Sar değeri hakkında

alperdutkin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alper
Cihazım
Lumia 720
Konular
2
Öncelikle selamlar...Tam xaomi mi5 almaya karar vermişken sar değeri konusunda öğrendiklerim vazgeçmeme neden oldu ancak son zamanlarda farklı kaynaklarda çelişkili bilgiler öğrenmeye başladım...Karşılaştırma sitelerinde ise mi5'in sar değeri bilgisi yok...Okudugum kadarıyla baş 0.70 ve 1.40 civarı olmak üzere iki değer var...Avrupa için mi5'in baş ve vücut değeri nedir. Lütfen bir açıklama yapın...

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Xiaomi Mi 5 SAR EU 0.37 W/kg (Head) – 0.79 W/kg (Body)
Xiaomi Mi 5 SAR US 0.70 W/kg (Head) – 1.42 W/kg (Body)

Kıyaslama yapılabilmesi için çok kullanılan diğer bazı cihazların SAR değerleri de aşağıda…

Samsung Galaxy S7 Edge SAR EU 0.26 W/kg (Head) – 0.51 W/kg (Body)
Samsung Galaxy S7 Edge SAR US 1.17 W/kg (Head) – 1.59 W/kg (Body)
Samsung Galaxy S7 SAR EU 0.41 W/kg (Head) – 0.62 W/kg (Body)
Samsung Galaxy S7 SAR US 1.40 W/kg (Head) – 1.59 W/kg (Body)
Huawei P9 Plus SAR EU 1.48 W/kg (Head) – 1.49 W/kg (Body)
LG G5 SAR EU 0.52 W/kg (Head) – 1.24 W/kg (Body)
Apple iPhone 6s SAR US 1.14 W/kg (Head) – 1.14 W/kg (Body)
Apple iPhone 6s SAR EU 0.87 W/kg (Head) – 0.98 W/kg (Body)
Apple iPhone 6s Plus SAR US 1.12 W/kg (Head) – 1.14 W/kg (Body)
Apple iPhone 6s Plus SAR EU 0.93 W/kg (Head) – 0.98 W/kg (Body)
Apple iPhone 7 SAR US 1.19 W/kg (Head) – 1.19 W/kg (Body)
Apple iPhone 7 SAR EU 1.38 W/kg (Head) – 1.34 W/kg (Body)
Apple iPhone 7 Plus SAR US 1.19 W/kg (Head) – 1.19 W/kg (Body)
Apple iPhone 7 Plus SAR EU 1.24 W/kg (Head) – 1.00 W/kg (Body)

Oyla:

alperdutkin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alper
Cihazım
Lumia 720
Konular
2
gercekten anlayamıyorum...bazı web sitelerinden neden 1'den fazla veriliyor o halde sar degeri...hangisine inanacağız ki...

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
gercekten anlayamıyorum...bazı web sitelerinden neden 1'den fazla veriliyor o halde sar degeri...hangisine inanacağız ki...

Hocam Xİaomi'nin bu konuda yalan söyleyeceğini zannetmiyorum. Yalan söyleyecek olsa Mi3'te, Mi4'te yalan söylerdi :)

Oyla:

brkmania

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Burak
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Konular
2
işte bu dediğin 2 farklı standart olduğundan kaynaklanıyor. dediğin gibi 1,42 gibi bir değer var ama şöyle bildiğim kadarıyla açıklayayım

amerikada ve avrupada sar değerinin standardı farklı. avrupada 10 g lık doku başına ölçülüp sınır 2 W/kg iken, amerikada 1 g lık doku başına ölçülüyor ve sınır 1,6 W/kg tabi kafa ve vücut olmak üzere 2 şer değer var her birinde.
işte bu ölçümlerden 1 g lık doku başına için 0,70 ve 1,42 gibi değer varken, 10 g lık doku başına 0,37 ve 0,79 gibi değerler var.

iphonelarda da sar değeri göreceli olarak yüksek mesela ama kimse konuşmuyor misal; iphone 7 için resmi sitesinde yazan

Model A1660, A1780

1,6 W/kg (1 gr üzeri) SAR Limiti
Baş bölgesi: 1,19
Gövde: 1,20

2,0 W/kg (10 gr üzeri) SAR Limiti
Baş bölgesi: 1,37
Gövde: 1,39

Model A1779

1,6 W/kg (1 gr üzeri) SAR Limiti
Baş bölgesi: 1,20
Gövde: 1,19

2,0 W/kg (10 gr üzeri) SAR Limiti
Baş bölgesi: 1,32
Gövde: 1,38

gördüğün gibi değerler pek de düşük değil. Ancak bu verilen değerler maksimum değerler. yani zannediyorum, değerler gerçekse, bu değerlerin hiçbirine gerçekte ulaşılmaması lazım. çünkü sonuçta telefonu tüm özellikleri açık olarak kullanmıyoruz. demek istediğim bu tip ölçümler, telefonların tüm alıcı ve vericileri aktif olarak kullanılırken yapılıyor. GPS, bluetooth, WiFi, mobil data, radyo gibi ne kadar kablosuz alıcı verici varsa aktif ediliyor. Esasında sadece WiFi açık olarak duran bir telefon, bu kadar sar değerlerine ulaşmayacaktır diye düşünüyorum, bilmiyorum belki yanılıyorumdur.

öte yandan çift hatlı telefonlar da haliyle sar değerini arttırıyor, xiaomi telefonlarında asıl dezavanatajı buradan geliyor da olabilir, zira baktığım her modelde çift hatta rastlıyorum.

sonuç olarak bu değerlerin doğru olup olmadığını bilemeyiz, satışına izin verildiğine göre yasal sınırlar içerisinde olduğu (en azından kağıt üzerinde) kabul ediliyor. biz de üreticiye güvenmek zorundayız. gerçi dünya devi otomobil markalarının emisyon skandalları çıkmışken hangi sektörde neler dönüyor kim bilir ama sonuç bu hocam işte.

spontane bir şekilde yazdım uzun oldu biraz, hatalarım olduysa bilen arkadaşlar düzeltsin.

Oyla:
Üst Alt