Tema [Root] MIUI Manuel Font Yüklemek

greenbird

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enis
Cihazım
Redmi 4X
Konular
2
Font değiştirme uygulamaları ile font değiştirdikten sonra kalın veya ince yazılar sisteme yüklenmemiş oluyor. Mesela ince yazılar Gmail'de eski fontta kalıyor, yine Gmail'de okunmamış mailler belli olmuyor veya Facebook'ta kişi adları kalın gözükmüyor. Bu uygulamaların çok büyük bir bölümü sisteme fontların "Regular" adındaki tek bir stilini yüklüyor. Eğer telefonunuz rootlu ise root gezgini desteği veren herhangi bir dosya yöneticisi ile aşağıdaki anlatımdan faydalanarak doğru düzgün font yükleyebilirsiniz.

MIUI'da manuel font yükleme işleminde yüklenecek olan fonta ait bütün stillerin(Light, Regular, Bold, vs.) isimlerinin sistemin varsayılan fontu olan Roboto'ya uyarlanacak şekilde değiştirilmesi gerekiyor.

Örnek: Oxygen isimli fontu ele alalım. Bu fontun Light, Regular ve Bold olmak üzere 3 stili var. Bu fonta ait 3 .ttf dosyasını da indirelim ve isimlerini şu şekilde değiştirelim:

oxygen.light.ttf >>>>>>>>>> Roboto-Light.ttf
oxygen.regular.ttf >>>>>>>> Roboto-Regular.ttf
oxygen.bold.ttf >>>>>>>>>> Roboto-Bold.ttf

Daha sonra "system/fonts" klasörüne girip "Roboto-Light.ttf, Roboto-Regular.ttf ve Roboto-Bold.ttf" dosyalarını bulup hafıza kartına veya telefonun içinde güvenli bir yere yedekleyelim. Bu dosyaları yedekledikten sonra "system/fonts" klasörünün içinden siliyoruz. İsimlerini değiştirdiğimiz Oxygen fontuna ait .ttf dosyalarını "system/fonts" klasörüne kopyalıyoruz ve ardından telefonu yeniden başlatıyoruz. Telefon açıldıktan sonra yeni fontumuz, eklediğimiz bütün stiller ile kullanımda oluyor.

Rootlu veya rootsuz işlemler için sürekli kullandığım ve çok başarılı bulduğum bir dosya yöneticisi uygulaması:

Not: Çok fazla font değiştirme uygulaması kullandım fakat bunların tamamına yakını anlattığım gibi fontların bütün stillerini eklemiyor. Sadece "TypeFace - Change fonts with Root or Substratum" adındaki uygulama fontların bütün stillerini ekliyor fakat uygulamanın ücretsiz sürümü yedekleme yapmıyor. Eğer anlattığım yöntem biraz zor geldiyse doğru düzgün font yüklemek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz sürümü yedekleme yapmadığı için font değiştirmeden önce muhakkak TWRP'den "system" yedeği alınız.

Son düzenleme:

Slndmr2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Selin
Cihazım
Redmi note 7
Konular
1
Hocam cihazım rootlu değil rootsuz bir yöntemi var mıdır acaba rica etsem yardım edebilir misiniz?

moreyno

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Mi 6
Konular
4
Cihazım root lu. Mi 6
Bir sürü font yükledim. Neredeyse her yerde Bold ve italik oluyor Ama WhatsApp'ta olmuyor. Ve çözemiyoruz bu durumu . Var mı yardımcı olacak olan..???

İki ayrı font biri orijinal font diğeri farklı...

WhatsApp dışında her yerde Bold ve italik oluyor.. ama WhatsApp olmuyor...

Ekli dosyalar

• IMG_20200626_222327.jpg
    IMG_20200626_222327.jpg
    344,4 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20200626_222350.jpg
    IMG_20200626_222350.jpg
    338,2 KB · Görüntüleme: 19
Üst Alt