Uygulama Vocalizer Expressive Ekran Okuyucular İçin Türkçe Metinden Sese Uygulaması

ugurgurbuz39

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Yaş
28
Konum
Türkiye
Katılım
11 Eylül 2019
Konular
13
Mesajlar
53
Tepki puanı
111
Puanları
33
Tüm işletim sistemlerinde kullanılan ekran okuyucu uygulamalar, ekrandaki metinleri seslendirebilmeleri için bir Metinden Sese uygulamasına ihtiyaç duyar. Genellikle ekran okuyucu uygulamalar ile beraber yazılımcının belirlediği bir metinden sese uygulaması yüklensede, ses kalitesi, çalışma performansı veya dil seçenekleri yetersiz gelmesi durumunda farklı uygulamalar tercih edilebilir. Android tarafında ise, Google tarafından geliştirilen Google Metin Okuma uygulaması "Google TTS" bir çok rom dağıtımında yüklü olarak gelmektedir. Ayrıca Samsung cihazlarda Samsung tarafından geliştirilen Samsung TTS uygulamasıda vardır. Xiaomi'nin Miui sisteminde ise genellikle Google TTS yüklü olarak gelmektedir.
Ancak Google Metin Okuma uygulamasının özellikle Türkçe tarafında sunduğu seslendirme çözümü kalite bakımından pek yeterli değildir. Başta büyük harfli metinlerde harf harf okuma yapması, emoji karakterleri istenildiği gibi seslendirememesi, kullanıcı tarafından ayrıntılı biçimde yapılandırılamaması bu ses motorunun görme engelli kullanıcılar tarafından tercih edilmek istenmemesi sebeplerinden bazılarıdır.
Bu gün sizlere, bir çok işletim sistemi platformlarında kullanmakta olduğumuz Vocalizer Expressive metin okuma uygulamasını paylaşacağım. Bu metin okuma ses motoru Türkçe olarak Yelda ve Cem seslerini bizlere sunmaktadır. Bu sesleri Windows tarafında "Windows İçin JAWS" ve NVDA uygulamalarından, iOS tarafında "VoiceOver" uygulamasından hatırlarsınız. Hatta iOS sistemlerde kullanılan kişisel asistan Siri'de aynı şekilde Vocalizer Expressive Yelda sesini kullanır.
Paylaştığım uygulamada Yelda ve Cem için Embeded High ve Compact ses modellerini kullanabilirsiniz. Uygulama kişiselleştirilebilir okuma hızı, ses yüksekliği, kullanıcı sözlüğü, emoji desteği, noktalamaların işlenmesi, geliştirilmiş sistem uyumluluk desteği ve geliştirilmiş dil desteği gibi özelliklere sahiptir. Uygulama yüklendikten sonra Türkçe veya diğer dillere ait seslerin indirilerek yüklenmesi gerekmektedir. Uygulamayı ilk açtığınızda, indirilebilir dillerin listesi görüntülenecektir. Türkçe'yi seçtikten sonra, Cem veya Yelda seslerini seçip Embeded High veya Compact ses modellerinden istediğinizi yükleyebilirsiniz. Compact ses modelleri küçük boyutta olmalarına rağmen, daha düşük ses kalitesine sahiptir. Embedded High sesleri ise daha yüksek veri boyutuna sahip olmalarına rağmen daha kaliteli seslendirme yaparlar. Örneğin Yelda Embeded High sesi yaklaşık 170 MB boyutundayken, Compact sesi 3MB boyutundadır.
Ses yükleme işlemlerini tamamladıktan sonra, Ayarlar> Ek Ayarlar>Erişilebilirlik>Metin Konuşma Çıktısı ayarlarına gidip Tercih Edilen Motor seçeneğinden "Vocalizer Expressive" seçilmesi gerekir. Bundan böyle ekran okuyucunuzda Yelda veya Cem sesini kullanmaya başlarsınız.
Ayrıca, metin okuma işlemi yapan diğer tüm uygulamalarınız ile de Vocalizer Expressive seslerini kullanabilirsiniz. Örneğin Braille Klavye, Kitap Okuma, Navigasyon Uygulamaları, Nesne algılama ve OCR uygulamaları...
Not: Bu uygulamaya Embeded High sesleri tarafımca entegre edilmiştir. Normal şartlarda uygulamada Compact ve Pro sesler bulunmaktadır. Ancak Pro ses modeli kalite olarak kötü olduğundan, Embeded Ses modelleri dahil edilmiştir.
Vocalizer Expressive Metin Okuma Uygulamasını İndirmek İçin:
 
Son düzenleme:

delidolu64

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
yakup
Cihazım
mi box 3s
Yaş
40
Konum
kahramanmaraş
Katılım
17 Eylül 2017
Konular
0
Mesajlar
4
Tepki puanı
0
Puanları
1
Teşekkürler indirip deniyorum umarı google metin okuyucudan daha iyidir.
 

mehmet2317

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
MEHMET
Cihazım
REDMİ NOTE 8 PR
Yaş
33
Konum
istanbul
Katılım
29 Kasım 2019
Konular
1
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Puanları
1
Şans eseri girmiştim bu konuyu gördüğüme çok sevindim. Google tts yi hiç sevmiyorum. önceki telefonumda vocalizerin eski bir versiyonunu kullanıyorum, o emojileri falan okumuyordu. şimdi bunu indirip deneyeceğim.
Emeğinize sağlık.
 

mehmet2317

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
MEHMET
Cihazım
REDMİ NOTE 8 PR
Yaş
33
Konum
istanbul
Katılım
29 Kasım 2019
Konular
1
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Puanları
1
Merhaba uygulamayı yükledim ama emojileri İngilizce olarak okuyor Türkçe yapabiliyor muyuz
 

rear

Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Adım
R
Cihazım
Gm
Yaş
42
Konum
D
Katılım
20 Aralık 2018
Konular
1
Mesajlar
21
Tepki puanı
26
Puanları
13
Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.
 
Üst Alt