Soru Tarayıcıdan filmleri daha küçük ekranda izliyorum. Çözümü var mı?

aevrenm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
42
İnternetten film izledigimde telefonda tam ekranda film izlenmiyor kenarlardan bayaa kesiyor. Ve kucucuk ekranda izletiyor telefon büyük olmasına rağmen. Filmi kirpmadan tam ekran izlemenin bir çözümü veya alternatif yolu var mı ?

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
merhaba
sinema filmleri farklı boyutlarda. genel ama 23*9 gibi bir oran aklımda
kullandığımız tlf ların en boy oranları bu şekilde değil. doğal olarak da alt üst kısımda siyah şerit oluyor. evdeki bilgisayarlar içinde bu geçerli
player yazılımlarda bu ekran ayarları için bir seçenek var ve siz onu seçtiğinizde enboy oranında değişim yaparak tam ekran seyredersiniz ama bu sıra görüntü boyutunda değişme veya kenar daki ekran sahnelerini görememe gibi bir durum ortaya çıkar

diziler genel olarak TV için hazırlanır ve bu SİYAH kenar çizgileri ya çok azdır yada belli olmaz

misal ... şuan discovery dizisini yeniden seyrediyorum. üst ve alt kısımdaki siyah şerit normal bir sinema filminden 1/2 veya 2/3 oranında daha az.

eğer tam ekrandan kasdınız bu ise. kmplayer gibi bir yazılımı bilgisayarda deneyerek veya ücretsiz android versiyonunu yükleyerek seçeneklerden daha net görebilirsiniz

daha güzel TEKNİK OLARAK anlatacak arkadaşlar mutlaka vardır.

selamlar

aevrenm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
42
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
merhaba
sinema filmleri farklı boyutlarda. genel ama 23*9 gibi bir oran aklımda
kullandığımız tlf ların en boy oranları bu şekilde değil. doğal olarak da alt üst kısımda siyah şerit oluyor. evdeki bilgisayarlar içinde bu geçerli
player yazılımlarda bu ekran ayarları için bir seçenek var ve siz onu seçtiğinizde enboy oranında değişim yaparak tam ekran seyredersiniz ama bu sıra görüntü boyutunda değişme veya kenar daki ekran sahnelerini görememe gibi bir durum ortaya çıkar

diziler genel olarak TV için hazırlanır ve bu SİYAH kenar çizgileri ya çok azdır yada belli olmaz

misal ... şuan discovery dizisini yeniden seyrediyorum. üst ve alt kısımdaki siyah şerit normal bir sinema filminden 1/2 veya 2/3 oranında daha az.

eğer tam ekrandan kasdınız bu ise. kmplayer gibi bir yazılımı bilgisayarda deneyerek veya ücretsiz android versiyonunu yükleyerek seçeneklerden daha net görebilirsiniz

daha güzel TEKNİK OLARAK anlatacak arkadaşlar mutlaka vardır.

selamlar
Aslinda video boyutunu orantili olarak kucultursek sonra tam ekrana uyacak sekilde buyultebilirsek sorun cozulur fakat android chromede nasil cozebiliriz bilmiyorum

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Yeni nesil cep telefonlarında popüler ekran en boy oranı 20:9 iken film ve videolar için genelde kullanılan 16:9 dur. Bunun için kayıpsız bir çözüm yok maalesef siyah çerçeve ile barışmak ya da ultrawide sürüm bulmak gerekiyor.

21:9 ultrawide videolar uygundur bu ekran için.
Mesela bu video.
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Örnek 16:9 video da burada.

Son düzenleme:

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
177
Forum Kuralları gereği başlık açıklayıcı olmak zorundadır hocam. Başlığı düzenledim.

Filmin oranından ziyade sağdan ve soldan da keserek daha küçük ekranda oynaması ise sorununuz, genelde filmin kendisinden oluyor bu sorun.

Tarayıcıdan sık sık film izliyorsanız Samsung Internet tarayıcısını tavsiye ederim. Video araç kutusu özelliği var. Böylece videoyu telefondaki video oynatıcı ile açmanızı sağlıyor. Böylece kenarlardaki siyah bar sorunu olmuyor genelde.

aevrenm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
42
Forum Kuralları gereği başlık açıklayıcı olmak zorundadır hocam. Başlığı düzenledim.

Filmin oranından ziyade sağdan ve soldan da keserek daha küçük ekranda oynaması ise sorununuz, genelde filmin kendisinden oluyor bu sorun.

Tarayıcıdan sık sık film izliyorsanız Samsung Internet tarayıcısını tavsiye ederim. Video araç kutusu özelliği var. Böylece videoyu telefondaki video oynatıcı ile açmanızı sağlıyor. Böylece kenarlardaki siyah bar sorunu olmuyor genelde.
Malesef kendi oynaticisi ile acmiyor hocam. Olmadi yani
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yeni nesil cep telefonlarında popüler ekran en boy oranı 20:9 iken film ve videolar için genelde kullanılan 16:9 dur. Bunun için kayıpsız bir çözüm yok maalesef siyah çerçeve ile barışmak ya da ultrawide sürüm bulmak gerekiyor.

21:9 ultrawide videolar uygundur bu ekran için.
Mesela bu video.

Örnek 16:9 video da burada.
Belki bir eklenti ile olabilir veya app ile olabilir diye dusunmustum

Yuzarsif41

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
YUSUF
Cihazım
13 ULTRA
Meslek
LOJİSTİK -SEVKİYAT
Konular
69
İnternetten film izledigimde telefonda tam ekranda film izlenmiyor kenarlardan bayaa kesiyor. Ve kucucuk ekranda izletiyor telefon büyük olmasına rağmen. Filmi kirpmadan tam ekran izlemenin bir çözümü veya alternatif yolu var mı ?
Chrome'den açıyorsan chrome ayarlarında yakınlaştırmaya zorla seçeneği var. veya masa üstü moda alıp ekran döndürmeyi açıp tam ekrana almayı deneyebilirsin

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
177
Malesef kendi oynaticisi ile acmiyor hocam. Olmadi yani
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Belki bir eklenti ile olabilir veya app ile olabilir diye dusunmustum
Tarayıcı ayarlarından video ile ilgili özelliği etkinleştirdiniz mi? Ayrıca video açılınca aşağıda seçenekler çıkacak ayrı bir oynatıcıda göstermek için, oradan seçim yaptınız mı?

aevrenm

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
42
Chrome'den açıyorsan chrome ayarlarında yakınlaştırmaya zorla seçeneği var. veya masa üstü moda alıp ekran döndürmeyi açıp tam ekrana almayı deneyebilirsin
Tarayıcı ayarlarından video ile ilgili özelliği etkinleştirdiniz mi? Ayrıca video açılınca aşağıda seçenekler çıkacak ayrı bir oynatıcıda göstermek için, oradan seçim yaptınız mı?
Olmuyor. Kendi websitesinin playerinden aciyor filmj

Üst Alt