Uygulama Supersense

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Supersense, Görme Engelliler İçin yapay zeka ile çalışan metin okuma ve nesne algılama uygulamasıdır.
Supersense, Boston merkezli bir MIT yapay zeka girişimi olan Mediate tarafından geliştirilmiştir. Mediate, Amerika Ulusal Bilim Vakfı'nın desteğiyle yenilikçi yapay zeka sistemleri üzerinde çalışmaktadır.
Uygulamanın amacı, Telefonunuzun kamerasını kullanarak Görme Engellilere etraflarında bulunan nesneleri algılama ve seslendirme, belirli bir nesneyi bulma ve Optik Karakter Tanıma "OCR" teknolojisi ile metinleri okumaktır.
Etraftaki nesneleri algılama özelliği ile, telefonunuzun kamerasını tuttuğunuz alanda bulunan nesneler seslendirilir. Örneğin koltuk, sandalye, masa, kapı, merdiven, pencere, kedi, köpek, ağaç, araba vs...
Etraftaki belirli bir nesneyi bul özelliği ise, listeden seçeceğiniz bir nesnenin uygulama tarafından aranmasını sağlar. Örneğin bir çöp kutusu arıyorsunuz ve yanınızda sorabileceğiniz biri yok. Listeden çöp kutusunu seçip telefonunuzu etrafınızda kamera hafif aşağı bakacak şekilde dolaştırdığınızda, uygulama çöp kutusu bulduğu anda sinyal vererek öter ve seslendirir. Sizde telefonunun kamerasının baktığı yöne doğru ilerlersiniz ve çöp kutusunu bulmuş olursunuz. Aynı durum diğer tüm nesnelerin algılanarak bulunması için de kullanılabilir. Merdivenler, koltuklar, masa, sürahi, bardak, fırın, buzdolabı vs vs...
Metin okuma özelliği ise, el yazısı hariç her türlü yazıyı gösterdiğinizde algılanarak seslendirilmesini sağlar. Örneğin marketten aldığınız bir çorbanın tarifini okumak istediğinizde, çorba pakedinin üzerinde kameranızı yaklaşık bir karışlık mesafeden gezdiriniz. Uygulama tespit ettiği metinleri size okuyacaktır. Mesela ilaç kutusunun üzerinde Braille kabartma yazı yok ve ilacın adını öğrenmek istediniz. Bu uygulama ile rahatlıkla ilaç kutularınızıda okuyabilirsiniz. Diyelim bir resmi kurumdasınız; Bankalar, devlet kurumları vs. Size bir belge imzalatacaklar ve siz şahit felan da istemiyorsunuz. Bu uygulama ile imzalayacağınız belgeyide rahatlıkla okuyabilirsiniz.
Bu uygulamayı çevrenizdeki görme engelli arkadaşlara önermeniz, onların hayatlarını kolaylaştırma noktasında anlamlı bir yardım anlamına gelecektir.
Uygulama Android 6.0 ve üzeri tarafından desteklenmektedir.

Sandocan

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burak
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
46
Hocam gerçekten çok güzel bir uygulamaymış. Çok faydalı olacağını düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Hocam uygulamanın geliştirici takımında bir Türk mühendis çalışıyormuş.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt