Rehber Sistem Seslerini Değiştirme -Root Gerektirir-

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Sizlere anlatacağım şeyi belki bir çoğunuz biliyordur bilmeyenlerin işine yaracaktır :D

Yapacağımız şey nedir ?

Tam olarak sistem üzerindeki her sesi istediğimiz bir ses dosyası ile değiştirmek fakat tek bir zorunluluk var bu dosya biçimi ".ogg" ses dosyası olmalı.

Nasıl yapacağız ?

Çok basit herhangi bir ses dosayasını ".ogg" formatına çevirmeliyiz önerebileceğim program "Format Data" olabilir veya benzer işlevlere sahip bir program.
Elinizdeki ses dosyası zaten ".ogg" uzantılı ise herhangi bir işleme gerek yok.

/system/media/audio yoluna gidiyoruz ve orada karşımıza 3 klasör çıkacak

UI=Arayüzdeki tüm sesleri burada bulacaksınız kilit ekranı-kamera sesleri-şarja takma çıkartma sesli gibi.
Alarms=Adından da anlaşılacağı gibi alarm tonları bu klasörde ama bunun çok önemi yok zaten çok kolay bir şekilde istediğimizi yapabiliyoruz alarm sesi.
Ringtones=Bu da zil sesleri tonu bu da aynı şekilde yapılabiliyor basit bir şekilde buralara kadar gelmenize gerek yok.

En önemli dosya burada UI olan dosya

Örn: MIUI 10 kilit sesi hoşuma gitmediği için v9.2 seslerinin yüklenme şeklini anlatacağım öbür seslerde aynı şekilde yükleniyor.

Kilit sesleri iki dosyadan oluşuyor "Lock" ve "Unlock" öncelikle bu iki dosyayı siliyoruz ardından kendi yükleyeceğimiz dosyaların isimlerini "Lock" ve "Unlock" olarak düzenleyip bu "/system/media/audio/ui" kısmına atıp telefonu yeniden başlatıyoruz. VE FİNAL :)

Son düzenleme:

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Sizlere anlatacağım şeyi belki bir çoğunuz biliyordur bilmeyenlerin işine yaracaktır :D

Yapacağımız şey nedir ?

Tam olarak sistem üzerindeki her sesi istediğimiz bir ses dosyası ile değiştirmek fakat tek bir zorunluluk var bu dosya biçimi ".ogg" ses dosyası olmalı.

Nasıl yapacağız ?

Çok basit herhangi bir ses dosayasını ".ogg" formatına çevirmeliyiz önerebileceğim program "Format Data" olabilir veya benzer işlevlere sahip bir program.
Elinizdeki ses dosyası zaten ".ogg" uzantılı ise herhangi bir işleme gerek yok.

/system/media/audio yoluna gidiyoruz ve orada karşımıza 3 klasör çıkacak

UI=Arayüzdeki tüm sesleri burada bulacaksınız kilit ekranı-kamera sesleri-şarja takma çıkartma sesli gibi.
Alarms=Adından da anlaşılacağı gibi alarm tonları bu klasörde ama bunun çok önemi yok zaten çok kolay bir şekilde istediğimizi yapabiliyoruz alarm sesi.
Ringtones=Bu da zil sesleri tonu bu da aynı şekilde yapılabiliyor basit bir şekilde buralara kadar gelmenize gerek yok.

En önemli dosya burada UI olan dosya

Örn: MIUI 10 kilit sesi hoşuma gitmediği için v9.2 seslerinin yüklenme şeklini anlatacağım öbür seslerde aynı şekilde yükleniyor.

Kilit sesleri iki dosyadan oluşuyor "Lock" ve "Unlock" öncelikle bu iki dosyayı siliyoruz ardından kendi yükleyeceğimiz dosyaların isimlerini "Lock" ve "Unlock" olarak düzenleyip bu "/system/media/audio/ui" kısmına atıp telefonu yeniden başlatıyoruz. VE FİNAL :)
Root gerektirmeyen ve bunu basitçe yapabilecek uygulamalar var halihazırda. Örnek olarak:

Yine de paylaşımınız için teşekkür ederiz, elinize sağlık.
Not: Bu uygulamalarla sistemin zil seslerini değiştiremeyiz. Ama istediğimiz müzik dosyasını kesip biçerek zil sesi yapabiliriz.

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Root gerektirmeyen ve bunu basitçe yapabilecek uygulamalar var halihazırda. Örnek olarak:

Yine de paylaşımınız için teşekkür ederiz, elinize sağlık.
Not: Bu uygulamalarla sistemin zil seslerini değiştiremeyiz. Ama istediğimiz müzik dosyasını kesip biçerek zil sesi yapabiliriz.
Hocam bu programla sistem seslerini de değiştirebiliyor muyuz ? kilit açma kapama sesi filan mesela ?

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Hayır onlar için root gereklidir. Sistem seslerine müdahale etmenize izin vermiyor Android bey :)
Hocam benim konumun amacı da bu aslında o dosyaları değiştirmek yoksa alarm ve zil sesi tuşlu telefonlar da bile değişiyor :D

Mhsnrohat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rohat
Cihazım
Xiaomi mi 9 se
Konular
17
Çok güzel bir konu olmuş hocam ben her telefon şarja takıldığı zaman sesli bildirim ve kilit acildigin da kapandığında bunh sesli olarak telaffuz etmesini istiyorum bu ses dosyalarını nasıl bulabilirim

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Çok güzel bir konu olmuş hocam ben her telefon şarja takıldığı zaman sesli bildirim ve kilit acildigin da kapandığında bunh sesli olarak telaffuz etmesini istiyorum bu ses dosyalarını nasıl bulabilirim
Teşekkürler fakat aradığınız ses dosyasını bende bilmiyorum.

berkeley

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
erdal kurt
Konular
4
telefonum rootlu ama "/system/media/audio" yolunu bulamadım. gizli dosyalarda da yok

berkeley

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
erdal kurt
Konular
4
Rootlu dosya yöneticisi gerekli.
Teşekkürler hallettim . Telefondaki UI, Notifications, ringtones ve alarm klasörlerini tamamen boşalttım ve teli yeniden başlattım Buna rağmen teli usb ile bağlayınca hala ses çıkarıyor. Bunu nasıl kaldırabilirim.

Son düzenleme:
Üst Alt