Soru TWRP ile nasıl yedek alınmalı ?

tucker2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mete
Cihazım
Xiaomi mi 9
Konular
1
Merhaba, dün itibarıyla cihazı unlock edip costum rom yükledim.Cihazın bootloader'ı açarken komple fabrika ayarlarına döndüğü için cihazda sadece Recovery - Xiaomi Mi 9 Twrp 3.3.1-0601 Tek Tuş Yükleme Aracı konudaki twrp ve Rehber - Mi 9 Magisk ile Root konudaki magisk'i yüklemiştim.Costum rom yüklemeden önce twrp içinde back up alanına geldiğimizde aşağıdaki resimde de görüleceği üzere çeşitli partition'lar ve seçenekler var.Ben dün akşam romu yüklemeden önce twrp ve magisk kurulmuş haliyle cihaza hiç dokunmadan twrp back up'da yer alan seçebileceğim her seçeneği seçerek (tahmini 20 civarı kutucuk işaretledim boyutu 12gb tuttu) back up aldım.Şimdi sormak istediğim nokta şu, daha önce mate 8 cihazımı hard brick yapıp hiç etmiş biri olarak ileride bu cihazımın da herhangi bir soft ve hard brick olma ihtimaline karşı twrp back up kısmında hangi seçenekleri seçerek back up almalıyım ki cihazın başına ne getirirsem getireyim bu aldığım back up sayesinde cihazı eski çalışır haline döndürebileyim ? Umarım aklımdakini doğru sorabilmişimdir.Son olarak görseli sonra ekleyeceğim, şuan cihaz yanımda olmadığı için twrp'ye girip ekran resmi alamıyorum.

tucker2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mete
Cihazım
Xiaomi mi 9
Konular
1
Oyla:

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Tabiki hayır...Brick'in çeşitleri var...normal de bir rom yüklediniz veya herhangi bir zip, cihaz açılmadı, siyah ekranda kaldı vs durumlarında bu yedek işinize çok yarar...onun dışında bir işe yaramaz...yani bu ancak ne olursa olsun, TWRP ye girebildiğinizde bir işe yarar

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk

Oyla:

tucker2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mete
Cihazım
Xiaomi mi 9
Konular
1
Tabiki hayır...Brick'in çeşitleri var...normal de bir rom yüklediniz veya herhangi bir zip, cihaz açılmadı, siyah ekranda kaldı vs durumlarında bu yedek işinize çok yarar...onun dışında bir işe yaramaz...yani bu ancak ne olursa olsun, TWRP ye girebildiğinizde bir işe yarar

Şuan çok net oldu teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için

Hocam mutlaka efs yedeği alıp pc ye atın ne olur ne olmaz

Evet EFS'nin ne olduğunu az önce öğrendim yedeğini alacağım
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam birşey daha sorabilir miyim, bu bahsettiğiniz 4 bölümü (Boot, Recovery, System ve Data) back up alınca tam olarak neleri yedeklemiş oluyoruz ? Ben arayüz ve sistemde yaptığım ayarlar, yüklediğim uygulamalar ve ayarları vs kısacası telefondaki resim, müzik, video, belge vs hariç costum romu yükleyip üzerinde yaptığım her değişikliğin kaydedileceği bir yedeğim olsun istiyorum.

Son düzenleme:
Oyla:

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam birşey daha sorabilir miyim, bu bahsettiğiniz 4 bölümü (Boot, Recovery, System ve Data) back up alınca tam olarak neleri yedeklemiş oluyoruz ? Ben arayüz ve sistemde yaptığım ayarlar, yüklediğim uygulamalar ve ayarları vs kısacası telefondaki resim, müzik, video, belge vs hariç costum romu yükleyip üzerinde yaptığım her değişikliğin kaydedileceği bir yedeğim olsun istiyorum.
Twrp ile sadece uygulamaların yedeğini almış olursunuz, diğer tüm ayarlarınızı için yerel yedeklemeyi kullanın... Resim vs için yerel hafızayı silmezseniz, bir şey olmaz yada format data yapacaksanız, hepsini PC ye alınız

Gesendet von meinem MI MAX 3 mit Tapatalk

Oyla:

tucker2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mete
Cihazım
Xiaomi mi 9
Konular
1

Şimdi şöyle son birkaç gündür sürekli forumdan bir şeyler okuyorum, diğer cihazlardaki konulara da göz atıyorum yeni şeyler öğrenirim diye.Zaten sizin ve diğer yöneticilerin bilgisi ve bu foruma katkıları kesinlikle tartışılmaz.Ama malesef ki ben Xiaomi(mi 9 ilk xiaomi cihazım) markasına ve root, twrp, costum romlar konularına çok yabancı olduğum için (en son 2 sene önce huawei mate 8 cihazıma costum yüklerken brick yapmıştım cihazı) ve günlerdir bu forumda ve xda'da okuduklarımdan sonra kafam baya karışmış durumda şuan.

Örneğin siz bir önceki cevabınızda ''Twrp ile sadece uygulamaların yedeğini almış olursunuz '' dediniz ya ben bunu tam anlayamadım.Back up'tan neleri seçince sadece uygulamaların yedeğini almış olurum ? Veya bir önceki benim sorduğum soruda Boot, Recovery, System ve Data yedek alınca neleri yedeklemiş oluyoruz sorusu, boot ve recovery'nin neleri yedek aldığını anladım ama system ve data kısımlarının tam olarak neye denk geldiğini anlayamadım.Yerel hafıza dediğiniz internal storage mı oluyor ?

Bir konuya daha değineyim hem bu konulardaki zayıflığıma örnek olsun hem de ne yapmam gerektiğini tarif ederseniz makbule geçsin.
Recovery - Xiaomi Mi 9 Twrp 3.3.1-0601 Tek Tuş Yükleme Aracı Bu konudaki mesajlarıma da bakabilirsiniz.Konuda yapılması gerekenler çok güzel anlatılmış biraz hatalarım olsa da twrp ve magisk yükledim ama TWRP'ye her girişte şifre soruyor.Sormaması için konuda böyle tarif edilmiş ''Twrp her açıldığında sifre sormaması için Wipe bölümünden format data yazan bölüme dokunup gelen uyarıya yes yazılıp onaylanmalıdır'' ama ben şimdi rom kurdum pc'den resimlerim, belgelerim vs telefona geri kopyaladım, bütün cihaz ve uygulama ayarlarımı yaptım.Şimdi tarif edildiği gibi format data yazan yere dokunup yes deyip onaylarsam ne olacak ? Kurduğum rom, yaptığım ayarlar, yüklediğim uygulamalar, telefona attığım resim vs silenecek mi ? Eğer telefon komple herşey siliniyorsa zaten yapamam çünkü bu sefer telefon hafızasındaki rom dosyası da silinir tekrar kuracak dosya kalmaz ve bende OTG yok telefon kalır öyle.Doğru hatırlıyorsam bu forumda mi-globe konusunda (yine sizin konunuz) bu format data yapılmazsa romun her özelliği çalışmıyormuş.Daha cevap yazan olmadı ama o konuda da sormuştum, rom özelliklerinde ram, performans ve batarya için ince ayarlardan bahsediliyor.Ben mi-globe'den önce global beta 9.5.30 kullanıyordum.Şimdi menüden pil ve performans kısmına girdiğimde global beta'dan farklı olarak sadece senaryolar kısmı gelmiş.İnce ayarlardan kasıt bu mu yoksa bu ayarlar rom yazılırken romun içine mi gömülüyor yoksa ben bu format data'yı beceremediğim için mi ince ayarları göremiyorum ?

Uzun tuttuğum için ve çok soru sorduğum için kusura bakmayın.

Oyla:
Üst Alt