Diğer Ram Uyumu

tugrul.gdkk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tuğrul
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Muhasebeci
Konular
50
Merhaba arkadaşlar
Laptobuma 2+2= 4 Gb samsung ramli laptobuma takviye amaciyla 4gb kingston bi ram alip 2 gb lik biriyle degistim 6 oldu.
İlk baslarda sorun cikmasada sonralari windows acilirken bilgisayar kaoanmaya basladi sık sık.
Ram uyumsuzluğunda olabilir dendi ama anlayan bi bakanibilir mi ?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• IMG_20200619_094852.jpg
    IMG_20200619_094852.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 11

gaslans06

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
1905
Cihazım
Yok
Konular
2
Model numaralarından araştırdığım kadarıyla Kingston 1600 mhz, Samsung ise 1333 mhz görünüyor. Yukarıda semender44 hocamın dediği gibi durum. Kingston için bios üzerinden ram frekanslarını değiştirip 1333mhz'e çekerseniz bir sorun olmaz diye düşünüyorum ancak garanti veremeyiz.

Heisenberg45

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ferzan
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
4
Normalde bilgisayar iki ramin hızlarının farklı olduğunu anlayıp hızı düşük olana kendisi getirmesi lazım. Bios tan kontrol edebilirsiniz. Bu kapanma olayı da ram lerin birbiriyle uyumsuzluğundan kaynaklanabilir.

gaslans06

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
1905
Cihazım
Yok
Konular
2
Bence işe yaramaz hocam. Biostan anakart bus hızını değiştirebilirsin ramın hızı değişirmi bilmem. Genede riske değmez. 4 gb ile 6 gb arasında sonkullanıcının farkedebileceği kadar bir fark oluşmazki.

Dram Frequency den ramlerin çalışma hızlarını 1333 mhz e çekebilir ama garantisi yok dediğim gibi ve 4 ile 6gb arasında dediğiniz üzere son kullanıcının farkedeği oranda bir artış olmayacaktır 8 olsaydı bir nebze.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Normalde bilgisayar iki ramin hızlarının farklı olduğunu anlayıp hızı düşük olana kendisi getirmesi lazım. Bios tan kontrol edebilirsiniz. Bu kapanma olayı da ram lerin birbiriyle uyumsuzluğundan kaynaklanabilir.

Yeni anakartlarda birbirinden farklı aynı tip ram'i taktığınızda eğer uyum sağlamazsa mem ok tuşuna basıyorsunuz ramleri sizin de dediğiniz gibi sistem için en uygun değere çekiyor. Şimdi bu durum direkt bios üzerinden aç kapa olayına döndü ram'i takıp sistemi çalıştırdığınızda direktman uygun değere alınıyor. Eski anakartlarda da ram frekans değerini siz ayarlıyorsunuz genelde.

tugrul.gdkk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tuğrul
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Muhasebeci
Konular
50
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Model numaralarından araştırdığım kadarıyla Kingston 1600 mhz, Samsung ise 1333 mhz görünüyor. Yukarıda semender44 hocamın dediği gibi durum. Kingston için bios üzerinden ram frekanslarını değiştirip 1333mhz'e çekerseniz bir sorun olmaz diye düşünüyorum ancak garanti veremeyiz.
Araştırmanız icin teşekkürler

Üst Alt