Haber Windows 7'nin Güncelleme Almaması, PC Devrinin de Sonunu mu Getirecek?

Windows 7, yarın alacağı son güncellemeyle birlikte kaderine terk edilecek. Ancak istatistikler, Windows 7'nin sonunun, PC devrinin de sonunu getireceğini düşündürüyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un efsane işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows 7, 14 Ocak itibarıyla son güncellemesini alacak. Microsoft, yarın sunacağı güncellemeyle birlikte Windows 7 kullanıcılarına bir daha güncelleme sunmayacak ve bu durum, 10 yıllık bir geçmişi olan Windows 7'nin sonunu getirmiş olacak.

Microsoft, Windows 7 kullanıcılarının ne kadar inatçı olduğunun farkında. Ancak Windows 7, sadece günlük kullanıcılar değil hala pek çok kurumsal firma tarafından da kullanılıyor. Hatta bu nedenle teknoloji devi, kurumsal firmalar için yeni bir uygulama başlattı ve bu uygulama kapsamında Windows 7'nin belirli bir ücret karşılığında bir süre daha güncelleme almasını sağlayacak.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Yapılan son araştırmalar, dünya üzerinde 1.2 milyar Windows PC'nin olduğunu ortaya koyuyor. Yine araştırmalara göre 1 milyar Windows kullanıcısı, Windows 10'dan güç alıyor. Geriye kalan yaklaşık 200 milyon kullanıcının ise Windows 7 kullandığına inanılıyor. Yani yarın itibarıyla 200 milyon kadar bilgisayar, Microsoft'tan aldığı desteğin sonuna gelmiş olacak ve güvenlik tehditlerine karşı savunmasız olacak.

Windows 7, piyasaya sürüldüğünde elbette pek çok avantaj sunuyordu. O günün teknolojilerini en son noktada deneyimleme imkanı sağlayan Windows 7, kullanıcıların Windows Vista ve Windows 8 serisini yok saymasına neden oldu. Bu da yıllar içerisinde hem bir alışkanlık hem de fanatizm oluşturdu. Ancak Windows 7'nin sonuna gelinmesinin, PC çağının da sonunu getireceğine inanılıyor.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Dünya genelinde PC sektörü, özellikle de son 7 yıldır daralma yaşıyor. Sadece geçtiğimiz yıl PC satışlarında bir yükseliş yaşandı. Bunun nedeni ise bazı tüketicilerin, Windows 7'den vazgeçmeleri ve Windows 10'a geçmek için yeni bir bilgisayar almalarıydı. Ancak PC'nin yerini akıllı telefon ve tablet gibi yardımcıların alışı, PC satışlarındaki düşüşü tetikliyor.

Tüketiciler artık, ihtiyaç duymadıkları takdirde PC'lerini çalıştırma ihtiyacı duymuyorlar. Ayrıca yeni bir ürün almak isteyen tüketiciler, masaüstü ya da dizüstü PC'ler yerine tablet ya da ikisi bir arada ürünleri tercih ediyorlar. Hal böyle olunca da PC'lerin parlak günleri, her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Dolayısı ile Windows 7'den vazgeçen milyonlarca kullanıcı, Windows 10'a geçiş yapmak yerine akıllı telefon ve tabletlere yönelecek.
Kaynak: webtekno

mert258

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Mi8
Konular
16
Windows 10 da otomatik güncelleme kapatılsa güzel aslında

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Hiç bir şey olmayacak her zaman ki gibi insanlar sonraki sürüme geçecek.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
PC devrinin bitmesiyle Windows 7'nin yakından uzaktan alakası olduğunu düşünmüyorum, ki webtekno gibi Türkiye'nin sayılı teknoloji sitelerinden birinde bir teknoloji editörü tarafından böyle amatörce bir haber yapıldığını görmekte üzücü. Seviye baya düşmüş. Üllemizde bu tür şeylerin magazin haberciliği mantığıyla yapılması bence bir rezalet.

PC kullanımı Windows sürümlerinden bağımsız olarak zaten azaldı ve azalıyor. Günümüzde insanlar akıllı telefonlardan bir çok işlerini halledebiliyor, PC ye gerek kalmıyor. Dolayısıyla basit ve günlük işler için PC gibi hantal kalan bir cihazla gerekmedikçe kimse uğraşmak istemiyor. Akıllı telefonlar her an elimizin altında, aktif bir durumda bekliyor saniyeler içerisinde tek tuşa basarak işimizi yapmaya hazır haldeler. Dolayısıyla istisnalar olmadıkça PC ile zaman ve enerji harcamaya gerek kalmıyor.

PC dünyası şuan Oyuncular ve Ticari faaliyetlerin sırtında yürüyor. Bu durumda da Windows 7 sürümüne her hangi bir bağlılık kalmıyor. Güncel Windows sürümleri Oyunculara ve iş dünyasına daha fazla özellik, kolaylık ve uyumluluk getiriyor dolayısıyla eski sürümler istemli olarak tercih edilmiyor artık.

PC kullanımı kısıtlı ve düzeyi düşük, bir kez alışmış olduğu için eski sistemi bırakamayan bir kullanıcı kitlesi mevcut. Fakat insan oğlu doğası gereği, yeni şeylere kolay ayak uydurablir ve adapte olabilir.

Windows XP sonlandırılacağı sıralar yine böyle haberler çoğalmıştı, Windows bitecek,batacak gibisinde gerçekliği olmayan fikirler vardı. Ama ne battı, nede bitti.

İnsanlar XP den nasıl 7 ye geçebildilerse, yeni sistemlerede geçebilirler. Kaldıki Windows 10 sürümü tablet modu gibi, dokunmatik ekranlar gibi çözümlerle neredeyse bir akıllı telefon kadar basit ve kolay kullanılabilir hale gelmiş durumda. Bu nedenle yeni Windows sürümleri PC kullanımı öldürmekten ziyade, halen yaşaya bilmesine katkı bile sağlıyor diyebiliriz.

Ayrıca Windows 8.1 sürümüde halen uzun süreler kullanılabilecek düzeyde.

Herşey bir yana, büyük bir çoğunluğun güncellemeleri özellikle kapatıp sistemi özellikle öyle kullandığını düşünürsek Microsoft'un Windows 7 desteğini devam ettirmesi yada bitirmesi normal nsanlar için çok bir şeyi değiştirmeyecektir. Sonuçta güncellemeler olmasanda Windows sürümleri uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Gerçekten çok üzücü bir durum bir teknoloji sitesinin ve bir teknoloji editörünün, takipçilerini sanki elektriğin bile olmadığı bir yerdeki insanlara anlatıyormuşta nasıl olsa anlamazlar, akıllerı yetmez gibi bir düşünceyle baştan savma aslı astarı olmayan bir haber yapması, takipçilerini nasıl bir seviyeye koyduğu gösteriyor ve ne derece ciddiyetsiz olduğu çok fazla göze batıyor.

LmaR

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 9
Konular
11
en iyi windows bence 7'idi kullanım kolaylığı açısından fakat şuan 8.1 pro kullanıyorum windows 7'ye ortak yanları olduğu için

Zwilling

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Samsung S20 FE
Konular
29
Sanmam, en basitinden oyunlar olduğu sürece PC devri bitmez haha--

Tuxs

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
ESR
Cihazım
Mi9 T Pro 6/128
Konular
2
PC devrinin bitmesiyle Windows 7'nin yakından uzaktan alakası olduğunu düşünmüyorum, ki webtekno gibi Türkiye'nin sayılı teknoloji sitelerinden birinde bir teknoloji editörü tarafından böyle amatörce bir haber yapıldığını görmekte üzücü. Seviye baya düşmüş. Üllemizde bu tür şeylerin magazin haberciliği mantığıyla yapılması bence bir rezalet.

PC kullanımı Windows sürümlerinden bağımsız olarak zaten azaldı ve azalıyor. Günümüzde insanlar akıllı telefonlardan bir çok işlerini halledebiliyor, PC ye gerek kalmıyor. Dolayısıyla basit ve günlük işler için PC gibi hantal kalan bir cihazla gerekmedikçe kimse uğraşmak istemiyor. Akıllı telefonlar her an elimizin altında, aktif bir durumda bekliyor saniyeler içerisinde tek tuşa basarak işimizi yapmaya hazır haldeler. Dolayısıyla istisnalar olmadıkça PC ile zaman ve enerji harcamaya gerek kalmıyor.

PC dünyası şuan Oyuncular ve Ticari faaliyetlerin sırtında yürüyor. Bu durumda da Windows 7 sürümüne her hangi bir bağlılık kalmıyor. Güncel Windows sürümleri Oyunculara ve iş dünyasına daha fazla özellik, kolaylık ve uyumluluk getiriyor dolayısıyla eski sürümler istemli olarak tercih edilmiyor artık.

PC kullanımı kısıtlı ve düzeyi düşük, bir kez alışmış olduğu için eski sistemi bırakamayan bir kullanıcı kitlesi mevcut. Fakat insan oğlu doğası gereği, yeni şeylere kolay ayak uydurablir ve adapte olabilir.

Windows XP sonlandırılacağı sıralar yine böyle haberler çoğalmıştı, Windows bitecek,batacak gibisinde gerçekliği olmayan fikirler vardı. Ama ne battı, nede bitti.

İnsanlar XP den nasıl 7 ye geçebildilerse, yeni sistemlerede geçebilirler. Kaldıki Windows 10 sürümü tablet modu gibi, dokunmatik ekranlar gibi çözümlerle neredeyse bir akıllı telefon kadar basit ve kolay kullanılabilir hale gelmiş durumda. Bu nedenle yeni Windows sürümleri PC kullanımı öldürmekten ziyade, halen yaşaya bilmesine katkı bile sağlıyor diyebiliriz.

Ayrıca Windows 8.1 sürümüde halen uzun süreler kullanılabilecek düzeyde.

Herşey bir yana, büyük bir çoğunluğun güncellemeleri özellikle kapatıp sistemi özellikle öyle kullandığını düşünürsek Microsoft'un Windows 7 desteğini devam ettirmesi yada bitirmesi normal nsanlar için çok bir şeyi değiştirmeyecektir. Sonuçta güncellemeler olmasanda Windows sürümleri uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Gerçekten çok üzücü bir durum bir teknoloji sitesinin ve bir teknoloji editörünün, takipçilerini sanki elektriğin bile olmadığı bir yerdeki insanlara anlatıyormuşta nasıl olsa anlamazlar, akıllerı yetmez gibi bir düşünceyle baştan savma aslı astarı olmayan bir haber yapması, takipçilerini nasıl bir seviyeye koyduğu gösteriyor ve ne derece ciddiyetsiz olduğu çok fazla göze batıyor.

Webtekno yu teknoloji sitesi değilde çoluk çocuğun cirit attığı bir site olarak görüyorum ha çoluk çocuk girip okuyamaz mı okuyabilir hatta görüşlerinide yazabilir tabiki ama yorumlardaki seviyesizlikler almış başını gidiyor aklı başında olgun insanın yazacağı yorumlar değil yani tabi yorumlar kadar editörlerin girdiği başlıklar ve içeriklerde yazdıkları kendi görüşleride bir o kadar seviyesiz öyle ki yorumlarda eleştiri yapan kişilere karşı editörlerin cevapları pek kabul edilebilir seviyede değil. Teknoseyir dışında pek bir kanalı izlemem bana daha ciddi geliyorlar. Teknoseyir Plus adında bir abonelik sistemi getirmelerinden dolayı birçok takipçisinin eleştirisine maruz kaldı ama bu aboneliği isteyenlerde gene abone olan kişilerdi. :) Yinede yaptığı işlere göre talep ettikleri şeyi anormal bulmuyorum. Murat Gamsız ve Levent Pekcan ikilisi taş incelese izlerim herhalde en azından olması gerektiği gibiler her ne kadar bu sektörde öyle kalınabilirse.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Webtekno yu teknoloji sitesi değilde çoluk çocuğun cirit attığı bir site olarak görüyorum ha çoluk çocuk girip okuyamaz mı okuyabilir hatta görüşlerinide yazabilir tabiki ama yorumlardaki seviyesizlikler almış başını gidiyor aklı başında olgun insanın yazacağı yorumlar değil yani tabi yorumlar kadar editörlerin girdiği başlıklar ve içeriklerde yazdıkları kendi görüşleride bir o kadar seviyesiz öyle ki yorumlarda eleştiri yapan kişilere karşı editörlerin cevapları pek kabul edilebilir seviyede değil. Teknoseyir dışında pek bir kanalı izlemem bana daha ciddi geliyorlar. Teknoseyir Plus adında bir abonelik sistemi getirmelerinden dolayı birçok takipçisinin eleştirisine maruz kaldı ama bu aboneliği isteyenlerde gene abone olan kişilerdi. :) Yinede yaptığı işlere göre talep ettikleri şeyi anormal bulmuyorum. Murat Gamsız ve Levent Pekcan ikilisi taş incelese izlerim herhalde en azından olması gerektiği gibiler her ne kadar bu sektörde öyle kalınabilirse.

Zaten bana kalsa ülkemizde malesef ciddi anlmda bir Teknoloji sitesi neredeyse yok. Bizim adına mecburiyetten teknoloji sitesi dediğimiz pşatformlarda işte böyle baştan savma yerler. Üç beş yabancı kaynaktan haber çevirip kopyalarlar, üç beş de alelade bir kaç boş inceleme o kadar, geri kalan içerik işte böyle şekil A'da görüldüğü üzere boş laf kalabalığı. Gerçi adamlarda nabza göre şerbet veriyorlada olabilirler. Neyse. smirk~~

Tuxs

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
ESR
Cihazım
Mi9 T Pro 6/128
Konular
2
Zaten bana kalsa ülkemizde malesef ciddi anlmda bir Teknoloji sitesi neredeyse yok. Bizim adına mecburiyetten teknoloji sitesi dediğimiz pşatformlarda işte böyle baştan savma yerler. Üç beş yabancı kaynaktan haber çevirip kopyalarlar, üç beş de alelade bir kaç boş inceleme o kadar, geri kalan içerik işte böyle şekil A'da görüldüğü üzere boş laf kalabalığı. Gerçi adamlarda nabza göre şerbet veriyorlada olabilirler. Neyse. smirk~~

Doğru diyorsunuz.

blackshadow

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
#
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
22
Windows 7 Masaüstü PC ler için gelebilecek en son ve stabil noktadaydı, özellikle ticari kuruluşların hala Windows 7 kullanma sebebi budur. Windows 10 u sevmesem de mecbur kullanmak zorundayım çünkü işlemcim ve anakartımın Windows 7 sürücüleri ne yazık ki yok.

Üst Alt