Rehber TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

Pegasus__

. . : : FreeDom : : . .
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
867
Ömer
Cihazım
Mi 5s Plus
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

TR1.png En1.png

Görsel 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

TR2.png En2.png

Görsel2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

TR2-1.png En2-1.png

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2​

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız​

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

TR3.png EN3.png
Görsel 2-2​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek​

Görsel 3​

TR2-2.png En2-2.png

Görsel 3​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-1​

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.​

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.​

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

TR4.png EN4.png

Görsel 3-1​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-2​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

TR5.png EN5.png

Görsel 3-2​

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-3​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.
tR6.png EN6.png

Görsel 3-3​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-4​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.
TR7.png EN7.png

Görsel 3-4​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-5​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.
TR8.png EN8.png

Görsel 3-5​

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-6​

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Skorpi

Greeshan Rom ile Happy
Yönetici
Moderatör
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cumhur
Cihazım
Kral..
Hocam elinize, emeğinize ve ağzınıza sağlık, gayet yararlı bir paylaşım olmuş, teşekkürler

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

Mertal

Eski Mkalkan21 :)
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mustafa
Cihazım
Redmi 5 Plus
Twrpyi ilk defa kullanacaklar için önemli bir konu. Bir çok arkadaş bilmediği için tüm verilerini siliyor yanlışlıkla.
Elinize sağlık hocam

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TaunMilitary

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mehmet
Cihazım
Mi Note 3
Hocam ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Fotoğraf ve maddelere numara verseniz daha güzel olur, birine tarif ederken "x numaralı seçeneği uygula" şeklinde tarif ederiz.

İsocan01

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
İsmail
Cihazım
Mi5 Prime
Valla ellerinize sağlık hocam. Uygun bir zamanda ben de yapmayı düşünüyordum böyle bir çalışma ama sizinki açıklayıcı ve faydalı olmuş. Teşekkürler

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mertal

Eski Mkalkan21 :)
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mustafa
Cihazım
Redmi 5 Plus
Teşekkürler arkadaşlar. Bahsettiğiniz şekilde düzenleyeceğim.
Hocam Türkçe kelimelerin yanlarına ingilizcelerini de ekleseniz daha iyi olmaz mı?
ingilizce kullananlarda rahatlıkla anlasın diye :)
Sadece öneri benimkisi :)

Skorpi

Greeshan Rom ile Happy
Yönetici
Moderatör
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cumhur
Cihazım
Kral..
Hocam Türkçe kelimelerin yanlarına ingilizcelerini de ekleseniz daha iyi olmaz mı?

Ya da direk İngilizce SS ler türkçe SS lerin yanına

Pegasus__

Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
867
Ömer
Cihazım
Mi 5s Plus

Eve dönünce yaparım kıymetli hocam

Skorpi

Greeshan Rom ile Happy
Yönetici
Moderatör
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cumhur
Cihazım
Kral..
Valla ellerinize sağlık hocam. Uygun bir zamanda ben de yapmayı düşünüyordum böyle bir çalışma ama sizinki açıklayıcı ve faydalı olmuş. Teşekkürler

Hocam sağlık olsun, sizde başka yararlı bir konu açar ve bizlerle paylaşırsınız inşallah...teşekkürler

assalat

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Fırat
Cihazım
Mi 6
Bu seçenekler sadece telefonun ve sitemin çöp dosyalardan temizlemek için kullanılır.
Hiçbir Şey yüklemeden sistem tekrar başlatılabilir.

Arada bir yapmakta fayda vardır.

Bu seçenekler
aynı romu,

aynı romun güncellemesini,
aynı romun alt sürümünü
aynı romun costum
halini yükleyerek hiç bir şeyin [uygulamalar, mesajlar, hesaplar, arama kayıtları vb) silinmeden kullanılması için kullanılabilir.

Bu seçenek telefonun sıfırdan kurulması için kullanılır.
Resimler müzikler diğer kullanıcı dosyalarını silmez.
Bir önceki madde de belirtilenleri siler.
Bu tip işlem ile telefonunuza uygun her romu kurabilirsiniz.
Telefon açıldığında tüm ayarlamalar ve Uygulama yüklemeleri sıfırdan yapılır ve yapılandırılır.

Bu seçenekler seçildiğinde telefonda yer alan her şey silinir.
Fabrikadan alınmış gibi olur.
Size ait hiç bir dosya kalmaz.
Fotoğraf, müzik, office dosyaları dahil her şey silinir.
..::Dikkatli olunuz::..

Bu seçenekler seçilirse yukarıdakilerinin yanına ek olarak telefona bağlı depolama içerikleri de silinir.

Birde burada yer almayan ancak hafıza kartı destekli telefonlarda yer alan harici bellek seçeneği tıkanırsa hafıza kartı da boşaltılır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Hocam ikinci resimdeki gibi yapıp romun güncellemesini yükleyince sistem ayarları ana ekran ayarları falan sıfırlanıyor mu? Sistemi seçince ekstra silinen ne oluyor?

Pegasus__

Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
867
Ömer
Cihazım
Mi 5s Plus
Hocam ikinci resimdeki gibi yapıp romun güncellemesini yükleyince sistem ayarları ana ekran ayarları falan sıfırlanıyor mu? Sistemi seçince ekstra silinen ne oluyor?
Sistem ile kasıt OS oluyor. Güncelleme ile kasıt romun tam ve üst versiyonu oluyor. Sistem seçilince işletim sistemi ayarler ve sonradan kurulan uygulamalar haricinde silinir. Rom kurulmadan tel açılmaz.

sahinsah52

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Sah
Cihazım
Mi6
Hocam "Bu seçenekler..." dediğiniz mobil versiyonda karışıyor. Üst resim alt resim biraz birbirine giriyor.. Numaralı olursa çok daha hoş olacağı kanaatindeyim. Teşekkürler emeğiniz için..

assalat

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Fırat
Cihazım
Mi 6
Sistem ile kasıt OS oluyor. Güncelleme ile kasıt romun tam ve üst versiyonu oluyor. Sistem seçilince işletim sistemi ayarler ve sonradan kurulan uygulamalar haricinde silinir. Rom kurulmadan tel açılmaz.
Hocam ben şimdi Miuipro'yu üst sürüme güncellerken hiç wipe yapmıyorum sorun olmuyor aslında ama ikinci resimdeki gibi yaparsam herhangi bir ayar veya ana ekran düzeni falan silinecek mi? Tam olarak bunu bilsem daha iyi olur. :)

Ayrıca "Sistem seçilince işletim sistemi ayarler ve sonradan kurulan uygulamalar haricinde silinir." demişsiniz. Bunlar dışında silinecek ne kalıyor?

Pegasus__

Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
867
Ömer
Cihazım
Mi 5s Plus
Hocam ben şimdi Miuipro'yu üst sürüme güncellerken hiç wipe yapmıyorum sorun olmuyor aslında ama ikinci resimdeki gibi yaparsam herhangi bir ayar veya ana ekran düzeni falan silinecek mi? Tam olarak bunu bilsem daha iyi olur. :)

Ayrıca "Sistem seçilince işletim sistemi ayarler ve sonradan kurulan uygulamalar haricinde silinir." demişsiniz. Bunlar dışında silinecek ne kalıyor?
hayır burada önemli olan data kısmı. bu resimdeki gibi yapıldığında temiz bir kurulum oluyor aslında bunu yapmadan bile rom kurulurken çoğu zaman aynı şeyi yapıyor :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam elinize, emeğinize ve ağzınıza sağlık, gayet yararlı bir paylaşım olmuş, teşekkürler

Twrpyi ilk defa kullanacaklar için önemli bir konu. Bir çok arkadaş bilmediği için tüm verilerini siliyor yanlışlıkla.
Elinize sağlık hocam

Teşekkürler, yararlı bir konu.
Ellerinize sağlık hocam, çok yerinde bir paylaşım olmuş (:
Hocam "Bu seçenekler..." dediğiniz mobil versiyonda karışıyor. Üst resim alt resim biraz birbirine giriyor.. Numaralı olursa çok daha hoş olacağı kanaatindeyim. Teşekkürler emeğiniz için..
Teşekkür ederim çok faydalı bir paylaşım
herkese çok teşekkür ederim

lütfen gördüğünüz eksiklikleri ve eklemek istediğiniz bilgileri söylemeye devam edinki işe yarar bir hal alsın.

herkese en derin saygılarımla

akillialtay1995

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
Emre Altay
Cihazım
Xiaomi Redmi
Hocam teşekkür ederim çok yararlı bir konu hocam Custom Rom yüklemeden önce format data yapmasam wipetan üstteki ilk 4 seçeneği işaretledim olur mu

Pegasus__

Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
867
Ömer
Cihazım
Mi 5s Plus
ilk dört seçenekte zaten data kısmı da var. ayrıca costum rom tabanı önceki rom tabanı ile aynı ise data yı formalatmadan yapabilrisiniz
Örnk

Miui tabanlı romlar Miui Pro => Miui eu
Aosp Tabanlı Romlar RR => AEX

gibi

akillialtay1995

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
Emre Altay
Cihazım
Xiaomi Redmi
Şu an miui kararlı versiyon yüklü 9.6.3.0
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bir de bootloader kilidim açık ve daha önce hiç Custom Rom yüklemedim ilk defa Custom Rom yükleyeceğim açıkçası korkuyorum bir sorun çıkar diye

Pegasus__

Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
867
Ömer
Cihazım
Mi 5s Plus
Siz datayıda silmek zorundasınız. Korkacak birşey yok adımları doğru izlerseniz hiç problem olmaz.

Ama illak sistem ve data yedeğinizi alın yükleme yanlış giderse eski haline geri yümlersiniz

Üst Alt

Sevgili Xiaomi Sever!

Sitemizdeki reklamların görüntülenmesini engellediğinizi tespit ettik.

Lütfen sitemizi istisna listesine ekleyin veya AdBlock'u devre dışı bırakın.

Sitemizde ki tüm kaynaklar ÜCRETSİZ olarak sizlere sunulmaktadır bize destek olmak için engellemeyi kaldırınız

Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz!