Yardım Vodafone 4 g cekiyor 4.5 g cekmiyor

ynsemrkn51

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus emre
Cihazım
Redmi k30 poco
Konular
70
Arkadaşlar burda 4g cekiyor benim telefonum k30 4 g . Yanliz arkadasimin cihazi Samsung a10 4.5 g cekiyor ama.benim.cihazim 4g cekiyor. Neden biliyormusunuz . Eu beta rom kullanıyorum

Yardimlarinizi bekliyorum .

Ottoman

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
126
Sorun yok hocam eu romda 4G yazar aynı anlama geliyor. İsterseniz Ayarlar bölümünden "Durum Çubuğu" menüsüne girerek "LTE" olarak da değiştirebilirsiniz.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
4G, LTE ve 4.5G aynı şey. 4G yazması sizi aldatmasın, sorun yok yani.

a.adalar

Süper Kahraman
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
Redmi Note 4
Meslek
Öğrenci
Konular
18
4.5G ve 4G zaten aynı şeyler hocam. İkisi de LTE teknolojisinin farklı isimlendirmeleri sadece. Biraz araştırırsanız daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

ynsemrkn51

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus emre
Cihazım
Redmi k30 poco
Konular
70
4.5G ve 4G zaten aynı şeyler hocam. İkisi de LTE teknolojisinin farklı isimlendirmeleri sadece. Biraz araştırırsanız daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
Nasil ayni hocam mesela 3 g de 3 mb hiz varsa 3.5 g de 7 mb hiz var.
Turkcelde kullandim bu cihazda 4 g cektigi zaman normaldi ama 4.5 g cekince nerdeyse 3 kati oluyor nasil ayni diyorsunuz ki istanbuldaki bi patlama yuzunden vodafonne suan Türkiye genelinde mi.bizim burdami artik bayramdan sonra cekim gucu net hizi dustu fakat bundan ziyade bucuk g çekince daha iyi net hizi oluyor hocam .

Bn vodafone nin modeminde ki.sim.karti turkcel superbox a taktim ve cihazin kilidini kirdim suan cekim gucu sadece 4 g acaba turkcelin oldgu icn mi diye dusunurken telefonda 4g cekiyor ama ocneden bu cihaz 4.5 g cekerdi daha hızlıydı

a.adalar

Süper Kahraman
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
Redmi Note 4
Meslek
Öğrenci
Konular
18
Nasil ayni hocam mesela 3 g de 3 mb hiz varsa 3.5 g de 7 mb hiz var.
Turkcelde kullandim bu cihazda 4 g cektigi zaman normaldi ama 4.5 g cekince nerdeyse 3 kati oluyor nasil ayni diyorsunuz ki istanbuldaki bi patlama yuzunden vodafonne suan Türkiye genelinde mi.bizim burdami artik bayramdan sonra cekim gucu net hizi dustu fakat bundan ziyade bucuk g çekince daha iyi net hizi oluyor hocam .

Bn vodafone nin modeminde ki.sim.karti turkcel superbox a taktim ve cihazin kilidini kirdim suan cekim gucu sadece 4 g acaba turkcelin oldgu icn mi diye dusunurken telefonda 4g cekiyor ama ocneden bu cihaz 4.5 g cekerdi daha hızlıydı
Hocam 3g ve 3.5g farklı teknolojiler. 3G dediğimiz şey CDMA ve UMTS teknolojisidir. 3.5G ise HSPA, HSDPA ve HSPA+ diye bilinen teknolojidir. Biri 7mbps hız ile sınırlıyken diğeri teoride 50mbps hızı geçebilir. Fakat bu durum 4G yani LTE için böyle değildir. LTE teknolojisinde daha yüksek frekanstan yayın yapan operatör daha düşük frekanstan yayın yapan operatöre göre daha hızlı internet sunabilir fakat 4G, 4.5G ve tamamen uydurma olan Giga 4.5G tamamen aynı teknolojidir. Sadece bazı bölgelerde her operatörün yüksek frekans yayını olmaz ve internet yavaş olur. Yine de bu 4G yani LTE'dir, diğerlerinden bir farkı yoktur. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi biraz araştırarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi forumlar.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ek olarak şunu belirteyim, telefonlarda gördüğünüz 4.5G yazısı sadece Türkiye için üretilen yazılımlarda mevcuttur. Yani sadece yazılımdaki bir görsel değişikliktir. 4.5G yazan cihaza başka ülkenin romunu kurduğunuz zaman o yazı yerini 4G ya da LTE'ye bırakır ama hızda bir değişiklik olmaz.

ynsemrkn51

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus emre
Cihazım
Redmi k30 poco
Konular
70
Hocam 3g ve 3.5g farklı teknolojiler. 3G dediğimiz şey CDMA ve UMTS teknolojisidir. 3.5G ise HSPA, HSDPA ve HSPA+ diye bilinen teknolojidir. Biri 7mbps hız ile sınırlıyken diğeri teoride 50mbps hızı geçebilir. Fakat bu durum 4G yani LTE için böyle değildir. LTE teknolojisinde daha yüksek frekanstan yayın yapan operatör daha düşük frekanstan yayın yapan operatöre göre daha hızlı internet sunabilir fakat 4G, 4.5G ve tamamen uydurma olan Giga 4.5G tamamen aynı teknolojidir. Sadece bazı bölgelerde her operatörün yüksek frekans yayını olmaz ve internet yavaş olur. Yine de bu 4G yani LTE'dir, diğerlerinden bir farkı yoktur. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi biraz araştırarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi forumlar.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ek olarak şunu belirteyim, telefonlarda gördüğünüz 4.5G yazısı sadece Türkiye için üretilen yazılımlarda mevcuttur. Yani sadece yazılımdaki bir görsel değişikliktir. 4.5G yazan cihaza başka ülkenin romunu kurduğunuz zaman o yazı yerini 4G ya da LTE'ye bırakır ama hızda bir değişiklik olmaz.
Madem telefonda degisik gorunuyorda bazen neden 4g iken bazen 4.5g oluyo yada lte iken lte+ oluyo ben lte iken degordum

tahacld

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
taha
Cihazım
RN8
Konular
2
Operatör firmasını arayın durumu izah edin.

aors

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdulkadir
Cihazım
Mi8 SE
Konular
44
Evim orta kat, bu dediklerimi hem vodafone hem de turkcellde denedim... İki farklı telefon, ik farklı hat...

Binanın iç kısımlarında şebeke 4G diğerinde ise LTE iken hız testi yaptım, vodafone 28 ve turkcell 35 mbps verdi. Sonra ana caddeye bakan yere geçtim evin içinde, telefondaki şebeke bu sefer 4.5G (4G+) ve LTE+ oldu telefonlarda. Hız testi yaptım, vodafone 60 ve turkcell 72 mbps hız verdi.

Şimdi LTE ile LTE+ ya da diğer ifade ile 4G ile 4.5G (4G+) aynı şey nasıl oluyor izah edebilir misiniz arkadaşlar?

a.adalar

Süper Kahraman
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
Redmi Note 4
Meslek
Öğrenci
Konular
18
Evim orta kat, bu dediklerimi hem vodafone hem de turkcellde denedim... İki farklı telefon, ik farklı hat...

Binanın iç kısımlarında şebeke 4G diğerinde ise LTE iken hız testi yaptım, vodafone 28 ve turkcell 35 mbps verdi. Sonra ana caddeye bakan yere geçtim evin içinde, telefondaki şebeke bu sefer 4.5G (4G+) ve LTE+ oldu telefonlarda. Hız testi yaptım, vodafone 60 ve turkcell 72 mbps hız verdi.

Şimdi LTE ile LTE+ ya da diğer ifade ile 4G ile 4.5G (4G+) aynı şey nasıl oluyor izah edebilir misiniz arkadaşlar?
Madem telefonda degisik gorunuyorda bazen neden 4g iken bazen 4.5g oluyo yada lte iken lte+ oluyo ben lte iken degordum
İnternette bu konuda milyon farklı makale ve rehber var. Araştırıp öğrenebilirsiniz. Dediğim gibi LTE (4G) ve 4.5G birebir aynı teknoloji. Operatörler bu teknolojiyi kullanarak farklı frekanslarda LTE sinyali dağıtmaktalar. Ülkemizde en çok kullanılan 800mhz bandı aynı zamanda en yavaş hıza sahip. Kapsama alanı daha geniş olduğu için iç mekanlarda ve kırsal bölgelerde genelde 800mhz üzerinden bağlanır telefonlar 4G şebekesine. Daha hızlı olan 1800, 2100 ve 2600mhz yayınların kapsama alanı 800 ve 900mhz kadar geniş olmadığı için şehir merkezleri ve açık alanlar gibi yerlerde çeker. Bahsettiğiniz durum bununla ilgili. Telefonlarınız 1800mhz ya da 2600mhz üzerinden bağlandığı zaman daha hızlı bir internet erişiminiz olur.
Bahsettiğim frekansları operatörler arasında ihale yaparak sattılar zamanında. Başka bir siteden aldığım listeyi ekliyorum aşağıya. Hızlı olan 2100mhz bandını tamamen Turkcell aldı mesela, diğer operatörlerin kullanıcıları o bandı kullanamıyor şuan. 800, 900, 1800 ve 2600mhz ise üç öperatör tarafından ortak kullanılıyor. Tabloda hangi bandı hangi operatör hangi bant genişliğiyle kullanıyor görebilirsiniz. Konuyu daha fazla uzatmak yerine kendiniz araştırıp tatmin olabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• frequancies.jpg
    frequancies.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 20
Üst Alt