Yardım Twrp Data Yedekle Başka Roma Restore Etme

Emre4567

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ersin
Cihazım
Asus zenfone 5
Konular
9
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Eu Mi 12.0.4
Telefon Modeli
K20 PRO
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba kulandigim romdaki Data yedeğimi başka Roma Restore edebilirmiyim ?

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Hocam tekrar merhaba. Rica ediyorum lütfen ismimi yazmayın ben yazdığım mesajı report edip sildireceğim, siz konunuza ekleyin yeter :) Bir de konu başlığını neden değiştirin dedim çünkü çoğu insan TWRP ile resimlerini de yedeklemeyi duymadığı için dikkatlerini çeker diye söyledim ama yine de takdir sizin tabii ki..

TWRP ile Internal Storage yani /data/media (resimler, videolar, vs. herşey) bölümünü yedeklemenin bir yolu var fakat burada dikkat edilmesi gereken konu /data'yı WIPE ettiğinizde Internal Storage da yani resimler ve diğer tüm dosyalarınız da silinir. Lütfen bunu göz önünde bulundurun.

Öncelikle Tipatch uygulamamızı veya indiriyoruz. Uygulama iki (2) farklı opsiyon şeklinde hizmet veriyor. Root'lu veya root'suz.

Eğer telefonunuzda root varsa uygulama direkt olarak var olan TWRP'nize patch yani yama yapıyor. En kolay yöntemi bu fakat kolay yöntem diye telefonunuzda root yoksa bunun için root atmayın çünkü root bir Android cihazın en büyük düşmanıdır ve güvenlik seviyenizi "0"a indirir.

Root'lu yöntemde uygulamamızı açıyoruz. Inplace patch yani yerinde yama seçeneğini seçiyoruz. Take backup seçeneğini seçili değilse seçiyoruz. Take backup seçeneği; yama işlemi yapılmadan önce var olan recovery imajınızı yedeklemek için kullanılır. Kesinlikle tavsiye ediyoruz. Sonrasında sağ alt köşede bulunan mavi renkli butona tıklıyoruz ve Patch'e tıklıyoruz. Uygulama, otomatik olarak var olan recovery imajımızı yamalayacaktır. Sonrasında cihazımızı yeniden başlatıyoruz. İşlem sonrasında TWRP'ye giriyoruz ve artık Data'nın yanında including storage yazısını göreceksiniz. Bu demek oluyor ki artık resim, video ve diğer dokümanlarımızı TWRP ile yedekleyebileceğiz.

Root'suz yöntemde ise uygulamamızı açtıktan sonra Input Source'a tıklıyoruz ve kendi ROM'unuzda kullandığınız TWRP imaj dosyasını seçiyoruz. Bunu yapmamızın amacı uygulamaya kendi TWRP dosyamızı göstereceğiz ve uygulama bu TWRP imaj dosyasını yamalayacak ve sonrasında bu yamalanmış TWRP imaj dosyasını flash'layacağız. Kendi kullandığımız imaj dosyasını seçtikten sonra Output destination yani yamalanacak olan imaj dosyasını nereye kaydedeceğinin bilgisini sorduğu yer. Size tavsiyem burayı olduğu gibi bırakıp devam etmek. Burayı da seçtikten sonra sağ alt köşede bulunan mavi butona tıklayıp Patch'e tıklıyoruz ve bekliyoruz. İşlem bittiğinde sol alt köşede Image Patched yani imaj dosyamız yamalanmış bilgisini verecektir.

Bu işlemden sonra telefonumuzu recovery moda alıyoruz. Install'a tıkladıktan sonra Install Image'a tıklıyoruz ve yamalanmış recovery imaj dosyamızı (sonunda tipatched yazar) seçiyoruz ve Recovery olarak seçtikten sonra da Swipe to confirm flash seçeneğini seçerek flash'lama işlemini bitiriyoruz. Sonrasında cihazı tekrar TWRP üzerinden Recovery moda alıyoruz. Recovery moda aldıktan sonra Backup'a tıklıyoruz ve Data'nın yanında include storage yani storage (depolama) da dahil yazısını görüyoruz. Artık TWRP ile tüm dosyalarınızın yedeğini bu şekilde alabileceksiniz.

Merhaba Hocam.
Mesajınızı uyarı kısmına ekledim.
İstediğiniz gibi isminizi belirtmeden.
Açıkçası katkınızı isminizle eklemek isterdim.
Fikrinizi değiştirirseniz belirtmeniz yeterlidir.

Tekrar Teşekkür Ediyorum.

Oyla:

pense34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Mı Note 10 Lite
Konular
10
Merhaba Hocam.
Mesajınızı uyarı kısmına ekledim.
İstediğiniz gibi isminizi belirtmeden.
Açıkçası katkınızı isminizle eklemek isterdim.
Fikrinizi değiştirirseniz belirtmeniz yeterlidir.

Tekrar Teşekkür Ediyorum.
Elinize sağlık hocam. Ben bu yöntemi yıllar boyu kullandım ve çok da işime yaradı. Her yedek alma öncesinde resimleri falan ayrı ayrı yedekliyordum sonra bunu keşfettim çok iyi geldi. Forum.xda ailesi de bunu kullanıyor hocam güvenilirdir. Hatta forum.xda linkini de paylaşayım.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Lütfen cehaletime verin... Neden media klasörünü normal kopyala yapıştırla yedek almıyoruz da TWRP le yedek alma ihtiyacı hissediyoruz? Ne gibi bir avantajı var anlayamadım açıkçası?

Oyla:

Pegasus__

Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Lütfen cehaletime verin... Neden media klasörünü normal kopyala yapıştırla yedek almıyoruz da TWRP le yedek alma ihtiyacı hissediyoruz? Ne gibi bir avantajı var anlayamadım açıkçası?
Estf.
Bu yöntem iki açıdan iyidir.
1. tüm telefonunuzu tek seferde yedekliyorsunuz. ekstra farklı adımlara gerek kalmayacak.
2. TWRP yedek dosyalarını büyük dosyalar halinde sakladığından bilgisayara aktarmak oldukça daha hızlı olacaktır.
klasik yöntemde verilerin boyutu küçüldükçe aktarım hızı bir o kadar yavaşlamaktadır.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Estf.
Bu yöntem iki açıdan iyidir.
1. tüm telefonunuzu tek seferde yedekliyorsunuz. ekstra farklı adımlara gerek kalmayacak.
2. TWRP yedek dosyalarını büyük dosyalar halinde sakladığından bilgisayara aktarmak oldukça daha hızlı olacaktır.
klasik yöntemde verilerin boyutu küçüldükçe aktarım hızı bir o kadar yavaşlamaktadır.
Teşekkürler hocam. El alışkanlığı direk DCIM kopyala yapıştır yapıyordum ancak oldukça zaman alıyordu. Daha hızlı olması için bu yöntemle deneyeceğim handshake~~

Oyla:

Pegasus__

Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Teşekkürler hocam. El alışkanlığı direk DCIM kopyala yapıştır yapıyordum ancak oldukça zaman alıyordu. Daha hızlı olması için bu yöntemle deneyeceğim handshake~~
lütfen denemeden önce mutlaka kendi yedeğinizi almayı unutmayın.
benim telefonumda hem rootlu hem rootsuz denemelerimde TWRP silindi ve fastboot ekranına düştüm. muhtemelen benim sistemimden kaynaklı bir durum.

kendinizi her senaryoya hazır tutun.
kolaylıklar dilerim.

Oyla:

pense34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Mı Note 10 Lite
Konular
10
benim telefonumda hem rootlu hem rootsuz denemelerimde TWRP silindi ve fastboot ekranına düştüm. muhtemelen benim sistemimden kaynaklı bir durum.

kolaylıklar dilerim.
Hocam anlatıldığı gibi ilerleyince hiçbir sorun yaşanmıyor ama siz neden fastboot'a düştünüz anlayamadım şu an. Yıllardır kullandığım bir uygulamaydı hiçbir sorun da yaşamadım.

Oyla:

Pegasus__

Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Hocam anlatıldığı gibi ilerleyince hiçbir sorun yaşanmıyor ama siz neden fastboot'a düştünüz anlayamadım şu an. Yıllardır kullandığım bir uygulamaydı hiçbir sorun da yaşamadım.
Merhaba Değerli Hocam
Sistemim üzerinde çok fazla mod ve editleme var.
RR olması ayrı bir durum.
Modlu TWRP ayrı bir durum.
Bendeki durum kesinlikle benim sistemimden kaynaklı.
Uygulama sorunlu demek istemedim.
Sadece arkadaşın yedek alarak bunu denemesini tavsiye etmek istedim.

Teşekkür ederim.

Oyla:

pense34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Mı Note 10 Lite
Konular
10
Merhaba Değerli Hocam
Sistemim üzerinde çok fazla mod ve editleme var.
RR olması ayrı bir durum.
Modlu TWRP ayrı bir durum.
Bendeki durum kesinlikle benim sistemimden kaynaklı.
Uygulama sorunlu demek istemedim.
Sadece arkadaşın yedek alarak bunu denemesini tavsiye etmek istedim.

Teşekkür ederim.
Şimdi anladım hocam. Umarım orijinal TWRP ile deneme şansınız olur çünkü büyük bir artı bence.

Oyla:

cihatgss

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cht
Cihazım
CngZ
Meslek
Mühendis
Konular
2

kolaylıklar dilerim.
aynı durumu poco f2 pro da bende yaşıyorum. twrp yi siliyor uygulama. sürüm Twrp 3.4.2B-0623. her twrp ile uyumlu değil mi acaba uygulama ?

Oyla:
Üst Alt