Rehber Tek Tuşla TWRP Yükleme Aracı Oluşturma Kılavuzu

drasonli17

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T
Konular
19
Merhaba forum üyeleri ;
Birçok kullanıcı twrp.img dosyalarını nasıl yükleneceğini konusunda sıkıntı yaşıyor, bu nedenle forum üyeleri TWRP yüklemelerini kolaylaştıracak cmd komutlarını hazır olarak kullanıcılara sunuyor. Sizlerde kendi cihazlarınız için, basit birkaç kodla arayüzünü oluşturabilir ; güncel TWRP dosyalarını entegre ederek paylaşabilirsiniz.

İhtiyaç Listesi
  1. TWRP imaj dosyası
  2. ADB Driverlar
  3. Notepad++

Öncelikle kısaca yazacağım komutlar ile ilgili bilgi sahibi olalım.
-

echo.
komutu yazcağınız yazıların ekranda gözükmesini sağlar
Örnek : echo. omersanli
Çıktı: omersanli
@echo off
veya @echo on : BAT dosyasını açan kişinin yazı yazıp yazmayacağını ifade eder.
color --
( -- bölümüne renk kodu girerek arkaplan rengini ayarlayabilirsiniz. Örnek : color 4b Link : )
set xxx=ttttttttttttttttt.img ( Çok uzun dosya isminiz var (ttttttttttttttt.img) buna kısa bir ad olarak xxx tanımlıyoruz. İleriki aşamalarda uzun t yerine xxx olarak kullanacağız
%xxx% ( komutu set komutuyla ayarladığımız yazıyı gösterir örnek ; echo. MIUI Türkiye %xxx% Çıktı: MIUI Türkiye ttttttttttttt.img gibi. )
timeout /t ( bekleme süresini ifade eder, kullanıcıyı o ekranda ne kadar bekleteceksiniz örneğin timeout /t 5/nobreak burada 5 saniye bekletip nobreak komutu ile kullanıcının ne yazacağını umursamayacağımızı açıkladık : Timeout ile birlikteki diğer parametreler için : )
>NUL komutu kullanıcıya gelen çıktıyı göstermeyen işlemdir.
: BAŞLIK Bu komut cmd içerisinde yeni bir pencere/menü olarak düşünülebilir
if /i == komutu ve if not == komutu adından da anlaşılacağı üzere eğer bu olursa veya bu olmazsa ne olacağını açıkladığınız komuttur.
Örnek ; if /i "%secim%"=="0" goto Başlık ( set komutu ile "secimi" tanımladığımız düşünülürse (boş tanımlama yapın) kullanıcı 0 yazdığında "Başlık" penceresine gidilsin komutudur.)

-

1. Bilgilendirmeden sonra masaüstümüzde bir klasör açın ve dilediğiniz gibi adlandırın.
  2. Kullanıcıların yükleme işlemi gerçekleştirdikleri sırada yazacağımız kodlarda bulunan adb ve fastboot komutlarının bilgisayarları tarafından tanınması için aşağıdaki zipte bulunan dosyaları oluşturduğumuz klasöre aktaralım. İndirmek için
  3. TWRP imaj dosyamızı klasörümüzün içine aktaralım.
  4. Klasörümüzde boş bir yere sağ klik yaparak "yeni metin belgesi (txt)" dosyası oluşturalım ve Notepad++ ile açalım
Örnek olarak sadece 1 komutunu veren kullanıcının klasörümüzde bulunan twrp.img dosyasını telefonuna flaşlamasına bakalım.

Kod:
@ECHO OFF
set twrpadi=twrp.img
:LOGO
CLS
ECHO.
ECHO.         drason - TWRP yukleme aracı
ECHO.***********************************************
ECHO.
ECHO. Tuşa bas
pause>nul
:MENU
CLS
ECHO.
ECHO.          TEK TUS TWRP YUKLEME ARACI
ECHO.          İşlem Seçin
ECHO.
ECHO.              1. Yüklemeyi başlat
ECHO.
set secim=
set /p secim=Lutfen telefonunuzun durumuna uygun numarayi seciniz.
if not "%secim%"=="" set secim=%choice:~0,1%
if /i "%secim%"=="1" goto Yukleme+
timeout /t 3 /nobreak >NUL
: Yukleme
fastboot flash recovery "%twrpadi%"
pause >NUL
EXIT

Sizlerde cmd'nin renkleri ile, cmd yazılan yazıların renkleri, imzanız ve daha birçok kişiselleştirme ile kendi aracınızı düzenleyebilirsiniz.
Bitirdiğinizde txt dosyasını kaydedin ve dosya uzantısı .txt yerine .bat olarak değiştirin
Örnek olması açısından forumda oluşturulan bat dosyasını notepad++ ile açıp içeriğine bakabilirsiniz.

Örnek : Redmi K30 - Twrp 3.3.1-0322 Tek Tuş Yükleme Aracı

Teşekkürler

Son düzenleme:

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Elinize emeğinize sağlık clap~~

zmrt_01

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
alperen
Cihazım
redmi note 8
Konular
0
bunun hakkında video hazırlarmısın

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
Merhaba forum üyeleri ;
Birçok kullanıcı twrp.img dosyalarını nasıl yükleneceğini konusunda sıkıntı yaşıyor, bu nedenle forum üyeleri TWRP yüklemelerini kolaylaştıracak cmd komutlarını hazır olarak kullanıcılara sunuyor. Sizlerde kendi cihazlarınız için, basit birkaç kodla arayüzünü oluşturabilir ; güncel TWRP dosyalarını entegre ederek paylaşabilirsiniz.

İhtiyaç Listesi
  1. TWRP imaj dosyası
  2. ADB Driverlar
  3. Notepad++

Öncelikle kısaca yazacağım komutlar ile ilgili bilgi sahibi olalım.
-

echo.
komutu yazcağınız yazıların ekranda gözükmesini sağlar
Örnek : echo. omersanli
Çıktı: omersanli
@echo off
veya @echo on : BAT dosyasını açan kişinin yazı yazıp yazmayacağını ifade eder.
color --
( -- bölümüne renk kodu girerek arkaplan rengini ayarlayabilirsiniz. Örnek : color 4b Link : )
set xxx=ttttttttttttttttt.img ( Çok uzun dosya isminiz var (ttttttttttttttt.img) buna kısa bir ad olarak xxx tanımlıyoruz. İleriki aşamalarda uzun t yerine xxx olarak kullanacağız
%xxx% ( komutu set komutuyla ayarladığımız yazıyı gösterir örnek ; echo. MIUI Türkiye %xxx% Çıktı: MIUI Türkiye ttttttttttttt.img gibi. )
timeout /t ( bekleme süresini ifade eder, kullanıcıyı o ekranda ne kadar bekleteceksiniz örneğin timeout /t 5/nobreak burada 5 saniye bekletip nobreak komutu ile kullanıcının ne yazacağını umursamayacağımızı açıkladık : Timeout ile birlikteki diğer parametreler için : )
>NUL komutu kullanıcıya gelen çıktıyı göstermeyen işlemdir.
: BAŞLIK Bu komut cmd içerisinde yeni bir pencere/menü olarak düşünülebilir
if /i == komutu ve if not == komutu adından da anlaşılacağı üzere eğer bu olursa veya bu olmazsa ne olacağını açıkladığınız komuttur.
Örnek ; if /i "%secim%"=="0" goto Başlık ( set komutu ile "secimi" tanımladığımız düşünülürse (boş tanımlama yapın) kullanıcı 0 yazdığında "Başlık" penceresine gidilsin komutudur.)

-

1. Bilgilendirmeden sonra masaüstümüzde bir klasör açın ve dilediğiniz gibi adlandırın.
  2. Kullanıcıların yükleme işlemi gerçekleştirdikleri sırada yazacağımız kodlarda bulunan adb ve fastboot komutlarının bilgisayarları tarafından tanınması için aşağıdaki zipte bulunan dosyaları oluşturduğumuz klasöre aktaralım. İndirmek için
  3. TWRP imaj dosyamızı klasörümüzün içine aktaralım.
  4. Klasörümüzde boş bir yere sağ klik yaparak "yeni metin belgesi (txt)" dosyası oluşturalım ve Notepad++ ile açalım
Örnek olarak sadece 1 komutunu veren kullanıcının klasörümüzde bulunan twrp.img dosyasını telefonuna flaşlamasına bakalım.

Kod:
@ECHO OFF
set twrpadi=twrp.img
:LOGO
CLS
ECHO.
ECHO.         drason - TWRP yukleme aracı
ECHO.
ECHO. Tuşa bas
pause>nul
:MENU
CLS
ECHO.
ECHO.          TEK TUS TWRP YUKLEME ARACI
ECHO.          İşlem Seçin
ECHO.
ECHO.              1. Yüklemeyi başlat
ECHO.
set secim=
set /p secim=Lutfen telefonunuzun durumuna uygun numarayi seciniz.
if not "%secim%"=="" set secim=%choice:~0,1%
if /i "%secim%"=="1" goto Yukleme+
timeout /t 3 /nobreak >NUL
: Yukleme
fastboot flash recovery "%twrpadi%"
pause >NUL
EXIT

Sizlerde cmd'nin renkleri ile, cmd yazılan yazıların renkleri, imzanız ve daha birçok kişiselleştirme ile kendi aracınızı düzenleyebilirsiniz.
Bitirdiğinizde txt dosyasını kaydedin ve dosya uzantısı .txt yerine .bat olarak değiştirin
Örnek olması açısından forumda oluşturulan bat dosyasını notepad++ ile açıp içeriğine bakabilirsiniz.

Örnek : Redmi K30 - Twrp 3.3.1-0322 Tek Tuş Yükleme Aracı

Teşekkürler
Hocam ben bu konu sayesinde o kadar sene hedefim olan "Yazılım Mühendisi" olmanın üniversiteye bağlı olmadığını anladım ve 27 Ağustos'ta ilk defa yazılıma giriştim.Ve sonrasında projelerimi hep birbirinin üstüne koyarak ilerlettim.27 Ağustos'ta Note 8 Pro (A9/A10) için twrp+root,29 Ağustos'ta Note 8 Pro için cfw diye ayrı bir türü olan custom rom kurulumu ve 31 Ağustos'ta da Redmi Note 8 Pro için All in One Tool geliştirmiştim.Bu araç için bugüne kadar 6 tane versiyon yayınladım,şimdi projenin finalini yapıyorum yakın bir zamanda.Dediğim gibi,hep projeleri birbirinin üstüne koydum.Şimdi de Java ile Xiaomi All in One Tool hazırlıklarını yapıyoruz :).Bu konuyu hazırladığınız için çok teşekkürler,elinize sağlık clap~~.

Üst Alt