Sohbet Şebeke kesilmesi (IMEI atılmış cihazlar)

ekocan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ekremcan
Cihazım
Mi9 SE
Konular
5
Geçtiğimiz aylarda internet üzerinden iki adet Mi 9 SE cihazını aldım. İki cihaza da çift imei atılmış. Sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Cihazların renkleri Mavi ve Siyah anlatacağım olayda kafa karışmaması için renkleri belirttim. Geçtiğimiz günlerde Mavi cihazın Sim1 şebekesi aniden gitti arama,mobil veri mesajlaşma hiç bir şekilde geri gelmedi ben de hattımı Sim2 kısmına taktım orada sorun yoktu hatta çekim gücü ve internet hızında gözle görülür fark vardı. IMEI numaralarını sorgulattığımda ise Sim1 için olan Klonlandığı tespit edilmiş cihaz yazıyordu. Sim2 ise bir marka adına İmalat yoluyla kaydedilen cihaz yazıyordu. Daha sonra Sim1 tarafına başka bir hat taktım sorunsuz çalıştığını gördüm. Aynı şekilde kendi hattımda diğer cihazlarda sorunsuz çalışıyordu. Bu sefer Siyah cihazın IMEI numarasını sorgulattım Sim1 İthalat yoluyla başka bir marka modele kayıt edilmiş Sim2 ise 7 Senedir sinyal alınamağı için kapanmış. Kendi adıma kayıtlı olan hattım Sim1 de çalışmıyor diğer hatlar çalışıyordu bu çok enteresan bir durum. Son günlerde Bilgi Teknolojileri Kurumunun açıklamalarında bu tür haberleri görmüştüm. Detaylı olarak araştırmaya devam ediyorum. BTK'nın internet sitesinde bununla ilgili Sıkça Sorulan Sorular kısmında bir yazı gördüm ''Yurtiçinden satın almış olduğum cihaz kayıtsız ise ne yapabilirim'' 6502 sayılı kanun ile Tüketici hakları mağdur etmemek adına bir kanun çıkarmış kanunda bazı bilgiler yazıyor yazan bilgiler genellikle internetten aldığınız firmayla ilgili yapmanız gerekenleri ve yöntemleri yine okuduğum başka bir yazıda 200₺ karşılığında cihazımızın bir IMEI numarasını kayıt ettirip sadece kendimize ait olan hat ile kullanıma açılacağını okudum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa bildiklerini hepimizle paylaşmasını isterim. Bu süre 1 yıl içersinde sona erecek yani İmar barışı gibi lanse edilen bu IMEI barışı bu yüzden elimizi çabuk tutmakta fayda var. Bu durumun yakın zamanda tüm cihazları etkileyeceğini düşünüyorum.

Bir başka konuya değinmek istiyorum. Sim kartınızı 18 yaşından küçükken aldıysanız büyük ihtimal aile üyelerinizden birinin adına alınmıştır. Hattı üzerinize almanız için hat sahibi ile birlikle en yakın temsilciye gidip bir ücret karşılığında kendi üzerinize alabilirsiniz. Ücreti dilerseniz taksit şeklinde faturanıza yansıtabiliyorlar. Biraz zahmetli iş. Dileyen yeni sim kart alabilir fakat aynı ücrete denk geliyor ve insanı mecburen üzerine aldırmaya teşvik ediyolar numaranızın değişmesini istemediğiniz için.

Son düzenleme:

ekocan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ekremcan
Cihazım
Mi9 SE
Konular
5

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Yazi uzun ama bilmediğimiz birsey yok. Öncelikle klonlanmis imei durumu yeni birsey degil belkide 10yildir var. Yani insanların başına gelebiliyor. Ama sizin durumunuzda yani yurt dışı (kacak yolla) ulkeye getirilip burada malum yolla kayit altina alinmis cift hatli telefonlar xaoimi ozelinde imei atilinca 2 hattin birisi iptal oluyorya. Heh iste cihazi satan firmalar iptal olacak o imei numarasini alip baska telefonlara kullaniyorlar. O yüzden klonlanmis imei uyarisi veriyorlar. Bunu her satici yapmıyor ama büyük çoğunluğu yapiyor.
Yurtiçinden resmi yolla alinip kayitsiz cikan cihazlar için 200 tl odeme muhabbeti diye bir şeyde yok hocam.
İmei barışı gibi bir durumda yok 3 ay önce 7 yili geven imeilerin kapatilacagi yasasi yururluge zaten girmişti. Hatta bunu 2 yila dusurelim diye de gorusmeler yapıyorlardı.
Son olarak sim kart muhabbeti aynen dediginjz gibi. Ben yakin zamanda yaptım. Yeni hat ucreti aliyorlar yaklasik 100-120 tl arasi.

kvadankpakal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
iPhone 7
Meslek
MILF Commander
Konular
2
İmei barışı gibi bir durumda yok 3 ay önce 7 yili geven imeilerin kapatilacagi yasasi yururluge zaten girmişti. Hatta bunu 2 yila dusurelim diye de gorusmeler yapıyorlardı.

Günaydın. Buradan ne anlam çıkarmamız gerekiyor tam olarak? 7 yılı geçen IMEI'lerin kapatılacağı hadi diyelim bu süreyi 2 yıla felan indirdiler, malum yollarla IMEI atılarak satılmış cihazların akıbeti ne olacak? Boş IMEI sıkıntısı mı baş gösterecek? Gidişat nasıl olur acaba.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Günaydın. Buradan ne anlam çıkarmamız gerekiyor tam olarak? 7 yılı geçen IMEI'lerin kapatılacağı hadi diyelim bu süreyi 2 yıla felan indirdiler, malum yollarla IMEI atılarak satılmış cihazların akıbeti ne olacak? Boş IMEI sıkıntısı mı baş gösterecek? Gidişat nasıl olur acaba.
En sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim.
Beter olsunlar :) sonuçta illegal bir iş bu.
Basta diyeceklerim ise böyle cok cihaz var. Bence devlet bir orta yol bulmak adina makul bir ücret ile kayit disi islem ile cihazlarini kullananlara tek seferlik bir af getirir. Bu af yukarıda söylenen af degil.

ekocan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ekremcan
Cihazım
Mi9 SE
Konular
5
En sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim.
Beter olsunlar :) sonuçta illegal bir iş bu.
Basta diyeceklerim ise böyle cok cihaz var. Bence devlet bir orta yol bulmak adina makul bir ücret ile kayit disi islem ile cihazlarini kullananlara tek seferlik bir af getirir. Bu af yukarıda söylenen af degil.
İki gündür frekansımız uymadı seninle hocam bende Trabzonluyum ama Ofluyum ondan sanırım herneyse. Devletin ortak yol dediğiniz yol yukarıda bahsettiğim yöntem işte belli ki yasal bi cihaz kullanıyorsun bu haberide takip etmemişsin. O kadar yazıyı kafamdan uydurmadım. Bir defaya mahsus bi durum olacak. Ben insanlar mağdur olmasın diye bildiklerimi paylaştım. Forumun %70'i bu şekilde kullanıyor. Her gün illa ki bir konu açılıyor.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
İki gündür frekansımız uymadı seninle hocam bende Trabzonluyum ama Ofluyum ondan sanırım herneyse. Devletin ortak yol dediğiniz yol yukarıda bahsettiğim yöntem işte belli ki yasal bi cihaz kullanıyorsun bu haberide takip etmemişsin. O kadar yazıyı kafamdan uydurmadım. Bir defaya mahsus bi durum olacak. Ben insanlar mağdur olmasın diye bildiklerimi paylaştım. Forumun %70'i bu şekilde kullanıyor. Her gün illa ki bir konu açılıyor.
Haberleri takip ettim hemşerim. Siz etmemissiniz ki 3 ay onceki haberi paylaşmissiniz tekrardan. Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.
Paylasiminiz icin teşekkürler. İyi forumlar.

Üst Alt