Rehber Recovery Değiştirmeden Mi4'ü Root Yapma ==Videolu Anlatım==

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Recovery Değiştirmeden Mi4'ü Root Yapma
Merhaba arkadaşlar.
Şimdi Mi4 LTE telefonumuzu, Recovery'mizi kalıcı olarak değiştirmeden yani orjinal haliyle bırakarak CWM Recovery ile nasıl Root yapacağımızı göreceğiz.

İhtiyaçlarımız:
  • Mi4 Telefon (Diğer tüm cihazlarda da aslında aynı yöntem kullanılabilir, belki dosyaları değiştirmek gerekebilir),
  • CWM Recovery dosyası (Aslında bendeki dosya Updater yani Güncelleyici uygulaması ile yüklenebilen versiyon. Ama ben kalıcı olarak recovery'yi değiştirmeden yapacağım için içindeki Recovery dosyasını kullanacağım),
  • Superuser Root dosyası (Recovery'den yüklenen versiyonu, bu dosyayı telefona kopyalamanız gerekiyor. İstediğiniz bir klasörün içine koyabilirsiniz),
  • Mini SDK dosyaları (Adb ve Fastboot dosyaları),
  • Mi Phone Manager Flash Tools Uygulaması (Driverlar için bunu yüklemek yeterli. Ayrıca ilerde Fastboot'tan rom yüklemek istediğinizde de bunu kullanmanız gerekecek).
Bunların hepsini topluca yazının sonundaki linkten indirebilirsiniz.
Edit: Tek dosya olarak çok büyük olduğu için foruma yüklenmedi. Bu yüzden hepsini tek tek yükledim. Ayrıca MiPhone Manager yine de büyük geldiği için onu Yandex Diskime koydum. Oradan indirebilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor.
  • Öncelikle Telefonumuzda Geliştirici modu aktif ediyoruz. Bunun için Ayarlardan Hakkında bölümüne girerek MIUI sürümü üzerine 7 kere falan tıklıyoruz. Kafanızı sayıya takmayın, siz tıkladıkça "Geliştirici olmanıza 5 adım kaldı", 4 adım kaldı, 3 adım kaldı v.b. mesajlarla uyarıyor. Sonunda zaten "Siz artık bir geliştiricisiniz" diye mesaj veriyor.
  • Geliştirici modunu açma amacımız, USB hata ayıklamayı (USB Debugging) açmaktı. Bunun için Ayarlardan Gelişmiş seçeneklere girerek en alttan bir önceki Geliştirici Seçeneklerini açıyoruz (Geliştirici olmadan bu menü görünmüyor). Burada USB Hata ayıklamayı aktif ediyoruz. Size eminmisiniz diye sorduğunda Tamam ile onaylıyorsunuz.
USB Hata ayıklamayı açmamızın sebebi de, telefonumuzda ADB ve Fastboot komutlarını çalıştırabilmekti. Artık işlemlere başlayabiliriz.
  • İndirdiğimiz dosyayı bir klasöre çıkartıyoruz. Bu dosyalardan Superuser'ı telefonumuzda herhangi bir klasöre kopyalıyoruz. Nereye kopyaladığınızın bir önemi yok, yeterki yerini hatırlayın.
  • Daha önce yüklemediysek, driverların yüklenmesi için Mi Phone Manager'i yüklüyoruz. Zaten bir püf noktası yok. Next next ilerliyoruz. Bir yerde sürücülerin imzasız olduğunu söyleyecek, yinede yükle seçeneğini seçerek yüklemeyi sürdürüp sona ermesini bekliyoruz. Driverların yüklenmesi bazen oldukça zaman alabiliyor, sabırla bekliyoruz.
  • Diğer dosyalardan Mini-SDK dosyasını da bir klasöre açıyoruz ve CWM dosyası içindeki recovery.img dosyasını da bu klasöre çıkartıyoruz.
  • Mini-SDK klasörü içindeyken pencere içindeki boş bir alana Shift+Sağtık ile tıklayıp, "komut penceresini burada aç" seçeneğini seçerek Dos ekranına düşüyoruz.
  • Telefonumuzu bilgisayarımıza bağlıyoruz. Eğer driverlar yüklenmeye başladıysa sabırla işlemin bitmesini bekliyoruz. Daha önce yüklendiyse zaten hemen telefonu görecektir.
  • Kod:
    ADB devices
    komutunu vererek telefonumuzun görülüp görülmediğini test ediyoruz. Bu işlem aynı zamanda ADB'nin Bilgisayar ile Telefon arasındaki bağı kurmasını sağlayacak. Komutu verdiğimizde telefonumuzun ekranında bir imza onayı belirecek. Bu onayı vermezseniz telefon Offline olarak görünür. Tabi bir işlem yapılamaz. Onayı verince tekrar aynı komutu verdiğinizde telefonun Online olduğunu görmeniz gerekiyor.
  • Telefonun Fastboot moduna geçmesi için ister
    Kod:
    ADB reboot-bootloader
    komutunu verin ister telefonu kapatıp Ses Kısma ve Power tuşlarına aynı anda basıp biraz bekleyin. Her iki yöntemde de telefon ekranında Fastboot yazması gerekiyor.
  • Yine burada Driver yüklenmesi yapılabilir, sabırla yüklenmesini bekliyoruz.
    Not: Benim telefon bu sırada kapandı. Uzun süre bekleyince Fastboot moddan çıkıyor gibi bir durum var. Ama yukarda da yazdığım gibi önemli değil. Driverlar yüklendikten sonra (ekranda doğal olarak cihaz çıkarılmış yazısı belirecek, kaale almayın), Ses Kısma ve Power tuşlarına basarak yine Fastboot moda geçebilirsiniz.
  • Kod:
    Fastboot devices
    komutu ile telefonu görüp görmediğimizi kontrol ediyoruz. Zaten driver yüklendiyse görmeme gibi bir ihtimalimiz yok.
  • Telefonu görünce şu komutu yazarak telefonun geçici olarak bilgisayarımızdaki Recovery dosyası ile açılmasını sağlıyoruz. Burada recovery dosyası telefona yüklenmediği için bir dahaki açılışta normal kendi recovery'si ile açılacaktır. Yani cihazımızın orjinalliği bozulmayacak.
    Kod:
    Fastboot boot recovery.img
  • Bu komut sonrasında telefonumuz CWM Recovery ile açılmış olacak.
    (Önemli Not: Eğer Recovery'Yi kalıcı olarak yüklemek istiyorsanız yukardaki komutu "Fastboot flash recovery recovery.img" şeklinde kullanabilirsiniz. Ayrıca bunun videolu anlatımını da şu linkten görebilirsiniz.
    http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...islemleri-ve-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/
  • Install from zip file seçeneğini ve ardından Install zip file from Sdcard seçeneğini seçerek telefonumuza kopyaladığımız Supersu dosyasını bulup onaylayarak yüklüyoruz.
  • Bu sırada Telefonumuz şu anda hangi System Partisyonunda çalışıyorsa (malum telefonumuzda 2 ayrı sistem partisyonu var), o partisyona yükle dememiz gerekiyor.
  • Yüklemeye başlamadan önce güvensiz bir dosya olduğunu ve yüklemek istediğimize emin olup olmadığımızı sorgulayan bir soru geliyor. Güvensiz olması, sistem partisyonunda değişiklikler yapmasından dolayıdır. Onayladıktan sonra ana menüye dönüp oradan reboot ediyoruz.
  • Telefon yeniden açıldığında Supersu uygulamasının yüklenmiş olduğunu görüyoruz.
  • Artık orjinal recovery'si bozulmamış Root'lu bir Mi4'ümüz var. Güle güle kullanın.

Yukardaki açıklamaları okuduktan sonra bu videoyu da izlerseniz aklınızda takılı kalan hiçbir soru kalmayacaktır. Ben Kararlı sürüm üzerinde bu işlemleri yaptım.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Herkese kolay gelsin.

Youtube Linki:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Arkadaşlar yukarıdaki videoda bulunan telefon görüntüsü çok kötüydü. Bugün telefon görüntülerini yeniden çektim. Ama aynı video içine gömmek çok zor olacaktı. Ben ayrı olarak vermeyi tercih ettim. Yukarıdaki videoda telefon ekranında yazan herşeyi bu videoda daha net görebilir, okuyabilirsiniz.

Youtube Linki:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Linkler:
Mi Phone Manager:

Mi4 Android 6.0 için gerekli CWM/ TWRP Recovery dosyaları ve Root dosyaları:

(Not her 2 recovery de çalışmaktadır. CWM sevenler CWM'i, TWRP sevenler TWRP'yi yükleyebilir.)

Diğerleri ektedir.

Diğer ilgili konular:
Root Yapma:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/recovery-degistirmeden-mi4u-root-yapma-videolu-anlatim.3455/

Updater (Güncelleyici) uygulaması ile Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/updater-uygulamasi-ile-xiaomi-mi4e-rom-yuklenmesi.3469/

Mi Recovery ile Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-recovery-ile-xiaomi-mi4e-rom-yuklenmesi.3471/

Mi Flash Tool ile Fastboot Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-flash-tool-ile-xiaomi-mi4e-fastboot-rom-yuklenmesi.3472/

Pc Suite ile Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-pc-suite-ile-xiaomi-mi4e-rom-yuklenmesi.3473/

CWM Recovery Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...islemleri-ve-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/

Recovery'den Nasıl Wipe Yapılır:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...e-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/#post-32444

CWM Recovery ile Custom Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...e-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/#post-32445

Ekli dosyalar

• busybox_superuser-v2-signed.zip
    3,6 MB · Görüntüleme: 825
  • CWM_recovery_r8_cancro_4.4.zip
    12,8 MB · Görüntüleme: 883
  • Mini-SDK.rar
    12,9 MB · Görüntüleme: 1.237
Son düzenleme:

Bllergl

Android Sever
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal
Cihazım
Mi4/MiBand1S
Konular
11
bnde superuser i yükledikten snra bi kaç soru daha sordu hepsine no diyerek geçtim ne yaptığımı bilmiyorum ama bir tanesinde recovery değiştirmek gibi bişey soruyodu
sistem sürümü 7.1.1.0

edit:
az önce tekrar cvm recovery'e ihtiyacım oldu bahsettigim yazılar bu şekilde

rom may flash stock recovery on boot. fix?
this can not be undone

no
yes - disable recovery flash on system1

root access is missing on system2. root device
no
yes - root device (xbin/su)

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
bnde superuser i yükledikten snra bi kaç soru daha sordu hepsine no diyerek geçtim ne yaptığımı bilmiyorum ama bir tanesinde recovery değiştirmek gibi bişey soruyodu
sistem sürümü 7.1.1.0

edit:
az önce tekrar cvm recovery'e ihtiyacım oldu bahsettigim yazılar bu şekilde

rom may flash stock recovery on boot. fix?
this can not be undone

no
yes - disable recovery flash on system1

root access is missing on system2. root device
no
yes - root device (xbin/su)
İlk soruya yes dedim. Zannediyorum rom yüklerken recovery de yüklenebilir bunu engel olayım mı benzeri birşey diyor. Bu yüzden no da diyebilirsiniz çünkü biz rom yüklemiyoruz.
2.soruda ise 2.system partisyonun root yapılmadığını ve bu partisyonu da root yapıp yapmak istemediğinizi soruyor. Bilindiği gibi Mi4 ve MiPad başta olmak üzere bazı Xiaomi cihazlarının 2 tane system partisyonunu bulunuyor.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bllergl

Android Sever
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal
Cihazım
Mi4/MiBand1S
Konular
11
yerine

ADB reboot-bootloader diyerek bootloader da acilmasini saglayabildim
Evt burda restart yaziyo ama video da konuyu acan arkadasda reboot yazarak bagliyo yazim hatasi olmus

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
yerine

ADB reboot-bootloader diyerek bootloader da acilmasini saglayabildim
Doğru komut bu. Videoda da zaten bu komut kullanılıyor. Buraya aklım o esnada neredeyse artık yanlış yazmışım.

Bllergl

Android Sever
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal
Cihazım
Mi4/MiBand1S
Konular
11
İlk soruya yes dedim. Zannediyorum rom yüklerken recovery de yüklenebilir bunu engel olayım mı benzeri birşey diyor. Bu yüzden no da diyebilirsiniz çünkü biz rom yüklemiyoruz.
2.soruda ise 2.system partisyonun root yapılmadığını ve bu partisyonu da root yapıp yapmak istemediğinizi soruyor. Bilindiği gibi Mi4 ve MiPad başta olmak üzere bazı Xiaomi cihazlarının 2 tane system partisyonunu bulunuyor.

Cok fazla kurcalamak istemedigimden hepsine no diyip gectm

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Cok fazla kurcalamak istemedigimden hepsine no diyip gectm

Şimdilik bir sorun olmaz. Yeni bir güncelleme alınca onu System 2'ye yükleyeceği için Root yapılmamış olacak. O zaman yeniden Root yapmanız gerekecek sadece.

Bllergl

Android Sever
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal
Cihazım
Mi4/MiBand1S
Konular