Soru Wipe ve format data hakkında

cangonulacarr

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
Note 8
Konular
9
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Arrow
Telefon Modeli
Redmi note 8
Bootloader Kilidi
Açık
Selamün aleyküm. Wipe datayi silerken ne oluyor format datayi silince ne oluyor?

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Özetle wipe karşılığı silerek temizlemektir. Buradaki silme bir şeyi yok etmek anlamındaki silme gibi değil de temizlemek gibi düşünebilirsiniz. Örneğin yemek yedikten sonra masanın üzerindeki kalan yemek artıklarını silerek temizleriz. Bu işlem de onun gibidir. Format karşılığı ise biçimlendirmektir yani verileri yeniden oluşturma gibi düşünün. Masadaki yemek artıklarını bezle sildiğinizde çıkmadıysa ve leke bıraktıysa önce kazıyın, zımparalayın ve üzerine cila sürün o masa yeni gibi olur yani biçimlendirmiş olursunuz.

Her ikisinde de verileriniz kaybolur ancak wipe yaptığınızda silerek temizlemiş format yaptığınızda biçimlendirmiş olursunuz. Uygulamada ise MIUI romlardan MIUI romlara veya AOSP romlardan AOSP romlara geçerken wipe yeterli olur fakat MIUI'den AOSP'ye ya da AOSP'den MIUI'ye geçecekseniz formar data yaparak biçimlendirmeniz gerekir.

Oyla:

cangonulacarr

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
Note 8
Konular
9
Özetle wipe karşılığı silerek temizlemektir. Buradaki silme bir şeyi yok etmek anlamındaki silme gibi değil de temizlemek gibi düşünebilirsiniz. Örneğin yemek yedikten sonra masanın üzerindeki kalan yemek artıklarını silerek temizleriz. Bu işlem de onun gibidir. Format karşılığı ise biçimlendirmektir yani verileri yeniden oluşturma gibi düşünün. Masadaki yemek artıklarını bezle sildiğinizde çıkmadıysa ve leke bıraktıysa önce kazıyın, zımparalayın ve üzerine cila sürün o masa yeni gibi olur yani biçimlendirmiş olursunuz.

Her ikisinde de verileriniz kaybolur ancak wipe yaptığınızda silerek temizlemiş format yaptığınızda biçimlendirmiş olursunuz. Uygulamada ise MIUI romlardan MIUI romlara veya AOSP romlardan AOSP romlara geçerken wipe yeterli olur fakat MIUI'den AOSP'ye ya da AOSP'den MIUI'ye geçecekseniz formar data yaparak biçimlendirmeniz gerekir.
ben bir önceden sıkıntısız bir şekilde arrowos u kuruyordum. orangefox kullanıyorum. Sonra youtubede ki bir videoyu denedim. Hata almaya başladım sistem başlatılamıyor diye. Adam ilk başta Manage Partitions tan data yı formatladı. Sonra wipe yaptı. Sistem durduruldu diye hata almaya başladım ve mobil veri kullanılmadı wifi açılmadı kullanılmadı. Nasıl tekrar bu roma dönebilirim. Miroom yüklendi sıkıntı çıkmadı

Oyla:
Üst Alt