Rehber Rom Yüklemeden Önce Mutlaka Bakılması Gerekenler(Mİ6)

gozdemir

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökay
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
9
Değerli forum üyeleri bu konuda özellikle Mi 6 sahiplerinin custom rom yüklemeden önce dikkat etmesi gereken konulara değinmek istiyorum. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

1 . Sorun
Bazı global beta rom sürümlerinde geliştirici seçeneklerinde Mi kilit açma durumunda cihaz kilitli ve güvenli yazıyor. Merak etmeyin cihazınızını açıp kapatırken mi yazısının altında ''unlocked'' yazıyorsa BL kilidi açıktır bu sorun yazılımsal bir sıkıntı olabilir.
2 . Sorun
Global Kararlı Rom TWRP yüklerken sıkıntı çıkartıyor. (twrp yüklüyorsunuz ama kapatıp açmada twrp siliniyor ve mi recovery ile açılıyor ) Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız yapmanız gerekenler aşşağıda yazıyor.
Bu sorunun
çözümü aslında basit tek yapmanız gereken Mi 6 cihazının için normal TWRP değil de TWRP cofaface sürümünü indirmeniz gerekiyor Google a TWRP cofface yazarsanız rahatlıkla bulursunuz tavsiyem 3.1.1.0 sürümü

Kurulum işlemi normal TWRP İle aynı sadece sonunda ayarlara girip ''Restore Stock Recovery'' yi etkinleştirmek kalıyor sonrasında yeniden başlatın sorun düzelecek tir

Not: Eğer İnstall(Yükle) ekranına bastığınızda cihaz hafızasındaki dosyalar karmaşık isimler alıyorsa 3. Soruna bakmanızı öneririm
(örn cdwudebwfoddse,
bvuswodpanwdıoo)

1- TWRP cofaface sürümünü indirin (LİNK: )
2- dosyalarını da indirip rardan çıkartın (sağ tık/ extract here) ve masaüstünde bekletin
3- Sonrasında indirdiğiniz TWRP cofaface sürümü ( bu sürüm normal twrp den 10 mb fazladır genelde ) dosyasının adını ''recovery'' olarak değiştirin ve adb platform klasörünün içine atın
4- Ardından adb klasörünüzün içinde klavyenizdeki Shift tuşuna basılı tutup sağ tık yapıp ''komut penceresini burada aç'' ya da ''PowerShell penceresini burada aç '' a basıyoruz , (eğer powershell açıldıysa ilk olarak cmd yazıp enter layın)

5- Sonrasında telefonunuzun Cihaz Hakkında bölümüne girin, MIUI sürümü yazısına 7 kere tıklayın ''Siz Artık bir geliştiricisiniz'' diye yazı çıktıktan sonra Ayarlar/Ek Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri /USB Hata Ayıklama açın ve telefonunuzu fastboot modunda başlatın (Cihazınız tamamen kapalı durumdayken Ses Kısma ve Power tuşunu basılı Tutun sonrasında Fastboot diye yazı gelecektir zaten)
6- Telefonunuzu Pc ye bağlayın ve Cmd (PowerShell) ekranına ''fastboot devices'' yazın eğer (örn) : 7826BDD1846 fastboot gibi yazarsa cihaz görünüyor demektir sonrasında verdiğim kodları sırasıyla uygulayın
Kod:
fastboot flash recovery recovery.img
Kod:
fastboot boot recovery.img

eğer kodları doğru yazdıysanız cihaz twrp modunda açılacak. sonrasında aşağıdaki gibi ekran gelecek Settings(Ayarlar) basın

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Sonrasında Restore Stock Recovery Yazısının yanındaki kutucuğa tıklayın ve mavi ok oluşsun
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Sonrasında cihazı yeniden başlatıp deneyin bu sefer TWRP silinmeyecektir
Not: Eğer İnstall(Yükle) ekranına bastığınızda cihaz hafızasındaki dosyalar karmaşık isimler alıyorsa 3. Soruna bakmanızı öneririm
(örn cdwudebwfoddse,
bvuswodpanwdıoo)
3. Sorun
Mi 6 cihazınızda TWRP yüklediniz ve İnstall(Yükle) butonuna bastığınızda cihaz hafızasındaki dosya isimleri ardışık harfler halindeyse (örn cdwudebwfoddse, bvuswodpanwdıoo) aslında mantık şu cihaz dosyaları şifreliyor ve TWRP bu şifreyi çözemiyor o yüzden dosyalar karışık bir hal alıyor Çözümü Basittir Twrp ana ekranındaki Wipe(Temizle) butonuna basın sonrasında sağ alttaki Fotmat Data butonuna basın cihaz hafızasındaki her şeyi silecektir ama sonrasında sorun kalmaz.

4.Sorun
Mi 6 da TWRP den rom kurduktan sonra cihaz mi ekranında kalabiliyor.Ve ne kadar beklesek de cihaz açılmıyor. Çözümü aslında basit fakat biraz uğraştırıcı önce Wipe(Temizle) Butonuna basacağız ve sağ alttaki format data ya basacağız , işlem tamamlandı dedikten sonra tekrar twrp ana menüsüne dönüp tekrar Wipe(Temizle) butonuna basıyoruz bu defa soldaki advanced wipe ye basıp 4 wipe yapıyoruz (DalvikCache, Cache, System ve Data kutucuklarını işaretleyin.) sonrasında TWRP yi yeniden başlatıp cihazı pc ye bağlıyorsunuz ve kullandığınız TWRP mpt destekli olduğu için cihaz hafızası otomatikmen gözüküyor sonrasında yüklemek istediğiniz romu cihaz hafızasına pc den atın ve Twrp den İnstall(Yükle) butonuna basın rom dosyasını seçip flashlayın son olarak işlem tamamlandı dedikten sonra wipe cache/dalvik butonuna basıp systemi yeniden başlatın 3 dk içerisinde yeni rom ile cihazınız açılacak. Diğer bir ihtimal Lazyflasher ı TWRP den yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. (bazı cihazlarda çalışmaz)
NOT: Bu sorun genelde Custom romdan resmi roma, resmi romdan custom roma geçerken karşılaşılan bir hatadır örneğin global romdan miui pro rom a geçmek istediğinizde bu sorun ile karşılaşırsınız aksi taktirde sadece 4 wipe yapılarak rom kurulup kullanılabilir

5.Sorun
Mi 6 da TWRP den global beta ya da Stabil rom kurduğunuzda(custom rom yüklü iken) No OS installed uyarısı geliyor ve cihazı açtığınızda Mİ- recovery döngüsü gerçekleşiyor.Çözümü: 1. çözüm cihazı pc ye bağlayıp miflashtool uygulamasından global romu yüklemek olacaktır.2. çözüm(bazı cihazlarda çalışmayabiliyor eğer çalışmaz ise 1. çözümü uygulamanız gerekiyor) global romu kurduktan sonra Lazyflasher(Mi6) indirip TWRP ile install yapmanız gerekiyor sorununuz çözülecektir.

Konumu @ertanx hocamın beni bilgilendirdiği sorunlardan yola çıkarak yazdım. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.
Bu konuda en önemli sorunlardan bahsettim. Daha birkaç sorun var mıdır?- tabikide vardır, yeni sorunlar çıktıkça bunları bu listeye ekleyeceğim. Eğer sizinde bildiğiniz sorunlar var ise bu listeyi beraber güncelleyeceğiz
İyi Forumlar.

Son düzenleme:

gozdemir

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökay
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
9
Yakın zamanda yapacağımı söylediğim konumu sizinle paylaşıyorum, kolay gelsin . mm~~

HuseyinS

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
-
Meslek
Öğrenci
Konular
4
Elinize sağlık hocam yılbaşında almayı düşünüyorum mi6'yı. Romlarda ve twrp yükleme konusunda görüşler hep karışıktı. Şu an mutlu oldum. :)

gozdemir

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökay
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
9
Elinize sağlık hocam yılbaşında almayı düşünüyorum mi6'yı. Romlarda ve twrp yükleme konusunda görüşler hep karışıktı. Şu an mutlu oldum. :)
Rıca ederim hocam şimdiden hayırlı olsun, Iyi forumlar

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Emeğinize sağlık hocam, güzel bir rehber olmuş. Global Rom'dan sonra farklı rom yüklemek isteyen arkadaşlar için açıklayıcı bir yazı sonunda forumumuza eklenmiş oldu :)

solaytekin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ulus
Cihazım
REDMİ NOTE 9
Konular
1
Merhaba 3. sorun başıma geldi. Wİpe data ve format data yaptım. Dahili hafıza silindi. Mount yaparak pc den telin dahili hafızayı da görüyorum ama pc den dahili hafızaya romu kopyalamıyor öylece bekliyor ne yapmam gerekir?

gozdemir

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökay
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
9
Önce cihazı kapatıp açın sonrasında ana ekrandayken tekrar pc ye bağlayın ve rom zip dosyasını cihaz hafızasını yapıştırın düzelmesi gerekiyor
Eğer olmassa cihazı açın sonrasında cihaz hafızasına atın ve kapatıp twrp ekranına dönün sonra install yapın

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
hocam bi ekleme yapmak istiyorum. çin tabanlı romlar arasında geçiş yaparken format data gerekmiyor. aynı şey global dede geçerli. global den Çin'e yada Çin'den globale geçerken format data gerekiyor.

Üst Alt