Araçlar Windows Format USB Hazırlama - Resimli Anlatım | Rufus

iLK3R!

Premium Üye
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
100
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Rufus, USB anahtar/bellekler, hafıza kartları vb. gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır.​

Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:
  • Önyüklemeli ISO'lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
  • İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
  • DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
  • Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde
Rufus, küçük boyutuna rağmen ihtiyaç duyduğunuz herşeyi sağlar!

1. Adım: Rufus programını açın:

Rufus, işlemleri gerçekleştirirken kullanacağımız tek program. Bu yüzden Rufus’taki düğmelerin ne işe yaradığını bilmek çok önemli. Rufus programını çalıştırdıktan sonra USB belleğinizi bilgisayara takın. Sonrasında en yukarıda bulunan “Aygıt” sekmesinden taktığınız USB belleği seçin.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2. Adım: Yazdırmak istediğiniz ISO dosyasını seçin:

Bu adım için ISO dosyasını hazırlık kısmında belirttiğimiz gibi bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekiyor. Şimdi, indirdiğiniz ISO dosyasını
sağ yukarı tarafta bulunan “SEÇ” butonuna tıklayarak seçin. “Önyükleme seçimi” kısmında yüklediğiniz dosyanın isminin göründüğüne emin olun.

3. Adım: Dosya sağlamlığını kontrol edin:

Bazı durumlarda indirmiş olduğunuz ISO dosyasında hasarlar meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durum olmadığından emin olmanız en doğrusu.
Çünkü işlemi başlattıktan belli bir süre sonra hasarlı dosya kullandığınızı öğrenmek can sıkıcı olabilir.

ISO dosyasının sağlamlığından emin olmak için yapmanız gereken şey, “Önyükleme seçimi” ve “SEÇ” sekmelerinin arasında bulunan “tik işaretine” basmak. Bastıktan sonra alt tarafta bulunan kutucuk dolmaya başlayacak. İşlem bittiği zaman “Durum” sekmesinde “HAZIR” yazıyorsa işleme devam edebilirsiniz.
Eğer yazmıyorsa, ISO dosyanızı yeniden indirmeniz gerekiyor.

4. Adım: USB bellek yazdırma işlemini başlatın:

ISO dosyanızın sağlamlığını da kontrol ettiğinize göre, artık işlemi başlatmak için önünüzde bir engel bulunmuyor. Bunu da en altta bulunan “BAŞLAT”
butonuna basarak yapabilirsiniz. Ancak bu butona bastıktan sonra karşınıza bir uyarı penceresi çıkacak:

Eğer USB belleğinizde yedeklemeniz gereken bir dosya bulunmuyorsa, bu pencerede “Tamam”a basarak ilerleyebilirsiniz. Çünkü bu işlem sonrası
USB belleğinizde bulunan bütün veriler silinmiş olacak. Yerine de Windows kurulum dosyaları getirilecek.

5. Adım: Windows kurulum USB belleğiniz hazırlandı:

Eğer yukarıda verdiğimiz adımları yerine getirdiyseniz, Windows kurulumu için kullanacağınız USB belleğinizin yazdırma işlemi başarıyla bitmiş olmalı. İşlemin bitip bitmediğini yine “Durum” sekmesinde bulunan kutucuğa bakarak anlayabilirsiniz. “HAZIR” yazıyorsa, işlem tamam demektir.

Disk bölüm düzeni hakkında!
  • Güncel işletim sistemlerinde ve güncel yeni hard disk, bilgisayar sistemine sahip olanlar kesinlikle GPT seçilmelidir
  • Eski sistemleri olanların hard diskleri GPT desteklemediği için MBR seçilmeldir.

Umarım yararlı bir konu olur ve sizlerin işini biraz daha hafifletmiş olurum. Resimler tarafımca bana aittir.!

Son düzenleme:

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Yapılmış... :D. Elinize sağlık, ben de bunu yapmayı planlıyordum. Disk bölüm düzeni kısmına değinmemişsiniz, oradan da bahsetmeniz çok iyi olur hocam.

KURTOGLU-

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zekeriya
Cihazım
Note 9 Pro
Meslek
Tekniker
Konular
42
Güncel işletim sistemlerinde ve güncel yeni hard disk, bilgisayar sistemine sahip olanlar kesinlikle GPT seçilmelidir, eski sistemleri olanların hard diskleri GPT desteklemediği için MBR seçilmeldir.

ultraasln5098

KRAL olmak, Taç giymek demek değildir. ✔ 2.2.1936
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mrtbhdr
Cihazım
note 9/8 pro
Konular
8
Elinize sağlık, konu için teşekkürler.

iLK3R!

Premium Üye
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
100
Yapılmış... :D. Elinize sağlık, ben de bunu yapmayı planlıyordum. Disk bölüm düzeni kısmına değinmemişsiniz, oradan da bahsetmeniz çok iyi olur hocam.
Konu yeniden düzenlendi.
Güncel işletim sistemlerinde ve güncel yeni hard disk, bilgisayar sistemine sahip olanlar kesinlikle GPT seçilmelidir, eski sistemleri olanların hard diskleri GPT desteklemediği için MBR seçilmeldir.
Bilgi için teşekkürler hocam konuya ekledim.

Üst Alt