi bir de aklımızı çelen başka bir etken daha var. Alamet-i farikasıyla DxOMark …, Peki nedir bu DxOMark " Akıllı telefonları , lensleri ve kameraları bilimsel olarak değerlendiren bağımsız bir kıyaslama ölçütü olarak tanımlanan ticari bir web sitesi... " Eğer gözüne giremezseniz yandınız. Listenin en altında kendinize yer beğenin. Halbuki normal bir kullanıcı için DxOMark listesinin en tepesindeki Huawei Pura 70 Ultra ile 17.sıradaki Xiaomi 14 Ultra arasında bariz bir fark yoktur. Alay-ı Valâ ile tanıtılan yeni nesil inçler, abartılı optik lensler ve değişken diyaframlar tamamen algıdan ibarettir. Eğer az buçuk fotoğrafçılık kabiliyetiniz varsa orta sınıf bir telefonun pro moduyla da mükemmel kareler yakalayabilir, muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu husustaki örnekleri Peocawe hocamın açmış olduğu Ana Başlık - Mobil Fotoğrafçılık | Paylaşım Konusu konusunda görebilirsiniz.

5-Direnç kaydı
Geldik en can yakıcı mevzuya. Bizler Xiaomi’yi neden sevdik? Muhteşem arayüzü, fiyat/performans ürünü cihazları ve sistemine müdahale edilebilmesine imkân tanıması yanında imei işlemi yapılabilmesinden dolayı öyle değil mi? Türkiye pazarına nazaran yarı fiyatına alınan yurt dışı cihazlara yazılımla imei atabiliyor ve uzun yıllar sıkıntısız şekilde kullanabiliyorduk. Ne var ki 11 serisiyle birlikte yazılımla imei repair dönemi sona erdi ve direnç marifetiyle yapılan imei repair dönemi başladı. Esasında direnç değişimi dediğimiz şey " telefonunuzun güç yönetimi sistemindeki bir bileşenin bozulması durumunda yapılan " bir tamir işlemidir. Yani siz cihazınıza direnç işlemi yaptırdığınız takdirde yeni bir telefon değil tamir edilmiş bir telefon kullanıyorsunuz.
Direnç işlemi yapılan Poco x6 pro videosu. İzlerken inanın içim acıdı...
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Elbette işinin ehli ustalara bir diyeceğimiz yok ( Ki onların sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor ) Ne var ki haricen yapılan direnç işlemlerinde büyük sıkıntılar da yaşanabiliyor. Bataryanın çabuk bitmesi, NFC nin bozulması, su ve toz geçirmezlik özelliğinin gitmesi, ekran dokunmatiğinin çalışmaması, kamera sorunları vs. vs…. Bu sıkıntılar ilk anda olmasa bile zamanla oluşabiliyor. Hem bizim forumda hem de sosyal medya platformlarında sıkça yaşanan problemler. bunlar. Şimdi diyeceksiniz ki ya kardeşim yurtdışı bir Xiaomi 14 Ultranın fiyatı 35 bin TL. Türkiye garantilisini almaya kalksanız 75 bin TL. Ne yapalım? Kullanmayalım mı? Evet bu da ülkemiz şartları için tam bir kısır döngü. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. Lâkin gülü seven dikenine katlanmalı öyle değil mi?

Allah bütün Xiaomi kullanıcılarına kolaylık ve biraz da sabır versin. Selametle…

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Xiaomi
Konular
157
Eskisi gibi sorun sıkıntı yaşamıyorum açıkçası stabil.

Marcolomboss

Angerfist 👊
Yönetici
Destek Ekibi
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
RedmiNote11Pro
Meslek
Motosiklet Ustası
Konular
19
Note 8 Pro'dan Note 11 Pro'ya geçiş yaptım, 12 ve 13 Pro ailemde var ve bende deneyimledim. Etrafımdakilere'de Xioami aldırmaya çalışıyorum. Kim ne derse desin Samsung'un berbat arayüzü(düzeltildi deniliyor ama hala kasma var), Huawei'nin stabil olmayan EMUI'si ve BL,ROOT gibi işlemlerin zor olması. Bilemiyorum ama Xiaomi,MIUI,HyperOS androidlerin arasında üst seviyede ilerliyor diye düşünüyorum.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi ilk önce Miui yazılımı ile piyasaya girdi. 250'den fazla marka /modele Miui yazılımı yapıyordu. Bizler de Samsung, LG hangi cihazları kullanıyorsak Miui yükleyerek çok iyi bir performans yakalıyor, cihazlarımızı zevkle kullanıyorduk. Sonra dedilerki Miui çok iyi tuttu, biz bunu neden kendi cihazlarımızı üretip onlarda kullanmayalım? Böylece Mi1 telefon ile donanım dünyasına giriş yaptılar. Tabi daha öncesinde kulaklık, powerbank, Router falan yaptılar, onları hesaba katmıyorum. Konumuz Miui ve telefon. Xiaomi'nin bu kadar popüler olmasının tek nedeni Miui'dir. Miui ile Xiaomi adını duyanlar, ürettiği kaliteli kulaklık, powerbank v.b. ürünlerden de memnun kalınca telefonlarda da başarıyı yakalaması zor olmadı.

Ancak birkaç yıl sonra diğer marka ve modellere desteklerini yavaş yavaş kesip kendi cihazlarına odaklanmaya başladılar. Bu dönemlerde ana yazılım kadrosu da yavaş yavaş dağılmaya başladı. Yeni kadro da bir türlü eski stabiliteyi yakalayamadı. Son 5-6 senedir de artık takip etmiyorum. Şu anda Mi12TPro kullanıyorum ve xiaomi.eu stable rom yüklü. HyperFOS yükleyeyim dedim telefon allak bullak olunca tekrar Miui14'e döndüm.

Batarya ve bildirim konusunda bugüne kadar büyük bir sorunla karşılaştığımı hatırlamıyorum. 3-4 yıllık telefonun 4-5 saat ekran süresi almasını normal karşıladım.

Kamera yazılımının yetersiz olduğunu ben de düşünüyorum. Daha iyi olabilir. Elbette dediğiniz gibi bir DSLR performansı beklemek doğru değil ama eşdeğer ya da daha düşük donanımlı başka marka cihazların daha iyi olduğunu görmek te hoş olmuyor.

Fiyat politikası da çok değişti. Zamanında eşdeğer cihazların yarı fiyatına satılan amiral gemileri şimdi ya aynı, ya da biraz daha düşük seviyede. Direnç olayına gelirsek evet dediğiniz gibi Xiaomi'nin ülkemizde en yaygın şekilde kullanımı kaçak telefon kullanımı şeklindedir. Çünkü çok daha ucuza amiral gemisi kullanma şansına sahip oluyoruz. Daha yüksek para vereceksek, diğer markalar daha mantıklı geliyor.

Direnç değişiminde telefonda bir sürü sorun görmek istemiyorsak bu işlemi kasaplara yaptırmamak gerekiyor. Ne demek istediğimi anlamak için mesela Cii adlı YouTube kanalındaki direnç değişimi videolarını izlemek yeterli. Tabiki işinin ehli daha bir çok elektronikçi vardır. Mesele bunları bulabilmek.

Tüm Xiaomi severlerden şöyle cümleler duyuyorum. Eğer Xiaomi'ye bu kadar para vereceksem başka şu marka telefonu alırım daha iyi. Xiaomi oturup bunu düşünmeli. Sırf donanım yeterli değil. Onu kullanacak yazılım da en az onun kadar önemli. Belki de dediğiniz gibi yazılıma daha fazla önem verip yavaş yavaş stabiliteyi yakalamaya çalışıyorlar. Umarım kısa sürede bunu başarırlar ve insanlar daha pahalı bile olsa Xiaomi'yi seçerler.

Üst Alt