Soru Siyah Renklerde Ani Parlaklık Artışı

FatalRhymer

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Xiaomi Mi4
Konular
10
İyi günler . Redmi Note 6 Pro kullanıyorum. Cihazda Global 10.3.3 yüklü. Cihazı karanlık temada kullanıyorum. Youtube'da da karanlık tema kullanıyorum. Şu ana kadar farkettiğim Youtube'da ve telefonun mesajlar uygulamasında bir süre vakit geçirince bazen siyah renklerde 1-1.5 saniye civarı süren sanki bir anda parlaklığı en yükseğe alıp geri normale düşürmüş gibi yükselme oluyor. Siyahlar griye dönecek kadar yükseliyor. Bu durum sadece siyah kısımlarda oluyor ve cihazın diğer yerlerinde veya başka uygulamalarda hiç karşılaşmadım. Bahsettiğim uygulamalarda bu durum olmaya başladığı zaman ise birkaç dakika aralıklarla bu durum gerçekleşiyor. Sürekli olmadığı için ve ciddi bir problem olmadığı için donanımsal bir soruna benzemiyor. Bu durumla karşılaşanınız oldu mu?

mbilgili05

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
12
İyi günler . Redmi Note 6 Pro kullanıyorum. Cihazda Global 10.3.3 yüklü. Cihazı karanlık temada kullanıyorum. Youtube'da da karanlık tema kullanıyorum. Şu ana kadar farkettiğim Youtube'da ve telefonun mesajlar uygulamasında bir süre vakit geçirince bazen siyah renklerde 1-1.5 saniye civarı süren sanki bir anda parlaklığı en yükseğe alıp geri normale düşürmüş gibi yükselme oluyor. Siyahlar griye dönecek kadar yükseliyor. Bu durum sadece siyah kısımlarda oluyor ve cihazın diğer yerlerinde veya başka uygulamalarda hiç karşılaşmadım. Bahsettiğim uygulamalarda bu durum olmaya başladığı zaman ise birkaç dakika aralıklarla bu durum gerçekleşiyor. Sürekli olmadığı için ve ciddi bir problem olmadığı için donanımsal bir soruna benzemiyor. Bu durumla karşılaşanınız oldu mu?
Bu durum yüksek ışık altinda olur. Siyahlarin renginin bozulması ips ekranlardan dolayi gercek siyah değil. O yuzden yuksek parlaktikta bozuluyor. Amoled ekranlarda gercek siyah olir çünkü siyah piksel yok o piksele giden elektriği kapatıyor. İps siyah piksel oluşturmaya çalışıyor. Özetle oled amoled s-amoled haricinde bu durum normal diyebiliriz

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

FatalRhymer

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Xiaomi Mi4
Konular
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu durum yüksek ışık altinda olur. Siyahlarin renginin bozulması ips ekranlardan dolayi gercek siyah değil. O yuzden yuksek parlaktikta bozuluyor. Amoled ekranlarda gercek siyah olir çünkü siyah piksel yok o piksele giden elektriği kapatıyor. İps siyah piksel oluşturmaya çalışıyor. Özetle oled amoled s-amoled haricinde bu durum normal diyebiliriz

Siz olayı yanlış anladınız. Benim bu bahsettiğim şey kendi kendine oluyor. Yüksek parlaklık esnasında değil.

Oyla:

mbilgili05

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
12
Siz olayı yanlış anladınız. Benim bu bahsettiğim şey kendi kendine oluyor. Yüksek parlaklık esnasında değil.
Otomatik parlaklığı kapatıp, ekran isigini fulleyin yine aynısı oluyor mu?

Oyla:

FatalRhymer

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Xiaomi Mi4
Konular
10
Otomatik parlaklığı kapatıp, ekran isigini fulleyin yine aynısı oluyor mu?

Otomatik parlaklık zaten açık değil. Her parlaklık değerinde oluyor, parlaklıkla bir ilgisi yok. Sadece siyah temalı uygulamaları uzun süre kullanınca siyahlar griye dönecek kadar 1 saniye civarı yükselip geri siyaha dönüyor ve bu belirli aralıklarla oluyor.

Oyla:

mbilgili05

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
12
Otomatik parlaklık zaten açık değil. Her parlaklık değerinde oluyor, parlaklıkla bir ilgisi yok. Sadece siyah temalı uygulamaları uzun süre kullanınca siyahlar griye dönecek kadar 1 saniye civarı yükselip geri siyaha dönüyor ve bu belirli aralıklarla oluyor.
O zaman sensorden değildir, bide ayarlar ekran kismina gel kontrast ayarina bı bak. Mesela otomatik de ise yükseltilmişe cekip bir dene yine aynısını yapıyor mu diye.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Oyla:

FatalRhymer

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Xiaomi Mi4
Konular
10
O zaman sensorden değildir, bide ayarlar ekran kismina gel kontrast ayarina bı bak. Mesela otomatik de ise yükseltilmişe cekip bir dene yine aynısını yapıyor mu diye.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Çok seyrek denk geldiğim bir şey olunca bu seçenekleri deneyip sonucu öğrenmem belki bir hafta sürer. Aynı sorunla karşılaşan var mı diye öğrenmek istedim.

Oyla:

Mertuska

Elit Üye
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
İphone Xs
Meslek
Malzeme Mühendisi
Konular
60
Aynı durum ben dark mode kullandığım zaman bende de oluştu. Dark mode kapatınca bir sorun yok fakat diğer türlü ekranda güneş ışığına göre anlık patlamalar mevcut. Sizin de dediğiniz gibi griye kaçan anlık renk değişimleri meydana geliyor.

Oyla:

Yakupbb

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yakup budak
Cihazım
Xiaomi mi 9t
Konular
21
Arkadaşlar bu sıkıntı bendede var mi 5 32gb kullanıyorum olaya açıklık getirelim parlaklık değeri ne olursa olsun sensorden ışık alınca ekrandaki konsratni yükselterek güneş altında daha iyi görme imkanı sunuyor ama malesefki fotoğraflarda veya youtube gibi yerlerde bu özellik fena patlak veriyor araştırdım ama bulamadım yani kapatmadım bendefacepalm~~

Oyla:

FatalRhymer

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Xiaomi Mi4
Konular
10
Demek karşılaşan çok ama kimse pek takmamış. Bu duruma daha fazla sessiz kalmayalım. :)

Oyla:
Üst Alt