Çözüldü ROM indirirken ki terimler

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
EvolutionX
Telefon Modeli
Redmi 9
Bootloader Kilidi
Açık
Nonofficial, official ve unofficial bunlar ne demek internette araştırayım dedim resmi rom olup olmadığını sınıflandırılır deniyor yani resmi olması ne demek devlet dairelerinde falan kullanmaya uygun yada onay almış gibi birşey mi demek doğru düzgün bir cevap yok bir de buraya sorayım dedim. Bir de official olmayan romlara güvenilmez diyorlar neden? Şuan unofficial bir rom kullanıyorum evolution x diye bu rom bankacılık, alışveriş gibi işlemler için güvenilir mi?

Çözüm
Şöyle izah edeyim örneğin googleda pixel experience veya evolution x diye arayınca kendi siteleri var rom yapımcılarının ve bi çok cihaza destek veriyorlar bu romlar official rom oluyor. Mesela evolution x sitesinde aradığınız cihaza ait rom yok fakat xda forumda herhangi x bi geliştirici kendisi rom yapmis paylaşmış buda unoffical rom oluyor. Buraya kadar anlattığım her ikiside custom rom olarak geçiyor.

Birde resmi stock rom var cihazın üreticisi xiaomi tarafından verilen güncellenen orjinal yazılım resmi stock rom olarak geçer.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Şöyle izah edeyim örneğin googleda pixel experience veya evolution x diye arayınca kendi siteleri var rom yapımcılarının ve bi çok cihaza destek veriyorlar bu romlar official rom oluyor. Mesela evolution x sitesinde aradığınız cihaza ait rom yok fakat xda forumda herhangi x bi geliştirici kendisi rom yapmis paylaşmış buda unoffical rom oluyor. Buraya kadar anlattığım her ikiside custom rom olarak geçiyor.

Birde resmi stock rom var cihazın üreticisi xiaomi tarafından verilen güncellenen orjinal yazılım resmi stock rom olarak geçer.

Oyla: Çözüm

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

He şimdi anladım bende resmi rom diye geçince devletlerin hükümetlerin hazırladığı rom falan sanıyordum

Oyla:
Üst Alt