İnceleme Mi9T Stabil Google Kamera Portları (Düşük ışıkta muhteşem kareler!)

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Ben de dün akşam bir grupta lafı geçince denedim bir gcam sürümünü. Kamera kullanmam resim çekmek pek hoşuma giden bir eylem değil o yüzden hiç dikkat etmemiştim ama pü Allah kahretmesin seni xiaomi. Aptal gibi sürekli model karacağına keşke çok sağlam bir görüntü işleme birimi kursan. Böyle rezillik olamaz. Manasız yumuşatmalar ve renklendirmeler ile rezil rüsva oluyor yani. Hayır onu geçtim Cc9 ile dxomark da 2. Sıraya oturdu. Bu telefon için özel kamera uygulaması mı geliştirdi bunlar şimdi? Yoksa bu genel xiaomi kamera uygulaması ile 2.sıraya yerleşiyorsa dxomark harbiden satın alınabilir bir şirket demektir.

Dxomark testlerinde normal kullanıcıların kullandığı uygulamalar ile test yapılmıyor. Test için özel oluşturulmuş uygulamalar ile test yapılıyor.

umutizgi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Mi9T 128GB
Meslek
E-Ticaret Yönetimi
Konular
86
Her gün farklı konularda bir sürü GCam versiyonu görüyorum hangisini indireceğimi şaşırdım artık. Şu an GCam 7.09 v4.4 var fakat bunda anstronomi modu yok, ayrıca indirilenlerde GCam 6.2 Urnyx05 v2.5 var fakat bunda otomatik astronomi modu seçme şansımız yok ve düzgün HDR işlemeyebiliyor, ayrıca yine Kv.1.1.9.6.2.030 diye bir dosya var bunu ne zaman indirdiğimi hatırlamıyorum. Daha başka PMGC 7.09 Astrophoto Version v12 var bunu da bugün indirmiştim yine aynı özellikler fakat ardı ardına 2 tane gece çekimi çekebiliyordum. Şu an da ilk sayfada verilen JoseHenrick v2 var fakat bunda bir gece çekimi çektikten sonra diğeri için kamera modu değiştirip tekrar geri dönmem gerekiyor yani kamera butonu takılıyor, basmıyor. Sizce hangisi en verimli GCamdir? Ayrıca gece modunda stok kamerayla arasında ahım şahım farkı yok. Astro modu devredeyken de 1 dakikaya yakın bekleyip ahım şahım fotoğraflar çekmiyor ben zaten bu kadarını Stok kameranın pro modu ile enstantane süresi ve düşük iso değeri ile dengeleyebiliyorum hem de daha kısa bekleyerek ve daha düzgün görüntüler oluşturabiliyor. Mesela bu Gcam ve tam 1 dakika bekleyerek çekildi.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu da Stock kamera ve 30 saniyede çekildi. Hem daha net.

Sizce GCam kullanılmalı mı? Kullanılırsa hangi sorunsuz apkyı kurmalıyım? Bu konuda ilk postta verilen apkda çekim butonu bugu var mesela.

Gcam'in manuel ayarlı modları cıkar yakında belki de vardır, cihaza sahip değilim o yüzden pek araştırmadım hali hazırda note 4x kullanmaya devam ediyorum çünkü, ama dediğime gelirsek manuel ayarlamaya izin veren bir mod yayınlandığında stoktan farkı kalmayacaktır, ama onlarda tam stabil değil, beklemek lazım biraz daha

rido_knight

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
11
Dxomark testlerinde normal kullanıcıların kullandığı uygulamalar ile test yapılmıyor. Test için özel oluşturulmuş uygulamalar ile test yapılıyor.

Hocam uygulamadan kastınız nedir? Hani uygulamaları ortaksa aynı işlemci ve mercek kullanan cihazların farkı neye göre belli oluyor? Hayır onu geçtim adam gidip kendi uygulaması ile çekiyorsa bunun son kullanıcı için ne yararı var ki? O uygulamayı ben kullanmıyorum sonuçta. Benim erişimim olmayan bir şey ile çekilen fotonun kalitesi beni ya da bir başkasını ne bağlar. Eğer dediğiniz gibi ise çok değişik bir durum var işin içinde. Test methodlarını araştıracağım. Teşekkürler.

Edit 1; Özel aplikasyon vsden bahsedilmiyor. Xiaomi yapıp mı gönderiyor diye bakacağım.

Testing for most image quality criteria is undertaken with the smartphone camera in its default (auto) mode. We intervene manually only to activate the bokeh (portrait) mode, the flash, and the zoom feature. In video mode we use the resolution setting and frame rate that provides the best video quality. For example, a smartphone might offer a 4K video mode but use 1080p Full-HD by default. In these circumstances we will select 4K resolution manually.

Son düzenleme:

veli_blod

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Poco X3 NFC
Meslek
Öğrenci
Konular
70
bu da benden hocam mi 9 de gcam

emrahk06

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T, MiBand 4
Konular
1
Her gün farklı konularda bir sürü GCam versiyonu görüyorum hangisini indireceğimi şaşırdım artık. Şu an GCam 7.09 v4.4 var fakat bunda anstronomi modu yok, ayrıca indirilenlerde GCam 6.2 Urnyx05 v2.5 var fakat bunda otomatik astronomi modu seçme şansımız yok ve düzgün HDR işlemeyebiliyor, ayrıca yine Kv.1.1.9.6.2.030 diye bir dosya var bunu ne zaman indirdiğimi hatırlamıyorum. Daha başka PMGC 7.09 Astrophoto Version v12 var bunu da bugün indirmiştim yine aynı özellikler fakat ardı ardına 2 tane gece çekimi çekebiliyordum. Şu an da ilk sayfada verilen JoseHenrick v2 var fakat bunda bir gece çekimi çektikten sonra diğeri için kamera modu değiştirip tekrar geri dönmem gerekiyor yani kamera butonu takılıyor, basmıyor. Sizce hangisi en verimli GCamdir? Ayrıca gece modunda stok kamerayla arasında ahım şahım farkı yok. Astro modu devredeyken de 1 dakikaya yakın bekleyip ahım şahım fotoğraflar çekmiyor ben zaten bu kadarını Stok kameranın pro modu ile enstantane süresi ve düşük iso değeri ile dengeleyebiliyorum hem de daha kısa bekleyerek ve daha düzgün görüntüler oluşturabiliyor. Mesela bu Gcam ve tam 1 dakika bekleyerek çekildi.

Bu da Stock kamera ve 30 saniyede çekildi. Hem daha net.

Sizce GCam kullanılmalı mı? Kullanılırsa hangi sorunsuz apkyı kurmalıyım? Bu konuda ilk postta verilen apkda çekim butonu bugu var mesela.

Bende de pek çok GCam kurulum dosyası var. Aslında bu tüm bu modları karşılaştırmak mümkün olsa bakacağım ama zamanım yok. Karşılaştırma yapılsa çok faydalı olur aslında

Mr.Crowley

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Birol
Cihazım
Mi9T
Konular
1
Merhaba arkdaşlar, gcam'da ultra geniş ve yakın açık kameraları arasında nasıl geçiş yapabiliyoruz? Tek bir camera üzerinden mi çalışıyor sadece?

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Hocam uygulamadan kastınız nedir? Hani uygulamaları ortaksa aynı işlemci ve mercek kullanan cihazların farkı neye göre belli oluyor? Hayır onu geçtim adam gidip kendi uygulaması ile çekiyorsa bunun son kullanıcı için ne yararı var ki? O uygulamayı ben kullanmıyorum sonuçta. Benim erişimim olmayan bir şey ile çekilen fotonun kalitesi beni ya da bir başkasını ne bağlar. Eğer dediğiniz gibi ise çok değişik bir durum var işin içinde. Test methodlarını araştıracağım. Teşekkürler.

Edit 1; Özel aplikasyon vsden bahsedilmiyor. Xiaomi yapıp mı gönderiyor diye bakacağım.

Hocam bu açıklamayı değiştirmişler galiba, fakat daha önceden ben yine kendi sitelerinde okuduğum açıklamada yazan telefonları test için gönderen markaların test için özel hazırlanmış uygulamalar ile gönderdikleri yazıyordu. Oysa yeni açıklamada bu konudan bahsedilmemiş. Bilemiyorum belkide protokol değiştirdiler. Hatta bir ara xda formunda dxomark test sahnelerine özel Xiaomi'nin kamera optimizasyon kodlamalarını yaptığını okumuştum.

YasPeh

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
31

rido_knight

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
11
Hocam bu açıklamayı değiştirmişler galiba, fakat daha önceden ben yine kendi sitelerinde okuduğum açıklamada yazan telefonları test için gönderen markaların test için özel hazırlanmış uygulamalar ile gönderdikleri yazıyordu. Oysa yeni açıklamada bu konudan bahsedilmemiş. Bilemiyorum belkide protokol değiştirdiler. Hatta bir ara xda formunda dxomark test sahnelerine özel Xiaomi'nin kamera optimizasyon kodlamalarını yaptığını okumuştum.

Tepki falan aldılar herhalde. Böyle saçmalık mı olur diyeceğim ama dxomark'ın kullanıcılar için kamera kıyas sitesi olmak gibi bir iddiası yoktu tabi. Ben sanki amaçları o da milleti yanıltıyorlar gibi düşündüm. Teşekkürler.

Üst Alt