Soru Xiaomi bizi kandırıyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nymphaea Caerulea

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Gökhan
Cihazım
Xiaomi Mi A2
Konular
5
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Android 9 Pie
Telefon Modeli
Xiaomi Mi A2
Bootloader Kilidi
Kapalı
Xiaomi Mi A2 64GB/4GB sahibiyim. Telefonda 20mp + 12 mp çift arka kamera buluyor. Manuel ya da otomatik tüm modlarda çekilen tüm fotoğrafların en fazla 9 mp olduğunu görüyorum. Sadece potre modunda düşük ışıkta çekilen fotoğraflar 20,1 mp değere sahipler.

Ayrıca arkadaki çift kameradan altta olanı bant ile kapattığımda ekran kararıyor yani görüntü alınmıyor ( üstteki kameranın hiçbir işlevi olmuyor ) Aynı zamanda üst kamerayı bir bant ile kapatıp, alttaki kamerayı açık bıraktığımda ise hiçbir görüntü kaybı yaşanmıyor. Yani görünüşe göre üstteki kameranın hiçbir görevi işlevi bulunmuyor. Hatta orada gerçek bir kamera olup olmadığından dahi şüphe ediyorum.
Çift kameranın portre modunda alan derinliği yaratmaya yardımcı olduğunu biliyorum. Yaptığım sayısız varyasyonda ki test çekimlerinde üst kamera kapalı iken çektiğim fotoğraflar ile çift kamera fotoğraflar arasında zerre fark yok.

5 yıl öncesinden kalan Lenovo Vibe x2 telefonumdaki 13 mp tek kamera, bazı modlarda xiaomi a2 den çok daha kaliteli çekim yapıyor ayrıca çekilen fotoğraflar gerçek 13,1 mp değerini görebiliyorken, 20 + 12 mp çift kameraya sahip Xiaomi mi A2 telefonu nasıl oluyorda 9 Mp den yüksek çekim yapamıyor?

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
İkinci kamerayı zaten ottoman hocam açıklamış. Normalde tüm cihazlardaki ikinci kameralar işlevsizdir. Sadece derinlik algılama için kullanılır.

Megapiksel konusu ise daha önce tüm sayısal değerleri ile detaylıca forumda tartışılmıştı. Arama yaparak konuya ulaşabilirsiniz.

Oyla:

A.BayramKorkmaz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
MI 9 Lite
Meslek
Elektrik Teknikeri
Konular
36
Yiğidi öldürelim ama hakkını verelim
Xiaomi donanım konusunda diğer bilindik markalardan çok daha fazlasını yapıyor ama yazılım sıkıntılı
Zira diğer eleman (ayfone) 2GB ram ile baya iyi işler çıkarıyor
Yani yazılımla alakalı.

Oyla:

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Telefonda kamera iyi olsun diyenler "özellikle" alt segment telefon almasın mümkünse, bu para ile Ara Güler (rahmetli) modunda fotoğraf çekimi mümkün değildir.

Telefon alırken, incelersin foto çekersin araştırırsın ve ne aldığını/alacağını bilirsin ve kandıran kandırılan var mı diye düşünmezsin... ;)

Oyla:

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Telefonda kamera iyi olsun diyenler "özellikle" alt segment telefon almasın mümkünse, bu para ile Ara Güler (rahmetli) modunda fotoğraf çekimi mümkün değildir.

Telefon alırken, incelersin foto çekersin araştırırsın ve ne aldığını/alacağını bilirsin ve kandıran kandırılan var mı diye düşünmezsin... ;)
Üst segmentlerinki sanki çok mu daha iyi

Gesendet von meinem MI MAX 3 mit Tapatalk

Oyla:

Mmseg

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi Note 5
Meslek
Öğrenci
Konular
22
20mp kamera portrede kullanılan kameradır ve normal fotoğraflarda bir işlevi yoktur.
12mp kamera ana kameradır ve asıl fotoğraflar bu kamerayla çekilir. Mp görüntü formatlarına göre değişir, eğer gerçekten 12mp fotoğraf çekmeyi istiyorsanız görüntü formatını 4:3 olarak değiştirebilirsiniz.

Oyla:

mehmet_dengiz

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Xiaomi mi5s
Meslek
Karşılıksız miui ailesine yardımı borç bilirim
Konular
49
Oyla:

TR26SkyWalker26TR

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SkyWalker
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
13
Xiaomi Mi A2 64GB/4GB sahibiyim. Telefonda 20mp + 12 mp çift arka kamera buluyor. Manuel ya da otomatik tüm modlarda çekilen tüm fotoğrafların en fazla 9 mp olduğunu görüyorum. Sadece potre modunda düşük ışıkta çekilen fotoğraflar 20,1 mp değere sahipler.

Ayrıca arkadaki çift kameradan altta olanı bant ile kapattığımda ekran kararıyor yani görüntü alınmıyor ( üstteki kameranın hiçbir işlevi olmuyor ) Aynı zamanda üst kamerayı bir bant ile kapatıp, alttaki kamerayı açık bıraktığımda ise hiçbir görüntü kaybı yaşanmıyor. Yani görünüşe göre üstteki kameranın hiçbir görevi işlevi bulunmuyor. Hatta orada gerçek bir kamera olup olmadığından dahi şüphe ediyorum.
Çift kameranın portre modunda alan derinliği yaratmaya yardımcı olduğunu biliyorum. Yaptığım sayısız varyasyonda ki test çekimlerinde üst kamera kapalı iken çektiğim fotoğraflar ile çift kamera fotoğraflar arasında zerre fark yok.

5 yıl öncesinden kalan Lenovo Vibe x2 telefonumdaki 13 mp tek kamera, bazı modlarda xiaomi a2 den çok daha kaliteli çekim yapıyor ayrıca çekilen fotoğraflar gerçek 13,1 mp değerini görebiliyorken, 20 + 12 mp çift kameraya sahip Xiaomi mi A2 telefonu nasıl oluyorda 9 Mp den yüksek çekim yapamıyor?

Hocam, bu yanlış bir bilgi, ceza almanız gerekebilir. Çünkü, fotoğrafın MP değeri, çektiğiniz en boy oranına bağlı olarak değişir. 4:3 en boy oranında deneyin bir de 16:9'da deneyin. Farkı göreceksiniz. Kaldı ki, istediğiniz telefonla deneyin, en boy oranına bağlı olarak MP değeri de düşer/yükselir. Örneğin, 20 MP bir telefonunuz var. Hiçbir şekilde o kamera ile, 16:9 20 MP görüntü elde edemezsiniz. Büyük ihtimalle, 16 MP 16:9 çekebilirsiniz. Yani sadece Xiaomi'ye özgü bir durum değil, her telefonda olan bir durum bu.

Oyla:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt