Çözüldü Ram çok fazla kullanılıyor

Nurella12

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Esin
Cihazım
Red mi note 8
Meslek
Öğretmen
Konular
12
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global 14.0.9
Telefon Modeli
Redmi note 12 s
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhaba.
Telefon redmi note 12s alalı 1 ay olmadı henüz. 8gb ram +4 sanal ram desteği var. Ram kullanımına baktığımda boşta kullanımda 2/2.3 kullanılabilir yazıyor. Kullanım çok fazla değil mi? Hızı arttır dediğim zaman 1.6 gb temizleniyor arka planda. Ekran kaydedici falan çalışıyor gibi görünüyor gün içinde kullanmadığım uygulamalar arka planda çalışıyor görünüyor. Normal mi? Bu kullanımı azaltmak için napmaliyim?

Çözüm
Pil kullanımı sınırla seçerseniz arkaplanda çalışma kısıtlanacağı için bildirimler geç gelebilir yada gelmeyebilir. Android mantığı maalesef bu eskiden 1 gb ram varkende %70 -80 dolu olurdu şuan 10gb da olsa aynı oranda dolu oluyor. Bu uygulamalarında aynı şekilde telefonlar ile birlikte hızla gelişmesinden kaynaklı. Bu arada + ram kısmını ben kapatmanızı tavsiye ederim. Çünkü sistem belleği ne kadar raid edilse bile hiç bir zaman ram hızına ulaşamaz buda benim fikrimce bir darboğaz oluşturur işlemlerde. Gerçi Xiaomi bu + ram kısmını bekleyen uygulamalar için ön bellek gibi kullandığını falan açıklamıştı sanırım ama yine de 8gb ram varken hiç gerek yok +ram kısmına zaten kapatsanızda hala ram kullanımının aynı olduğunu göreceksiniz.

DarkLegion

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Öğrenci
Konular
30
Hocam pil kısmına gelin ve hangi uygulamanın fazla şarj yediğini tespit edin. Pil tüketimi ile ram kullanımı genelde doğru orantılıdır ve pil tüketen uygulamaları kısıtlarsanız pile katkısı olur. Örneğin arka planda Snapchat çok kullanılıyorsa pil kullanımını sınırla ayarına tıklayın ve bir de öyle gözlemleyin

Oyla:

HiddeNKinG

Administration
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Uçak Tek.
Konular
1.200
Pil kullanımı sınırla seçerseniz arkaplanda çalışma kısıtlanacağı için bildirimler geç gelebilir yada gelmeyebilir. Android mantığı maalesef bu eskiden 1 gb ram varkende %70 -80 dolu olurdu şuan 10gb da olsa aynı oranda dolu oluyor. Bu uygulamalarında aynı şekilde telefonlar ile birlikte hızla gelişmesinden kaynaklı. Bu arada + ram kısmını ben kapatmanızı tavsiye ederim. Çünkü sistem belleği ne kadar raid edilse bile hiç bir zaman ram hızına ulaşamaz buda benim fikrimce bir darboğaz oluşturur işlemlerde. Gerçi Xiaomi bu + ram kısmını bekleyen uygulamalar için ön bellek gibi kullandığını falan açıklamıştı sanırım ama yine de 8gb ram varken hiç gerek yok +ram kısmına zaten kapatsanızda hala ram kullanımının aynı olduğunu göreceksiniz.

Oyla: Çözüm

birGaripYolcu

Düşündüğün gibi yaşarsın.
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdal
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Mak.Tekn.
Konular
20
Çok fazla uygulama kullanıyor olmalısınız ve galiba bunların geneli sosyal medya tarzı.
şimdi o kadar çok platform var ki mecbur üç beş kullanıyoruz. ya uygulamalarınızı kısıtlarsınız ya da devam edersiniz.
çalışan biri için sabahtan akşama kadar telefon kapanmıyorsa sorun yok benim açımdan. nasıl olsa döndüğümüz yer ev.

Oyla:

Yuzarsif41

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
YUSUF
Cihazım
13 ULTRA
Meslek
LOJİSTİK -SEVKİYAT
Konular
70
Merhaba.
Telefon redmi note 12s alalı 1 ay olmadı henüz. 8gb ram +4 sanal ram desteği var. Ram kullanımına baktığımda boşta kullanımda 2/2.3 kullanılabilir yazıyor. Kullanım çok fazla değil mi? Hızı arttır dediğim zaman 1.6 gb temizleniyor arka planda. Ekran kaydedici falan çalışıyor gibi görünüyor gün içinde kullanmadığım uygulamalar arka planda çalışıyor görünüyor. Normal mi? Bu kullanımı azaltmak için napmaliyim?
HiddeNKinG hocamın dediği gibi androidde ram ne kadar artarsa ram tüketimide o kadar artar misal 24gb ram'lı olsun cihaz 16-17 gb ram tüketir. Önemli olan cihazın kasmadan çalışmasıdır. ayrıca sanal ram desteğininde kapalı olması daha iyidir bu zamana kadar sanal ram'ın bir işe yaradığını görmedim. son olarak 1tap claner veya cclaner gibi hem önbellek temizleyen hemde arka planda çalışan uygulamaları uyutan bir program yüklerseniz, sizin seçtiğiniz ve uyuttuğunuz uygulamalar siz tekrar açana kadar aktif olmaz. tabi bu bahsettiğim iki uygulama içinde cihaz erişimine izin vermelisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oyla:

theclinteastwood

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Xiaomi Mi 11 L
Konular
0
Aynı sıkıntı bende de var. Bellek uzantısını kapatmanı ve mümkünse telefonu 60Hz yenileme hızına tekrar çevirmenizi tavsiye ederim. Maalesef tüm Xiaomilerde neredeyse kronik bir sorun bu. Yazılım gereksinimlerini donanım karşılamaya zorlanıyor.

Oyla:

Nurella12

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Esin
Cihazım
Red mi note 8
Meslek
Öğretmen
Konular
12
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam hyperos güncellemesi gelmişti birkaç gün önce, bugün yaptım. Yaptıktan sonra ram kullanımı azaldı su an boşta 5 5.3 gb a kadar yükseldi

Oyla:

romenox9999

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
erdalcan
Cihazım
poco x3 nfc
Meslek
Emekli
Konular
3
Hocam bu bilgi için teşekkür ederim, benim için çok faydalı oldu.

Oyla:
Üst Alt