Soru Redmi Note 9S Ekran

Adem Hale™

Java + C++ + C# = I'm
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Adem
Cihazım
Android
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Okuyor.
Konular
5
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global 12.1
Telefon Modeli
Redmi Note 9S
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Redmi Note 9S'lerin üzerinde bulunan Gorilla Glass 5 bir ekran teknolojisi mi yoksa ekran koruyucusu mu? (Kılıcal çizik oluştu çıkarabilir miyiz yani?)

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
Redmi Note 9S'lerin üzerinde bulunan Gorilla Glass 5 bir ekran teknolojisi mi yoksa ekran koruyucusu mu? (Kılıcal çizik oluştu çıkarabilir miyiz yani?)
Gorilla Glass camın sertleştirilmesidir. Glass 5 cam demek 0.4 mm kalınlığında cam demektir. Ancak kırılma ve cizilme mukavemeti oldukça fazladır.
Yani bir ekran koruyucu değil sertleştirilmiş camdır.
Fizik kuralları gereği bir madde ancak eşit veya daha sert maddeler ile çizilir.
Gorilla glass tan daha sert ne denk geldide çizildi derseniz, duvar sıvası safir kristal hatta iddialı olacak ama elması bile çizebilir. İçindeki kumda titanium zerreciklerinden metorik kristallere kadar akla hayale gelmeyecek sert zerreler vardir. Camin üstüne yere düşüp sürtünmesi ilede çizilebilir yerde kum zerrecikleri vardır. Aynı camı çelik bir bıçak hatta ustura ile çizemezsiniz ama başka bir cam türü olan obsidyen ile karpuz gibi kesebilirsiniz.
Gorilla glas ne işe yarıyor o halde. 1.6 m mesafeden sert zemine düşerse kirilma ihtimali %20 imiş, budur yani.

Oyla:
Üst Alt