Yardım TR'den Telefonu Alıp EU'da Satmak!

alvinaone

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Konular
17
Ürün Durumu
Kullanılmış / İkinci El
Fiyat
0000
Ürün Takas Durumu
Sadece nakit
Türkiye'den kayıtsız cihaz alıp 2 simden 4x2= 8 ay TR'de kullanıp daha sonra Avrupa ülkelerinde satabilir miyiz? Hollanda veya Almanya'da.
Almayı düşündüğüm telefon Mi Note 10, sizce bunu 8 ay sonra Hollanda veya Almanya'da 2. el olarak kaç euroya satabilirim ortalama olarak.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Türkiye'den kayıtsız cihaz alıp 2 simden 4x2= 8 ay TR'de kullanıp daha sonra Avrupa ülkelerinde satabilir miyiz? Hollanda veya Almanya'da.
Almayı düşündüğüm telefon Mi Note 10, sizce bunu 8 ay sonra Hollanda veya Almanya'da 2. el olarak kaç euroya satabilirim ortalama olarak.
Avrupada 2.el fiyatları bilen birisi var mi forumda ? Ben bilmiyorum

MarcoPasha

NedenİnsanlıkHepBendeKalıyor,BaşkaKimsesiYokMu?
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
27
Hocam genelde bu döngü tersine oluyor :D Avrupa ya çalışan şoför bir arkadaş oradan 2.el cihaz getirip satıyordu. Ama avrupadaki 2. el çok para etmeyeceğini düşünüyorum. O arkadaş kendi kârı ile bile bayağı hesaplı satıyordu.

Son düzenleme:

blackshadow

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
#
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
22
Avrupa'da daha ucuza satılıyor

Babalokomka57

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alp
Cihazım
Xiaomi mi 8
Konular
2
Avrupa 2.el konusundaki çok ucuz her sektör için geçerli

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Hocam Avrupa'da ikinci el sektörü ölü gibi bir şey, biraz iPhone olursa belki piyasa buluyor oda öldüm fiyata, diğer markalar pek para etmiyor. Tamir kültürüde pek olmadığı için böyle sıcak bir piyasa yok. Fransa'da durum böyle, fakat Almanya da, Hollanda da daha vahimdir, çünkü elektronik oralarda daha ucuz. Ben sigaramın basit pillerini bile Hollanda dan alıyorum çok ucuz olduğu için.

Bir diğer konu şuan baktım örnek vermek için forumda adı en sık geçenlerden biri Turan GSM Note 10 tek sim kayıtlı cihazı 3.200 lira civarı satıyor, hadi kayıtsızını da 3000'e bulduk diyelim. Aliexpress'e baktım şuan aynı Note 10 cihazı Türk lirası ile 2.600-2.800 lira arasına denk geliyor. Eğer resmi bayiden garantili faturalı alırsan 3.600 lira civarına geliyor. Birde özellikle Xiaomi'nin deri çok hızlı düşüyor, 3ay önce 500 euro ya satılan cihaz şuan 300-350 euroya resmi mağazada satılıyor. 8 ay sonrasını sen düşün.

Şimdi zaten piyasası ölü olan bir şeyi Türkiye den 3000 liraya alıp, 8ay kullanıp sonra onu Avrupa'da kaça satacaksın? Benim tahminim edeceği maksimum 1.000 lira olur fakat birde onu satmak mesele. Yerel iç piyasadan çevren, tanıdığın olmadıktan sonra kime satacaksın.

Senin fikir olmaz ama imkanın varsa üzerine düşebilirsen tam tersini yapıp para kazanabilirsin.

alvinaone

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Konular
17
Mi 9T Pro'dan Hollanda için araştırdım mevcut durumu.

TR fiyatlı resmi xiaomi garantili 4200TL
TR fiyatı sıfır şuan 2300TL (kayıtsız)
NL fiyatı sıfır şuan 2300TL
NL fiyatı ikinci el ortalama 1600-1800TL

Bu rakamlara göre 8 ay sonra en kötü ihtimal ile %50 değer kaybedecektir. Yani 8 ay boyunca telefonu aslında 1150TL'ye kullanmışız gibi oluyor. Günlük 4.8TL kullanım maliyeti var.

TR'de garantili cihaz alsam ve 2 yıl kullansam 2 yıl sonunda tahminen %50 değer kaybedecek. Yani günlük 3 liraya geliyor. Ama ekstradan 1900tl ve 2 yıl sonraki paranın değerinin düşüşü gibi şartlar ele alındığında bence kafakafaya geliyor diye düşünüyorum.

Üst Alt