Soru Rom atmanın yararlarları nedir?

Sami şahin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sami Yusuf Ş
Cihazım
Poco X3 pro
Konular
16
Rom tam olarak ne demek? Konularda görüyorum Endonezya mıuı rom felan atanları bundan kazandığınız şeyler neler? Rom atarak saf android arayüz kullanabilirmi mesela?

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
423
Rom tam olarak ne demek? Konularda görüyorum Endonezya mıuı rom felan atanları bundan kazandığınız şeyler neler? Rom atarak saf android arayüz kullanabilirmi mesela?

Kısaca cihazın işletim sistemi diyebiliriz, o olmazsa olmaz. Eksileri, bazı romları yüklemek için boot kilidini açmanız gerekir bu da garantisini sonlandırır, bilgi sahibi değilseniz rom yükleme sırasında cihazı çökertebilirsiniz. Artıları daha fazladır, yeni çıkan android versiyonları yüklemenize olanak tanır, bölgesel olarak cihazda olmayan bazı özellikleri aktif eder (Arama kaydı gibi), bazı romlar gereksiz uygulamalardan arındırıldığı için daha hafiftir, bu da bataryaya etki eder. Bu çok uzun bir konu gerektirir, biraz araştırırsanız daha fazla detayı öğrenebilir, bununla ilgili videolar izleyebilirsiniz.

Oyla:

Sami şahin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sami Yusuf Ş
Cihazım
Poco X3 pro
Konular
16
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kısaca cihazın işletim sistemi diyebiliriz, o olmazsa olmaz. Eksileri, bazı romları yüklemek için boot kilidini açmanız gerekir bu da garantisini sonlandırır, bilgi sahibi değilseniz rom yükleme sırasında cihazı çökertebilirsiniz. Artıları daha fazladır, yeni çıkan android versiyonları yüklemenize olanak tanır, bölgesel olarak cihazda olmayan bazı özellikleri aktif eder (Arama kaydı gibi), bazı romlar gereksiz uygulamalardan arındırıldığı için daha hafiftir, bu da bataryaya etki eder. Bu çok uzun bir konu gerektirir, biraz araştırırsanız daha fazla detayı öğrenebilir, bununla ilgili videolar izleyebilirsiniz.
Anladım peki ben bu rom yüklerken cihazı çokertsem geri dönüşü olur mu?

Oyla:

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
423
Oyla:

Nejomi

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
S
Cihazım
Xiaomi
Konular
6
ROM android telefonlar da kullanılan işletim sistemleri' ne verilen isimdir. Rom' lar orjinal Stock Rom ve özel yapım, modifiye edlmiş Custom Rom olarak olarak sunulurlar. Her bir Rom farklı özelliklerde geliştirilmiş veya güncellenmiş olabilirler. Her Rom her telefonda kullanılmaz, telefonu bozabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle telefonunuza uygun olan bir Rom' u belirleyerek deneyebilirsiniz. Forumda diğer gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Oyla:
Üst Alt