Recovery Redmi 9 (lancelot) için Recovery ve Magisk

UniStreak

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Aslan
Cihazım
Redmi 9
Meslek
Bilgisayar Müh.
Konular
2
Redmi 9 telefonum için aylarca root ve rom konusunu araştırdım, pek çok kez telefonumu brick ettim. Bu arayışımın sebebi ise telefonumun orjinal MIUI 12.5'de stabil çalışmamasıydı. En stabil hali olan önceki versiyona ne yazıkki dönemedim.

İşte günün sonunda telefonumu en stabil hale getirdim ve sizlerle de recovery ve root konusunu paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki en iyi performansı almak için telefonuma Çin Stabil Rom yükledim (XiaoMiTool V2 aracılığı ile). (Root için Çin romu kurmanız şart değil hatta boot kısmına geçerken problem yaşadığım için telefonu yine program ile brick halden çıkarmak zorunda kaldım.)

Sizinle asıl paylaşmak istediğim rahatça bir recovery kurulumu ve root işlemi. Kilit açma aşaması dışında bu işlem veri kaybına yol açmaz, yani telefon bootloader kilidi zaten açık ise veri kaybı olmuyor. (Tabi ki her ihtimale karşı yedek almanızı şiddetle tavsiye ederim.)

Sizlerle deneyimimi paylaşıyorum, telefonunuzun başına gelebilecek sorunlardan sorumlu olmayacağımı belirtmek isterim.

Gerekenler:
1. Öncelikle telefonunuzun Bootloader kilidi açık olmak zorunda. Değilse Mi Unlock Tool ile telefonunuzun kilidini açın. Bu aşamada bütün veriler silenecektir.
2. Fastboot erişimi. Ekte fastboot ve adb kullanımı için XiaoMiTool V2 içinden aldığım dosyaları redmi9.zip içinde bulabilirsiniz. Zaten kullandığınız bir fastboot arayüzü varsa o da olur komutları fastboot üzerinden göndereceğiz.
3. Recovery dosyası. Ekteki redmi9.zip içinde "SHRP.img" dosyası yer alıyor. Bu TWRP tabanlı bir recoverydir. Kendi Redmi 9 cihazımda sorunsuz çalıştı. ( , )
4. Vbmeta dosyası. Bu dosyaya kendi kullandığınız romun fastboot yükleme dosyası içinden ulaşabilirsiniz. Kendi kullandığım MIUI Çin Rom'unda konumu şu şekildeydi: lancelot_images_V12.5.8.0.RJCCNXM_20220427.0000.00_11.0_cn\images\vbmeta.img

Aşamalar:
  • Öncelikle telefonunuzun bootloader kilidi açıldıktan sonra bir klasör içinde fastboot.exe dosyasını SHRP.img dosyasını ve vbmeta.img dosyasını bir arada tutmanız gerekiyor. Ekteki zipi açtığınızda hepsi zaten bir arada.
  • Benim ileteceğim redmi9.zip dosyasında 2 adet vbmeta mevcut, biri çin romu için (V12.5.5.0.RJCMIXM) diğeri de global rom için (V12.5.5.0.RJCMIXM). Bu ikisinden biri size uygunsa kullanılabilir ancak en doğru sonuç için lütfen kendi kullandığınız romun fastboot kurulum dosyasından vbmeta.img ye ulaşın ve aynı klasöre ekleyin. Eğer benim ziptekilerden biri uygunsa onun adını vbmeta.img olarak değiştirin.
  • Hızlı kullanım için gerekli dosyaları içeren klasörü C diskine taşıyın ve klasör adı redmi9 olarak varsayarsak sıra geldi işlemleri gerçekleştirmeye.
  • Komut satırını (CMD) açın ve şunu yazın "cd C:\redmi9" Bu sayade komut satırını bu klasör içinde çalışacak hale getirdik.
  • Telefonunuzu kapatın, ses kısma ve power tuşlarına basarak fastboot modunda başlatın, ardından bilgisayara bağlayın.
  • Bilgisayarın telefonunuzu tanıdığını görmek için komut satırına "fastboot devices" yazın. Altta bir satırda "123XXXX fastboot" gibi bir yazının çıkmasını bekliyoruz eğer böyle bir yazı çıkmadı ise cihazınızı bilgisayar tanımadı. Öncelikle driverları kontrol edip bilgisayarın cihazı tanıdığından emin olun.
  • Komut satırına "fastboot flash recovery SHRP.img" yazın. Bu sayede recovery'nin telefona yazılmasını sağladık. Eğer SHRP sitesinden yeni bir recovery dosyası indirdiyseniz SHRP.img yerine o dosyanın adını yazın.
  • Komut satırına "fastboot --disable-verity --disable-verification flash vbmeta vbmeta.img" yazın. Bu telefonunun bootloopa girmemesi için çok önemli.
  • Komut satırına "fastboot reboot recovery" yazarak yeni recoverye giriş yapın.
  • Açılan ekranda sol altta magisk var, ona tıklayıp cihaza magisk kurulumu yapın.
  • Ardından recovery menüsünden telefonu kapatın ve normal şekilde yeniden başlatın.
  • Telefon açıldığında menüde Magisk gözüküyor olacak, tıkladığında bir indirme isteyip uygulama güncellenecek ve telefonunuz artık rootlu.
  • Çin romda google uygulamaları olmadığı için magisk üzerinden GAPPS Core (yalnızca temel bileşenler ve play store) kurdum. Onu da indirip magisk içinde kurabilirsiniz.

Bootloopa düşmemek için doğru dosyaları kullandığınızdan ve aşama atlamadığınızdan emin olun.

Redmi9.zip indirme linki:

Ekran görüntüleri:
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Muharremzhtr

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muharrem
Cihazım
Redmi note 9 pr
Konular
3
redmi 9 lancelot için uygundur bu değil mi ?

captan75

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
can
Cihazım
note 8
Konular
0
eline sağlık çok işime yaradı hocam

halidyigit

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halid
Cihazım
Mı 10 lite 5G
Meslek
Ekip üyesi
Konular
17
Teşekkürler

lucarth

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
lucarth
Cihazım
oneplus 9
Konular
13
tesekkurler an ıtıbarıyle rootladım redmı 9 umu 7 temmuz 2023 :)

Üst Alt