Tavsiye Tüm Mi ve Redmi Modellerindeki Isınma & Kasma Problemi Çözümü

NovtyX8

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
7
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global
Telefon Modeli
Xiaomi
Bootloader Kilidi
Kapalı
Merhaba herkese iyi akşamlar dilerim. Son zamanlarda telefonumda karşılaştığım sorunların, aslında herkesin ortak sorunu olduğunu gördüm. Son zamanlarda neden herkesin bu sorunu, aynı anda yaşadığını hala anlamadım. Ama işin aslı; Ne kadar da, günümüzdeki akıllı telefonların temel bileşenleri İşlemci, Ekran Kartı, Ram vb olsa da, başlı başına en önemli soyut parçasının "Optimizasyon" olduğunu söylemekte fayda var.
Belki de bir çoğunuz bu söyleyeceklerimi denedi sonuç aldı/almadı. Fakat bilmeyenlerin sayısının da oldukça fazla olduğunu düşünüyorum.Çünkü forumda arattığımda pek fazla bi sonuç bulamadım.
İşi uzatmadan sonuca geçmek istiyorum.

(!) NOT: Birinci ve İkinci aşamaya geçmeden önce belirtmek isterim ki, yapacağınız değişiklikler ana ekran düzeninin sıfırlanmasına sebep olacaktır. Clouda yedek ya da istediğiniz ayarların ekran görüntüsünü alıp daha sonradan eski haline getirebilirsiniz.

Çözüm;
1-) Uygulamaları Yönet seçeneği altından "Sistem Arayüzü" uygulamasını bulup, önbellek temizlemesini yapıyoruz.

2-) Uygulamaları yönet seçeneği altından "Sistem Başlatıcı" uygulamasının içindeki "Güncellemeleri kaldır" seçeneğini uygulayıp, önbellek temizlemesini yapıyoruz. Daha sonra aşağıdaki linkten güncel sürümü indiriyoruz.

3-) Uygulamaları Yönet seçeneği altından "Güvenlik" uygulamasını bulup "Güncellemeleri kaldır" seçeneğini uygulayıp, önbellek temizlemesini yapıyoruz.
Son yaptığımız aşama (3), aslında bu sorunun temel çözümüdür. Cihazdan cihaza fark edebilir belki ama bunu öğrenmenin yolu da uygulayan arkadaşların yorum kısmından belirtmeleri.

Açıkçası benim sorunumu tamamen ortadan kaldırdı. Telefon ile müzik dinlerken dahi, kamera kısmının çok fazla ısınmasından bir şeylerin yanlış gittiğini anladım. Son zamanlarda yüksek grafikte oynadığım oyunlarda FPS düşüklüğü de başlamıştı. Bunlar bi yana bu yaptığınız aşamalardan sonra, arayüzünüzdeki takılma, kasma sorununun azaldığını belki de tamamen ortadan kalktığını görmenize daha yüksek ihtimal veriyorum.
Çözüm bu kadar basit mi diye içinden geçirenler olabilir. Ama bazen çözümü uzaklarda değil de yakınlarda aramalıyız. Xiaomi cihazı kullanan arkadaşlarımın da kesin sonuç aldığını görmek bu çözüme olan inancımı arttırdı.
Umarım herkeste işe yarar sağlıcakla kalın, iyi akşamlar, iyi forumlar.

Sistem Başlatıcı linki :
Güvenlik uygulamasının sürümü : 4.3.0

Son düzenleme:

Alptuğ 23

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alptuğ
Cihazım
Xiaomi
Konular
23
sadece 3.çözümü yapsak olur mu

Oyla:

Alptuğ 23

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alptuğ
Cihazım
Xiaomi
Konular
23
birde 3. çözümde güncellemeleri kaldır seçeneğini bulamadım

Oyla:

sezer1907

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sezer
Cihazım
iPhone 13 256GB
Konular
68
Sistem başlatıcının alpha sürümleri bazı telefonlarda sıkıntı çıkartabilir. (mesela android 9 cihazlar) Bu yüzden release sürüm yüklemek daha mantıklı. Orta seviye cihazlar için geçici çözümler olabilir denemekte fayda var. Güzel konu.

Oyla:

NovtyX8

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
7
Sistem başlatıcının alpha sürümleri bazı telefonlarda sıkıntı çıkartabilir. (mesela android 9 cihazlar) Bu yüzden release sürüm yüklemek daha mantıklı. Orta seviye cihazlar için geçici çözümler olabilir denemekte fayda var. Güzel konu.
Önerin için teşekkür ederim. Linkteki Alpha sürümü Release olarak güncelledim. Kesinlikle denemesi gerek. Güncellenen güvenlik uygulamasının Optimizasyon sorunu olduğu çok bariz. Yüksek ram, işlemci kullanımına karşı, sürümü düşürdüğümüzde sistemin kendine geldiğini söyleyebilirim. İlgi alakan için tekrardan teşekkürler.

Oyla:
Üst Alt