İpucu Vowifi hakkında

cerhan82

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erhan
Cihazım
Mİ 6
Meslek
Biyolog-Kalite Md.
Konular
3
Arkadaşlar volte'yi kullanabilmemize rağmen vowifiyi kullanamıyorduk, ancak uzun uğraşlar sonucu Mi 6'da vowifi, Gsser arkadaşımızın
Rehber - [Mix2-Mi6](MiUi Global-EU 10.4/Developer Android 9.0)VoWiFi-VoLTE Nasıl Çalışır İçeri :P(Root Gerektirmez)
konusundaki yöntem (modem config ve ardından ims kaydı) ile kullanılabiliyor.

Ancak benim gibi iş yerinde sorunsuz vowifi kullanırken evde kullanamayan yada tersi durumda olanlar veya tüm ayarları doğru yapmasına rağmen hiç kullanamayanlar olabilir.
Örnek olarak vowifi ile ilgili tüm yöntemleri (efs, wifi calling dosyaları, ims, mevcut tğm romları yükleme vs) ev ağına bağlıyken denemiştim ama şimdiye kadar başarı sağlayamamıştım, daha sonra bu yöntemi iş ağında denediğimde çalıştığını gördüm, ardından tekrar ev ağına bağlandığımda çalışmıyordu. Bu durumu mi 6'nın ardından note 7 ile de denediğimde aynı sonuca ulaşmıştım, işe gittiğimde vowifi var ama evde olmuyordu.

Dün gece bu konuyu araştırırken acaba modem kaynaklı mı!? Vowifi modem mi seçiyor? Yoksa servis sağlayıcı mı sıkıntılı derken donanımhaber'deki bir konuda CGN'nin buna sebep olduğunu, meğerse benim gibi turk.net kullanıcılarının bu sorunu yaşadığını ve bu zamana kadar boşa kürek çektiğimi öğrendim. CGN'nin ne sorunlara yol açtığı ile bilgiyi ayrıca altta alıntı olarak verdim.

İş yerinde (ttnet) kullandığım vowifiyi, evde (turk.net) kullanamamın tek sebebi meğerse turk.net'ten kaynaklanıyormuş.

Turk.net'te cgn aktif olduğu için vowifi engelleniyormuş, ancak güvenli aile profiline geçince cgn devre dışı kalıyor ve vowifi sorunsuz kullanılıyor.

Şu an hem işte (ttnet) hem de evde (turk.net) ile vowifiyi kullanabiliyorum. Benim durumumda olan arkadaşlara umarım yardımcı olur.

Model: Mi 6 - Note 7
Rom: Eu Stabil 10.4.2 - Global Stabil 10.3.6
Hat: Vodafone - Vodafone
Kablosuz ağ: TTNET ve Turk.net

Alıntı:
CGN’in kullanıcı açısından dezavantajları bulunmaktadır. CGN kullanan bir kullanıcı port yönlendirememektedir. CGN havuzunda olan kullanıcılar, IP kameralara uzaktan erişemezler, bilgisayarlarına uzaktan masaüstü bağlantısı ile ulaşamazlar, DDNS yapıyı kullanamazlar ve tekli IP gerektiren işleri yapamazlar. Bazı uygulamalar IP filtrelemesi yaptıkları için kullanıcılar bu programları kullanamazlar. Borsa yazılımları bu programlar arasındadır. Bazı web siteleri de IP üzerinden filtreleme uygularlar. CGN kullanıcıları, bu web sitelerden dosya transferi yapamazlar.
Web siteleri, tekil bir IP yasaklaması yapmak isteyebilirler. Ancak CGN kullanıldığı durumlarda, web tarafından bütün bir kullanıcı grubu bu yasağın etkisi altında kalacaktır. Birçok kullanıcı CGN kullanımını istememekte ve CGN havuzlarından çıkmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar.
Türkiye’de birçok servis sağlayıcısı, internet erişimlerini Türk Telekom üzerinden yürütmektedirler. Türk Telekom, diğer firmalara oranla daha fazla IPv4 sayısına sahiptir. Bu nedenle Türk Telekom üzerinden internete erişen kullanıcılar, CGN açısından oldukça şanslılar. IPv6 protokolüne geçildiğinde CGN kullanımı sonlanacaktır. Ancak o zamana kadar kullanıcılar CGN ve beraberinde getirdiği problemlerle cebelleşmeye devam etmek durumundalar.
Kaynak: teknodestek.com.tr

cerhan82

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erhan
Cihazım
Mİ 6
Meslek
Biyolog-Kalite Md.
Konular
3
NOT: Konuyu güncel tutmak adına diğer konuda mesaj buraya da eklenmiştir.

Arkadaşlar bu yöntem vmg3312-b10b modem için kesinlikle geçerli olup, diğer marka ve modellerde de aynı mantık işe yarayabilir.

Vodafone hattım ile iş yerimde ttnet vdsl ile vowifi yi sorunsuz kullanmama rağmen, evde turk.net adsl bağlantıda Cgn sebebiyle vowifi kullanamıyordum. Kullanmak için ya statik ip almam gerekiyor yada aile profiline geçmem gerekiyordu ki o zaman da çoğu siteye bağlantıda sorun oluyordu. Statik ip masrafına da girmek istemedim.

Bu hafta ttnet vdsl bağlantıya geçtim. Haliyle cgn nedeniyle vowifi yi yine kullanamıyordum. Turk.nette işe yarayan güvenli internet profil değişikliği ttnette işe yaramadı. Birkaç gündür cgn yi nasıl devredışı bırakırım, 100lü ip'den nasıl kurtulurum yada modemde nasıl port açarım diye araştırıyordum.

Bir sitede bir arkadaş (Allah kendisinden ve ona bu imkanı verenlerden razı olsun) bu modeme v.1.00(aapp2) firmware yüklenince port açıldığını yazmış. Port açılıyorsa vowifi de çalışır diyerek 5 yıl önce çıkmış bu dosyayı bulmak zor da olsa bulup yükledim.

Sonuç:
Hem Mi 6 hem de Note 7 telefonumda anında vowifi simgesi çıktı ve çalışıyor.

Diğer marka ve model modemlerde de firmware versiyonu düşülürerek sonuç elde edilmesi gerekiyor. Çünkü port engelleme ve cgn kullanımı son yıllarda ortaya çıktı/arttı. Eskiden modemlerde portlar açık olmasada açılabiliyordu. Şimdiki gibi ISS tarafından engellenmiyordu.

UYARI!
İlgili modeme ait firmware ektedir. Firmware downgrade yani sürüm düşürmek (ve upgrade sürüm yükseltmek) risklidir. Bu işlem yapılırken modemin kapanmaması yada elektrik kesilmemesi gerekir.

Dosyayı indir 100AAPP2D0 bin
dosya.co

Telefon: Mi 6 - Note 7
Rom: Eu rom stabil 11.0.2 - Eu rom 11.0.3
Iss: Ttnet vdsl
Modem: vmg3312-b10b

Bmurat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Note 8 pro
Konular
2
Arkadaşlar volte'yi kullanabilmemize rağmen vowifiyi kullanamıyorduk, ancak uzun uğraşlar sonucu Mi 6'da vowifi, Gsser arkadaşımızın
Rehber - [Mix2-Mi6](MiUi Global-EU 10.4/Developer Android 9.0)VoWiFi-VoLTE Nasıl Çalışır İçeri :P(Root Gerektirmez)
konusundaki yöntem (modem config ve ardından ims kaydı) ile kullanılabiliyor.

Ancak benim gibi iş yerinde sorunsuz vowifi kullanırken evde kullanamayan yada tersi durumda olanlar veya tüm ayarları doğru yapmasına rağmen hiç kullanamayanlar olabilir.
Örnek olarak vowifi ile ilgili tüm yöntemleri (efs, wifi calling dosyaları, ims, mevcut tğm romları yükleme vs) ev ağına bağlıyken denemiştim ama şimdiye kadar başarı sağlayamamıştım, daha sonra bu yöntemi iş ağında denediğimde çalıştığını gördüm, ardından tekrar ev ağına bağlandığımda çalışmıyordu. Bu durumu mi 6'nın ardından note 7 ile de denediğimde aynı sonuca ulaşmıştım, işe gittiğimde vowifi var ama evde olmuyordu.

Dün gece bu konuyu araştırırken acaba modem kaynaklı mı!? Vowifi modem mi seçiyor? Yoksa servis sağlayıcı mı sıkıntılı derken donanımhaber'deki bir konuda CGN'nin buna sebep olduğunu, meğerse benim gibi turk.net kullanıcılarının bu sorunu yaşadığını ve bu zamana kadar boşa kürek çektiğimi öğrendim. CGN'nin ne sorunlara yol açtığı ile bilgiyi ayrıca altta alıntı olarak verdim.

İş yerinde (ttnet) kullandığım vowifiyi, evde (turk.net) kullanamamın tek sebebi meğerse turk.net'ten kaynaklanıyormuş.

Turk.net'te cgn aktif olduğu için vowifi engelleniyormuş, ancak güvenli aile profiline geçince cgn devre dışı kalıyor ve vowifi sorunsuz kullanılıyor.

Şu an hem işte (ttnet) hem de evde (turk.net) ile vowifiyi kullanabiliyorum. Benim durumumda olan arkadaşlara umarım yardımcı olur.

Model: Mi 6 - Note 7
Rom: Eu Stabil 10.4.2 - Global Stabil 10.3.6
Kablosuz ağ: TTNET ve Turk.net

Alıntı:
CGN’in kullanıcı açısından dezavantajları bulunmaktadır. CGN kullanan bir kullanıcı port yönlendirememektedir. CGN havuzunda olan kullanıcılar, IP kameralara uzaktan erişemezler, bilgisayarlarına uzaktan masaüstü bağlantısı ile ulaşamazlar, DDNS yapıyı kullanamazlar ve tekli IP gerektiren işleri yapamazlar. Bazı uygulamalar IP filtrelemesi yaptıkları için kullanıcılar bu programları kullanamazlar. Borsa yazılımları bu programlar arasındadır. Bazı web siteleri de IP üzerinden filtreleme uygularlar. CGN kullanıcıları, bu web sitelerden dosya transferi yapamazlar.
Web siteleri, tekil bir IP yasaklaması yapmak isteyebilirler. Ancak CGN kullanıldığı durumlarda, web tarafından bütün bir kullanıcı grubu bu yasağın etkisi altında kalacaktır. Birçok kullanıcı CGN kullanımını istememekte ve CGN havuzlarından çıkmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar.
Türkiye’de birçok servis sağlayıcısı, internet erişimlerini Türk Telekom üzerinden yürütmektedirler. Türk Telekom, diğer firmalara oranla daha fazla IPv4 sayısına sahiptir. Bu nedenle Türk Telekom üzerinden internete erişen kullanıcılar, CGN açısından oldukça şanslılar. IPv6 protokolüne geçildiğinde CGN kullanımı sonlanacaktır. Ancak o zamana kadar kullanıcılar CGN ve beraberinde getirdiği problemlerle cebelleşmeye devam etmek durumundalar.
Kaynak: teknodestek.com.tr
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Sen ne kral bı adamsın kardeşim ya anında vofi geldi,port açılıyor ulan turknet

Bmurat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Note 8 pro
Konular
2
Söyle Bir sorun var wovifi uzun süre duramıyor hattan düşüp simge kayboluyor,tekrar aç kapa yaparsam geri geliyor Simge ama ömrü gene 1 dakika.

cerhan82

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erhan
Cihazım
Mİ 6
Meslek
Biyolog-Kalite Md.
Konular
3
Söyle Bir sorun var wovifi uzun süre duramıyor hattan düşüp simge kayboluyor,tekrar aç kapa yaparsam geri geliyor Simge ama ömrü gene 1 dakika.
Wlan arama seçeneklerinde ağ tercihi "hücre" mi seçili yoksa "wlan" mı? Telefon şebekeye gayet rahat bağlanıyorsa ve hücre seçeliyse vowifiye geçmez. Eğer wlan seçiliyse geçer.

Bmurat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Note 8 pro
Konular
2
Wlan arama seçeneklerinde ağ tercihi "hücre" mi seçili yoksa "wlan" mı? Telefon şebekeye gayet rahat bağlanıyorsa ve hücre seçeliyse vowifiye geçmez. Eğer wlan seçiliyse geçer.
Ag tercihi vifi seçili , şöyle bı durum var ,deneme amaçlı turknet ten aile profilini seçtim 10 dakika sonra stabil hale geldi ,aile profilinden önce sürekli kopuyordu wovifi,uçak moduna alinca arama yapabiliyorum ve ses kalitesi inanılmaz arttı ,yarın tekrar normal pakete geçip tekrar denicem acaba modemdemi bisey oldu, yoksa aile profilini secincemi stabil çalıştı.

Tekrar teşekkürler ✋

cerhan82

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erhan
Cihazım
Mİ 6
Meslek
Biyolog-Kalite Md.
Konular
3
Ag tercihi vifi seçili , şöyle bı durum var ,deneme amaçlı turknet ten aile profilini seçtim 10 dakika sonra stabil hale geldi ,aile profilinden önce sürekli kopuyordu wovifi,uçak moduna alinca arama yapabiliyorum ve ses kalitesi inanılmaz arttı ,yarın tekrar normal pakete geçip tekrar denicem acaba modemdemi bisey oldu, yoksa aile profilini secincemi stabil çalıştı.

Tekrar teşekkürler ✋
Turknette aile profilini seçince vowifi stabil çalışıyor ama sosyal medya alışveriş gibi bazı sitelere giriş yapılamıyor. Aile profilindeyken ve değilken ki ip numaranızı karşılaştırın.

Bmurat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Note 8 pro
Konular
2
Turknette aile profilini seçince vowifi stabil çalışıyor ama sosyal medya alışveriş gibi bazı sitelere giriş yapılamıyor. Aile profilindeyken ve değilken ki ip numaranızı karşılaştırın.
Aile profilinde ip adresim 188 le başlıyor normalde 100 le başlıyordu hep.
Sosyal sitelerde sorun görmedim face insta tweter sorun Yok, Netflix de de sorun Yok ,başka da site bilmem zaten,
Aslında iyide oldu çocuklar büyüdü zararlı sitelere giremezler.

cerhan82

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erhan
Cihazım
Mİ 6
Meslek
Biyolog-Kalite Md.
Konular
3
Aile profilinde ip adresim 188 le başlıyor normalde 100 le başlıyordu hep.
Sosyal sitelerde sorun görmedim face insta tweter sorun Yok, Netflix de de sorun Yok ,başka da site bilmem zaten,
Aslında iyide oldu çocuklar büyüdü zararlı sitelere giremezler.
Ben aile profilinde facebook ve dolap uygulamasını kullanamıyordum. Sorun olmadığına sevindim.

Bmurat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Note 8 pro
Konular
2
Aile profilinde iken sistem uygulama güncelleştirme çalışmıyor hiç bir şekilde indirme yapmıyor .
Temalarda görüntüleme sorunları çıkıyor.
Normal profilde herşey normal.
Standart kullanıma geri geçtim vowifi çalışmıyor.
Modem sürümü üste linkten indirdiğim.
İp adresim tekrar 100 le başlıyor.
Telefonum Note 8 pro.
Saygılar selamlar.

Üst Alt