ROM Manager (kısa tanıtım)

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
Merhaba arkadaşlar
çin marka tlf alan ve uğraşan birçok arkadaşımızın işine yarayacak bir uygulamayı tanıtmaya çalışacağım. çok detaylı olarak kullanmadım ama ilk plandaki acil ihtiyaçlar kısımlarını ben anlatayım gerisini siz kendiniz keşfedin

Önemli Not : Uygulama çalıştırılırken olabilecek Hard/Soft Brick lerden MIUI Turkiye forumu veya şahsım sorumlu değildir.

Şimdi öncelikle sizlere store linkini vereyim

bir ekran görüntüsü ile de devam edelim
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Programın ücretli ve ücretsiz (Free) olmak üzere 2 versiyonu bulunmkta ki ben Ücretsiz versiyonu indirip kurdum

Android cihazınızın ROOT edilmiş olduğundan emin olun. yazılım zaten gerekli bilgiyi mesaj olarak verecektir

Bu yazılım ile

Kod:
ROM Manager is THE MUST HAVE APP for any Android root user. (Over 10 million downloads and counting!)

* Flash your recovery to the latest and greatest ClockworkMod recovery.
* Manage your ROMs via a handy UI.
* Organize and perform backups and restores from within Android!
* Install ROMs from your SD card.
* Install your favorite ROMs over the air!

Premium Version:
* Incremental update zips (save your data plan!)
* Premium ROMs
* Receive notifications for when your ROM is updated!
* Automatic backups
* Install Queue
* Web Connect
* Backup Download Server lets you easily transfer backups as flashable zips to your computer.

Do you prefer using only recovery manually? Check out the Touch Recovery in app purchase, for the most advanced recovery available!

Why does ROM Manager ask for account permissions?
Web Connect only needs to access your Google account to connect it to your google account. It can't access any private data or passwords.

ClockworkMod Touch Recovery:
ClockworkMod Touch recovery (and recovery) is work that needs to put in for every new device that is released by a manufacturer.
If work on ROM Manager ceased completely, all the premium features would continue working without issue. However, new recoveries do not port and build themselves. Without ClockworkMod Touch being a per device purchase, there is no way to recoup recurring server costs and labor. Keeping ROM Manager free and operational costs tens of thousands of dollars a year, and that does not include engineering costs.
Your support is appreciated.

Troubleshooting:
Droid users: Stuck at the "M" logo? Flash an alternate recovery and flash back to ClockworkMod.
HTC Users: Flash recovery not working? Try fastbooting a recovery on.
Droid X/2/Pro Users: You must run the Bootstrap application first to use ROM Manager.
Samsung users: You must flash a Clockwork compatible kernel first (see XDA forums)

IF YOU ARE HAVING LICENSE ISSUES, MAKE SURE YOU HAVE THE LATEST VERSION OF FREE (4.0+) AND THE LATEST LICENSE (1.0.8+) INSTALLED!

neler yaptım....

a) recovery ekranı çince olan cihazlara ingilizce veya tercih ettiğiniz ekranları yükleyebilirsiniz. yüklemek istediğiniz recovery modelini ister yazılım içerisindeki ister sd kart dan da yükleyebilirsiniz
b) tercih ettiğiniz rom ları recovery ekran mod larınız ne olursa olsun gui ekran olarak yüklemeyi başlatır sonra kendisi otomatik olarak recovery ekranından işleme devam eder.... ki.... ben bunu tercih etmiyorum. ben klasik CM Recovery ekranını yükledikten sonra atmak istediğim rom u SD kartdan okutarak yüklemeyi seviyorum
c) yedekleme vs işlemleri de var. desteklediği cihaz ve modellerine bağlı olarak rom indirme gibi özellikleri de var ama ben detaylı incelemedim
d) Bazı modifiye rom lar farklı recovery mod ları ile install edilecek şekilde hazırlanmış olabiliyor. yani CM nin haricinde twrp isimli recovery ekranıda var. rom geliştirici kendisine uygun bir yapıda geliştirme yapınca sizde sürekli bunlarla uğraşmak yerine bu yazılım vasıtası ile recovery ekranınızı ister değiştirip isterseniz değiştirmeden rom denemeleri yapabilirsiniz.

Programın birçok farklı özelliği var ama benim amacım veya yapmaya alıştığım metod için ancak bu kadarı var tecrübe olarak ;)

Çıkabilecek en büyük sorunlar :

1) denemeler öncesi yedek almadığınız için eski rom a geri dönemeyebilirsiniz bu sebeple işlemlere başlamadan hem mevcut datalarınızı hemde sağlam rom unuzun olduğundan emin olun
2) mevcut tlf no ve arama gibi zaman içerisinde birikmiş mesajları - yüklediğiniz yazılımları yedeklemeyi unutmayın
3) Brick etme durumunda (hard/soft)... ROM denemeleri esnasında tamamen recovery ekranı dahil silerek cihazın yazılım çalışma durumunu ortadan kaldırabilirsiniz buda genelde sorunlu rom veya işlemcisi alakasız bir rom yüklenmesi esnasında gerçekleşir

Sorun yaşayıp çözüm bulduğum cihaz tecrübelerimi paylaşayım

a) Xiaomi Hongmi (Red Rice 1) mtk6589t işlemcili cihaz ile olan :
Cihazı teslim aldığım kişi bu tür işleri bilmediği ve ilgilenmediği için recovery ekranından da habersiz olduğundan ....
cihaza sitesinden indirdiğim rom (factory rom ve unbrick tools)  u flash layınca recovery ekranım çince oldu. doğal olarak kullanamıcam bir ekranı düzeltmek için bu yazılım ile istediğim bir recovery i yükledim. ve akabinde son versiyon ve stabil olan rom u indirip klasik recovery ekranından cihazıma sorunsuz rom atmış oldum

Not : Flash Tool veya recovery ekranından yeni rom yüklemenizden sonra imei bilgilerinizin kaybolma ihtimali oldukça yüksektir.. bu tür işlemlerden önce cihazınıza ait imei bilgilerini de yedeklediğinizden emin olmanız gerek. bununla ilgli yazılımlar vardır mutlaka veya manuel imei yazma işini mtk işlemciler için droid tools gibi yazılımlar ile yapabilirsiniz

b) Xiaomi RedMi Note :
Hem kendim için aldığım hemde bir arkadaşımızın getirttiği her 2 Note versiyona yine çince recovery ekranı değişimi ve son stabil versiyon rom yükleme işlerinde kullandım

Soru : Neden yeni rom yükleme ihtiyacı duydum ???
Cevap : Birçok satıcı cihazı gönderirken içine kendi reklam veya sponsor firmaların yazılımlarını Orjinal marka ROM içerisine gömerek veya malware yazılımları ekleyerek cihazlarınızın hem performansını hemde güvenlik seviyelerini düşürüyorlar
Misal benim satın aldığım modelde sürekli cadılar bayramı vb günlerde ekrana reklamlar getiren alışveriş siteleri gibi .. oyunlar gibi reklam dolu yazılımlar yükli idi. normal uygulamalar ekranından kaldıramadım bu yazılımları. rom dan silen yazılımlar ile silsem bile artık kalabileceği düşüncesi ile temiz ve orjinal rom yüklemeyi uygun gördüm ve yükleme yaptım
bu arada cihazlarımı defalarca hem hard hemde soft brick yaptım veeeee sonunda nasıl brick edileceğini de öğrenmiş oldum  :D

Xiaomi rom ları genelde root lu değildir. siz cihazınıza ve rom versiyonuna bağlı olarak root işlemlerini yapabilirsiniz.

Yukarda bahsettiğim her 2 cihaz modeli için root ve imei yazma işlemini droid tool ile yapmayı tercih ediyorum

Ve geliştirilen bir rom kullanmak yerine stabil bir rom yüklemeyi daha uygun görüyorum.
Herşeyin son modelini isteyen son model sorunlar ile karşılaşacağını da bilmelidir.

Başarılar herkese

Üst Alt