Rehber Redmi Pro için Xiaomi.eu (MultiRom) ROM Yükleme Rehberi

yujin61

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yücel AYDIN
Cihazım
Redmi Pro
Konular
1
Arkadaşlar merhaba;
Hepsiburadadan aldığım cihazda fake rom vardı, Türkçeleştirme eksik, trojen ve bildirim sorunları çıkarıyordu. Birkaç yanlış ROM yükleme olayının akabinde doğru ROM'u buldum ve yaklaşık 2 gündür kullanıyorum. Şimdilik herşey yolunda. Hataya rastlamadım. Elimden geldiğince adım adım anlatmaya çalışacağım. ROM yüklerken sonuçlarından emin olamadığım için herhangi bir ekran görüntüsü almamıştım. O yüzden resimli anlatım yapamayacağım. Ama zor olmadığını göreceksiniz.

ÖNCELİKLE LÜTFEN TELEFON BELLEĞİNİZDEKİ TÜM VERİLERİN YEDEĞİNİ ALIN. (Rehber, resim, not, mesaj vs) Bu işlem sonrasında telefon belleği tamamen sıfırlanacaktır!

NOT: Flashtool ile unlock yapmadan ROM atılabiliyormuş. Kendim denemediğim için, size recovery mod üzerinden unlock yapılmış cihaza ROM atma olayını anlatacağım.

1-) Cihazınızı Unlock Yapmalısınız. Detaylı anlatımı Mi5 için chatin_62 isimli arkadaşımız çok güzel yapmış. Aynı işlemi Redmi Pro için de yapabilrsiniz. Buyrun;

Rehber - Mi5 Unlock == Videolu Anlatım==

Şimdi gerekli dosyaları indirelim:

2-) ADB sürücüsünü indiriniz. (Site açılınca ortada yazan yeşil kutucuktaki "Begin Download" yazısına tıklayın. 10-15 saniye sonra yine yeşil butonda yazan "primary download"a tıklayıp indirin. Eğer link hata verirse altındaki "alt mirror download" kısmına tıklayarak alternatif sunuculardan indirebilirsiniz.

ADB Alternatif Link kendi uploadım: (943kb)

3-) Redmi Pro için TWRP Recovery'i indirin.

4-) Redmi Pro için xiaomi.eu global ROM'u indirin.

GÜNCEL Xiaomi.eu Geliştirici ROM 02 Mart 2018 tarihinde yayınlandı:

ÖNCEKİ ROMLAR:

Xiaomi.eu Stabil ROM indiriniz. (Ben bunu yükledim.)
Xiaomi.eu Geliştirici ROM indiriniz. (Haftalık güncelleme gelir.)

Developer ROMlar ile Stabil ROMların farkını Forumda bulabilirsiniz. Detaya girmeyeceğim.

Şimdi kurulum ve diğer işlemler:

5-) ADB sürücüsünü bilgisayarınıza kurun. (2. maddede indirdiğiniz uygulama)

6-) Telefonunuzun geliştirici seçeneklerini açıp, USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin. (Bilmeyenler için forumda mevcut)

7-) Telefonunuzu bilgisayara USB kablo aracılığı ile bağlayın.

8=) İndirdiğiniz ROM dosyasını telefonunuzun SD kartına kopyalayın. (Telefon hafızasına kopyalamayın çünkü Rom yüklemeden önce tüm telefon hafızası silinecektir.)

9-) İndirdiğiniz TWRP-3.0.2-0-omega.img dosyasını (3. madde) bilgisayarınıza kurduğunuz minimal adb klasörünün içine atıp, adını recovery olarak değiştirin.

64 bit işletim sistemlerinde klasör yolu (Win7,8,10);
C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot

32 bit işletim sistemlerinde klasör yolu (Win7,XP, vs.);
C:\Program Files\Minimal ADB and Fastboot

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

10-) Bilgisayarınızın masaüstündeki "minimal adb and fastboot" kısayoluna çift tıklayın. (Eğer kısayol oluşturmamışsanız, 9. maddedeki klasör yolunu açıp MAF32 dosyasına çift tıklayın.

11-) Komut ekranına;

adb.exe devices

yazıp enterlayın. (telefon ekranına hata ayıklama izni çıkıyor mu hatırlamıyorum. Eğer telefonunuza uyarı gelirse onaylayın). Ardından,

adb.exe reboot bootloader

yazıp enterlayın.
(Telefonunuz fastboot modunda yeniden başlayacak. fastboot ekranı gelene kadar bekleyin)
NOT: Bu komuttan sonra "error: no devices/emulators found" hatası ile karşılaşırsanız telefon sürücü kurulumunuz eksik ya da hatalıdır., adresinden sürücüyü indirip kurun. Yayımcı doğrulanmadı hatası alırsanız yine de yükle seçeneğini seçip yüklemeye devam edin. Ardından 10. adımdan devam edin.
Sonra;

fastboot.exe flash recovery recovery.img

yazıp enterlayın. (TWRP yi atacak) Son olarak;

fastboot.exe boot recovery.img

yazıp enterlayın. Telefon TWRP modunda açılacak bekleyin.

12-) Burada çince sürprizi bizi bekliyor olacak. En alttaki kaydırma çubuğunun üzerinde, sağda ve solda iki adet (sanırım mavi renkli) buton var. Sağ butona basıp dili "English" yapalım. (Türkçe yapınca bazı terimleri anlamakta güçlük çekiyorum.)

13-) Sırasıyla;
wipe, advanced wipe kısmına girip;
dalvik/art cache, system, cache, data, internal storage kutucuklarını işaretleyin. (En alttaki SD kartı kesinlikle işaretlemeyin) Ardından en alttaki kaydırma çubuğunu sağa çekerek temizlik işlemini bitirin.

"Eğer bu kısımda hata verirse;

Geri tuşu ile TWRP ana ekranına gelip sırasıyla; wipe, format data:yes diyerek telefonu formatlıyoruz. Ardından yine geri tuşu ile ana ekrana gelip, reboot recovery diyerek yeniden recovery modda açılmasını sağlıyoruz. Ardından 13. maddedeki adımları tekrarlıyoruz."

14-) Son olarak ROM dosyasını yüklemek için;

TWRP içinde Install kısmına basıyoruz. Sanırım sol altta "select storage" tarzı birşey yazıyordu. Oradan sd kartı açıp, içine attığımız romu (4. maddedeki) seçip yüklüyoruz. (Yükleme onayı yine en alttaki çubuğu sağa kaydıraraktı sanırım)

15-) İşlem bitince kendisi mi yeniden başlatıyordu, kurulum ekranında mı kalıyordu hatırlamıyorum. Neticede çubuk ilerleyip kurulumu bitirene kadar uzuyor. Sona gelince bir süre bekliyor. Kurulum bitince telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. (Reboot) İlk açılışta miui kurulumu biraz zaman alıyor. (3-5 dakika kadar).

Geçmiş olsun :) Yeni ve güncel xiaomi.eu ROMunuz hazır.

Son düzenleme:

xiaomi99

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Redmi Pro
Konular
7
hocam çok sağol iyi açıklama olmuş ama benim telefonda SD kart yok ne yapacağız

yujin61

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yücel AYDIN
Cihazım
Redmi Pro
Konular
1
hocam çok sağol iyi açıklama olmuş ama benim telefonda SD kart yok ne yapacağız

Wipe işleminden (13. adım) sonra telefonu açıp dahili hafızaya ROMu atıp, ardından yeniden Recovery modda boot edip, 14. maddeyi uygulamayı deneyebilirsin hocam. Ya da bir ucu USB type-c diğer ucu usb olan flash bellek alıp onun üzerinden yapabilirsin. Başka da fikrim yok şu an için.

GÜNCEL KAL

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hasan
Cihazım
Redmi Pro
Konular
7
hocam unlock işlemlerinde ilk hazırlık aşamasını yaptınız mı ? yoksa adb ve fastboot driverlarını yükjleyip mesaj geldikten sonra mi unlock uygulamasıyla direk hallettinizmi?

murphy

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Metin
Cihazım
Redmi pro
Konular
1
Arkadaşlar merhaba;
Hepsiburadadan aldığım cihazda fake rom vardı, Türkçeleştirme eksik, trojen ve bildirim sorunları çıkarıyordu. Birkaç yanlış ROM yükleme olayının akabinde doğru ROM'u buldum ve yaklaşık 2 gündür kullanıyorum. Şimdilik herşey yolunda. Hataya rastlamadım. Elimden geldiğince adım adım anlatmaya çalışacağım. ROM yüklerken sonuçlarından emin olamadığım için herhangi bir ekran görüntüsü almamıştım. O yüzden resimli anlatım yapamayacağım. Ama zor olmadığını göreceksiniz.

ÖNCELİKLE LÜTFEN TELEFON BELLEĞİNİZDEKİ TÜM VERİLERİN YEDEĞİNİ ALIN. (Rehber, resim, not, mesaj vs) Bu işlem sonrasında telefon belleği tamamen sıfırlanacaktır!

NOT: Flashtool ile unlock yapmadan ROM atılabiliyormuş. Kendim denemediğim için, size recovery mod üzerinden unlock yapılmış cihaza ROM atma olayını anlatacağım.

1-) Cihazınızı Unlock Yapmalısınız. Detaylı anlatımı Mi5 için chatin_62 isimli arkadaşımız çok güzel yapmış. Aynı işlemi Redmi Pro için de yapabilrsiniz. Buyrun;

http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi5-unlock-videolu-anlatim.5448/

Şimdi gerekli dosyaları indirelim:

2-) ADB sürücüsünü indiriniz. (Site açılınca ortada yazan yeşil kutucuktaki "Begin Download" yazısına tıklayın. 10-15 saniye sonra yine yeşil butonda yazan "primary download"a tıklayıp indirin. Eğer link hata verirse altındaki "alt mirror download" kısmına tıklayarak alternatif sunuculardan indirebilirsiniz.

3-) Redmi Pro için TWRP Recovery'i indirin.

4-) Redmi Pro için xiaomi.eu global ROM'u indirin.

Xiaomi.eu Stabil ROM indiriniz. (Ben bunu yükledim.)
Xiaomi.eu Geliştirici ROM indiriniz. (Haftalık güncelleme gelir.)

Developer ROMlar ile Stabil ROMların farkını Forumda bulabilirsiniz. Detaya girmeyeceğim.

Şimdi kurulum ve diğer işlemler:

5-) ADB sürücüsünü bilgisayarınıza kurun. (2. maddede indirdiğiniz uygulama)

6-) Telefonunuzun geliştirici seçeneklerini açıp, USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin. (Bilmeyenler için forumda mevcut)

7-) Telefonunuzu bilgisayara USB kablo aracılığı ile bağlayın.

8=) İndirdiğiniz ROM dosyasını telefonunuzun SD kartına kopyalayın. (Telefon hafızasına kopyalamayın çünkü Rom yüklemeden önce tüm telefon hafızası silinecektir.)

9-) İndirdiğiniz TWRP-3.0.2-0-omega.img dosyasını (3. madde) bilgisayarınıza kurduğunuz minimal adb klasörünün içine atıp, adını recovery olarak değiştirin.

64 bit işletim sistemlerinde klasör yolu (Win7,8,10);
C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot

32 bit işletim sistemlerinde klasör yolu (Win7,XP, vs.);
C:\Program Files\Minimal ADB and Fastboot

10-) Bilgisayarınızın masaüstündeki "minimal adb and fastboot" kısayoluna çift tıklayın. (Eğer kısayol oluşturmamışsanız, 9. maddedeki klasör yolunu açıp MAF32 dosyasına çift tıklayın.

11-) Komut ekranına;

adb.exe devices

yazıp enterlayın. (telefon ekranına hata ayıklama izni çıkıyor mu hatırlamıyorum. Eğer telefonunuza uyarı gelirse onaylayın). Ardından,

adb.exe reboot bootloader

yazıp enterlayın. (Telefonunuz fastboot modunda yeniden başlayacak. fastboot ekranı gelene kadar bekleyin) Sonra;

fastboot.exe flash recovery recovery.img

yazıp enterlayın. (TWRP yi atacak) Son olarak;

fastboot.exe boot recovery.img

yazıp enterlayın. Telefon TWRP modunda açılacak bekleyin.

12-) Burada çince sürprizi bizi bekliyor olacak. En alttaki kaydırma çubuğunun üzerinde, sağda ve solda iki adet (sanırım mavi renkli) buton var. Sağ butona basıp dili "English" yapalım. (Türkçe yapınca bazı terimleri anlamakta güçlük çekiyorum.)

13-) Sırasıyla;
wipe, advanced wipe kısmına girip;
dalvik/art cache, system, cache, data, internal storage kutucuklarını işaretleyin. (En alttaki SD kartı kesinlikle işaretlemeyin) Ardından en alttaki kaydırma çubuğunu sağa çekerek temizlik işlemini bitirin.

"Eğer bu kısımda hata verirse;

Geri tuşu ile TWRP ana ekranına gelip sırasıyla; wipe, format data:yes diyerek telefonu formatlıyoruz. Ardından yine geri tuşu ile ana ekrana gelip, reboot recovery diyerek yeniden recovery modda açılmasını sağlıyoruz. Ardından 13. maddedeki adımları tekrarlıyoruz."

14-) Son olarak ROM dosyasını yüklemek için;

TWRP içinde Install kısmına basıyoruz. Sanırım sol altta "select storage" tarzı birşey yazıyordu. Oradan sd kartı açıp, içine attığımız romu (4. maddedeki) seçip yüklüyoruz. (Yükleme onayı yine en alttaki çubuğu sağa kaydıraraktı sanırım)

15-) İşlem bitince kendisi mi yeniden başlatıyordu, kurulum ekranında mı kalıyordu hatırlamıyorum. Neticede çubuk ilerleyip kurulumu bitirene kadar uzuyor. Sona gelince bir süre bekliyor. Kurulum bitince telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. (Reboot) İlk açılışta miui kurulumu biraz zaman alıyor. (3-5 dakika kadar).

Geçmiş olsun :) Yeni ve güncel xiaomi.eu ROMunuz hazır.

elinize sağlık hocam. rom olarak kaç yüklü birde %100 türkçe mi hocam

yujin61

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yücel AYDIN
Cihazım
Redmi Pro
Konular
1
hocam unlock işlemlerinde ilk hazırlık aşamasını yaptınız mı ? yoksa adb ve fastboot driverlarını yükjleyip mesaj geldikten sonra mi unlock uygulamasıyla direk hallettinizmi?
Önce unlock başvurusunu yaptım. Mesaj 3 gün sonra geldi. Akabinde unlock işlemini yaptım ardından adb driver yükleyip işlemlere devam ettim hocam

Son düzenleme:

demirhanunlu

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Demirhan
Cihazım
Mi 6
Konular
14
Üstadım eline sağlık