Rehber Touchegg İle Gnome 40 Xorg 11 3 Parmak Touchpad Hareketleri

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Herkese selam! Bu konumda Gnome 40 ile gelen ve Xorg 11 (X11) üzerinde birçok kişide çalışmayan işlevsel 3 parmak touchpad kontrollerini nasıl yapabileceğinizi göstereceğim. Touchegg ile bu durumdan kurtuluyoruz ve güzel bir şekilde kullanabiliyoruz, ben ara sıra fare varken touchpad kullanıyorum bu güzel hareketler için :D. Anlatım Fedora 34 üzerinden yapılmış olup, Fedora - Arch - Debian için (Gnome 40 ile) geçerlidir. Öncelikle gerekli 2 paketimizi kuralım.

-Ön Kurulum-

İlk önce chrome-gnome-shell ve gnome-tweak-tool paketlerini kurmalıyız. Bunun için uçbirime:

Fedora tabanlı dağıtımlar için:
sudo dnf install chrome-gnome-shell gnome-tweak-tool

Arch tabanlı dağıtımlar için:
sudo pacman -S chrome-gnome-shell gnome-tweak-tool

Debian tabanlı dağıtımlar için:
sudo apt install chrome-gnome-shell gnome-tweak-tool

Ardından kendi tarayıcınızda eklenti yüklemek için eklenti mağazanıza girin ve Gnome Kabuk Bütünleşmesi eklentisini kurun. Örneğin Chrome Web Mağazası linki:

-Kurulum-

Debian, Debian/Ubuntu tabanlılar için:
Bu linkten indirdiğiniz deb dosyasını kurun:

Fedora tabanlılar için:
Bu linkten indirdiğiniz rpm dosyasını kurun:

Arch tabanlılar için:
AUR depolarından kurulum yapacaksınız, bunun için:
sudo yay -S touchegg
Manjaro üzerinde yay -S yerine pamac build kullanılır: sudo pamac build touchegg
Otomatik olarak aktif olmayacaktır, bunun için:
sudo systemctl enable touchegg.service sudo systemctl start touchegg.service kodlarını girin.

Son olarak bu sayfaya gidip Off - On butonundan aktif edin. Ettikten sonra aktif olmazsa yeniden başlatabilirsiniz. Eklenti:

Böylece 3 touchpad hareketlerini kullanabileceğiz, anlatım buraya kadardı, iyi Linux'lar, iyi Forumlar hepinize! :)

Son düzenleme:

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Eklentiye güncelleme geldi. Sadece eklenti sitesine giderek on-off butonunun yanındaki güncelleme butonuna basıp güncelleyebilirsiniz:
Eğer ERROR yazısı ile karşılaşırsanız eklentiyi yine on-off butonunun yanında olan kırmızı X işaretinden kaldırın (Göremezseniz sayfayı yenileyin), yeniden başlatıp tekrar eklenti sitesinden kurun.

Üst Alt