Rehber Qualcomm işlemciler de EDL Modu nedir.? Nasıl Rom yüklenir.?

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Kaynak:

Qualcomm yonga seti ile donatılmış Android telefonlar ve tabletler, stok ROM'un engellemesini kaldırmak veya geri yüklemek amacıyla zorla flash bellenim dosyalarının kullanılabilecek özel bir önyükleme modu içerir. Bu gönderide, EDL modunun ne olduğunu ve neden ve ne zaman kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Ayrıca, ADB, Fastboot kullanarak veya donanım test noktalarını manuel olarak kısaltarak desteklenen Qualcomm Android cihazlarda EDL moduna nasıl gireceğiniz konusunda da size rehberlik edeceğiz.

EDL Modu nedir?​

EDL veya Acil İndirme Modu , Qualcomm Android cihazlarında OEM'lerin bellenim dosyalarını zorlamaya zorlamasını sağlayan özel bir önyükleme modudur. Bu özel çalışma modu, ileri düzey kullanıcılar tarafından cihazlarının engelini kaldırmak için de yaygın olarak kullanılır.

EDL, ELF dosya biçiminde (veya eski cihazlarda MBN dosya biçiminde) OEM dijital olarak imzalanmış programlayıcıyı kabul etmek için Qualcomm'un Sahara veya Firehose protokolünü (modern cihazlarda) uygular. Söz konusu protokol(ler) daha sonra QPST, QFIL, MSMDownload vb. araçları kullanarak bir cihazda bellenimi flaş etmek için bir PC'den USB üzerinden komutları kabul edebilir.

Bu moddayken cihaz kendisini bir USB bağlantısı üzerinden “ Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 ” olarak tanımlar.

EDL Modunu neden ve ne zaman kullanmanız gerekir?​

Yanıp sönen bellenim veya özel ikili dosyalara (TWRP, kök vb.) aşina iseniz, Android cihazını Fastboot veya İndirme Modları gibi belirli önyükleme modlarında başlatmanın gerekli olduğunu bilirsiniz. OEM flash araçları yalnızca bir cihazla iletişim kurabilir ve adı geçen modlar aracılığıyla flaş yapabilir.

Genellikle cihazın yazılımı yanlış bir flash veya başka bir yazılım sorunu nedeniyle bozulursa, Fastboot ve Download modları aracılığıyla bellenim yanıp sönerek yeniden canlandırılabilir.

Ancak, durum her zaman böyle değildir. Bazı zamanlarda, yanlış dosyanın yanıp sönmesi, Android önyükleyicisinin kendisini de potansiyel olarak bozabilir. Bu olmadan, Fastboot veya Download modları gibi modlarda önyükleme yapmak mümkün olmazdı. Ve böylece, cihazı canlandırmak/brick'i kaldırmak için bellenimi yanıp sönme şansı olmazdı. Bu cihaz durumuna genellikle "Sert tuğla" adını vermeyi severiz.

İşte tam da o zaman EDL modunu kullanmanız gerekecek. EDL, Qualcomm Cihazlarındaki Birincil Önyükleyicinin (PBL) bir parçasıdır. Android'deki İkincil Önyükleyici'de (SBL) bulunan Fastboot, İndirme ve Kurtarma modlarının aksine, PBL ROM'da bulunur ve bu nedenle yazılım hataları nedeniyle (yine yanlış bir flaş gibi) bozulamaz.

Daha iyi anlamak için lütfen aşağıdaki şekillere bir göz atın.

• Soldaki şekil, bir Android cihazının tipik bir önyükleme sürecini gösterir; burada Birincil Önyükleyici, İkincil Önyükleyiciyi tetikler ve bu da tüm Android sistemini başlatır.
  • Sağdaki şekil, EDL modu yürütüldüğünde önyükleme işlemini gösterir. Bu işlem sırasında EDL, Firehose/Sahara protokolünü uygular ve yanıp sönme komutlarını kabul etmek için İkincil Önyükleyici görevi görür.

Bu nedenle, Android cihazınız EDL modunda önyüklenebildiği sürece, onu kurtarmak ve engelini kaldırmak için bellenim dosyasını flaş etme şansınız vardır.

Qualcomm işlemcili Android Cihazlarda EDL Moduna Nasıl Girilir​

Qualcomm cihazınız zaten tuğla durumundaysa ve siyah ekrandan başka bir şey göstermiyorsa, zaten Acil İndirme Modunda olma ihtimali vardır. Ancak değilse, telefonunuzu EDL'ye başlatmanın bilinen birkaç yolu/yöntemi vardır. Bu, ADB, fastboot aracılığıyla veya önceki ikisi çalışmıyorsa donanım test noktalarını kısaltarak yapılabilir.

Telefonunuzda EDL moduna erişmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Yöntem 1: ADB'yi Kullanma​

Bu yöntem, telefonunuzun işletim sistemine ön yükleme yapabileceği ve stok bellenimini geri yüklemek için onu EDL modunda başlatmak istediğiniz durumlar içindir. Bir önyüklemedeyse veya işletim sistemine giremiyorsa, ikinci yönteme geçin.

1. En son Android SDK araçları paketini indirin .
  2. İndirilen ZIP dosyasını PC'nizde kolayca erişilebilir bir konuma çıkarın.
  3. Çıkarılan 'platform araçları' klasörü, ADB ve ihtiyacınız olan diğer ikili dosyaları içerecektir.
  4. Aynı klasörde komut satırı aracını başlatın. Bunu yapmak için:
    1. Windows'ta: 'platform araçları' klasörünü açın. Klavyede SHIFT tuşunu basılı tutun ve klasör içinde boş bir alana sağ tıklayın. Ardından bağlamsal menüden 'PowerShell penceresini burada aç' veya 'Komut penceresini burada aç' seçeneğini seçin.
    2. Linux veya macOS'ta: Terminal'i başlatın ve dizinini 'cd' komutunu kullanarak 'platform-tools' klasörüne değiştirin. Örneğin, Belgeler dizinindeki klasör ise, komut şöyle olmalıdır:cd Belgeler/platform araçları

5. Şimdi, Forumuzdaki talimatları kullanarak Android cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin .

6. Cihazı bir USB kablosu kullanarak PC'nize bağlayın.
  7. Son olarak, telefonunuzu EDL modunda başlatmak için PowerShell penceresine aşağıdaki komutu girin:.\adb edl'yi yeniden başlat

Terminalde:
    ./adb yeniden başlatma edl
  8. Aygıtın ekranında USB hata ayıklamasına izin vermek için bir istem görürseniz, 'İzin Ver'e basın.

Bu kadar! Telefonunuz şimdi yeniden başlatılmalı ve EDL moduna girmelidir.

Yöntem 2: Fastboot'u Kullanma​

Bu yöntem, telefonunuzun işletim sistemine giremediği, ancak Fastboot moduna önyüklenebildiği durumlar içindir (bazen 'Önyükleyici modu' olarak da adlandırılır).

1. En son Android SDK araçları paketini indirin .
  2. İndirilen ZIP dosyasını PC'nizde kolayca erişilebilir bir konuma çıkarın.
  3. Çıkarılan 'platform araçları' klasörü, ADB ve ihtiyacınız olan diğer ikili dosyaları içerecektir.
  4. Aynı klasörde komut satırı aracını başlatın. Bunu yapmak için:
    1. Windows'ta: 'platform araçları' klasörünü açın. Klavyede SHIFT tuşunu basılı tutun ve klasör içinde boş bir alana sağ tıklayın. Ardından bağlamsal menüden 'PowerShell penceresini burada aç' veya 'Komut penceresini burada aç' seçeneğini seçin.
    2. Linux veya macOS'ta: Terminal'i başlatın ve dizinini 'cd' komutunu kullanarak 'platform-tools' klasörüne değiştirin. Örneğin, Belgeler dizinindeki klasör ise, komut şöyle olmalıdır:cd Belgeler/platform araçları
  5. Şimdi, düğme kombinasyonunu kullanarak telefonunuzu Fastboot moduna getirin.
  6. Telefonu Fastboot modundayken PC'nize bağlayın.
  7. Son olarak, telefonunuzu EDL modunda başlatmak için PowerShell'e aşağıdaki komutu girin:.\fastboot oem edl
    Terminalde:
    ./fastboot oem edl
Komut girilir girilmez telefonunuz Acil İndirme Moduna girecektir.

Not: Yukarıda bahsedilen fastboot komutu bazen “ FAILED (Durum okuma başarısız (Çok fazla bağlantı)) ” hata mesajı verebilir. Bu hata genellikle yanlış pozitiftir ve cihazınız yine de EDL'ye gireceği için göz ardı edilebilir.

Kaynak:

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Elinize sağlık
Fastboot oem edl komutu Maalesef artık Güncel cihazlarda çalışmıyor. Eski cihazlarda iş gören bir komut.

Canny1913

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Canny
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
2

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Kilitli cihazlarda çalışmıyor diye okumuştum.
Kilitli Kilitsiz Fark etmez Hocam eskiden Bu Yazılım işleri çok basitti Edl Kablolar vardı birde Bu gibi Komutlar ile Kolayca Unbrick Yapılıyordu sonra Her geçen yıl Zorlaştı. Edl Test Pointlere Dokunmadan Rom Atılamıyor Güncel SD işlemcilerde

Canny1913

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Canny
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
2
Kilitli Kilitsiz Fark etmez Hocam eskiden Bu Yazılım işleri çok basitti Edl Kablolar vardı birde Bu gibi Komutlar ile Kolayca Unbrick Yapılıyordu sonra Her geçen yıl Zorlaştı. Edl Test Pointlere Dokunmadan Rom Atılamıyor Güncel SD işlemcilerde
Qualcomm'da Mi Hesabı yetmezmiş gibi bir de moda girmeyi zorlaştırıyorlar. MTK'de ses açmaya basılı tuttuğun an iş bitiyor bile.

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Qualcomm'da Mi Hesabı yetmezmiş gibi bir de moda girmeyi zorlaştırıyorlar. MTK'de ses açmaya basılı tuttuğun an iş bitiyor bile.
Aynen öyle Hocam Bilsem Mtk ya Custom Miui Romlar Geleceğini Mtk alırdım Hatta Vazgeçilmezim bile olurdu

Canny1913

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Canny
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
2
Aynen öyle Hocam Bilsem Mtk ya Custom Miui Romlar Geleceğini Mtk alırdım Hatta Vazgeçilmezim bile olurdu
MTK telefonların şuan en büyük dezavantajı bu olsa gerek. xiaomi.eu bile bu telefonlara artık ROM yapmak istemiyor.

Kaynak kodu bi verseler forumlar Custom ROM'larla dolar ama vermiyorlar.

samil.samil

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Samil
Cihazım
neynirsn axı
Konular
0
Merhaba yalnış yazılım sonrası böyle hatayla yüz yüzə kaldım ve çihaz fassbot moduna alınamıyor,nasıl kurtara bilirim?

Üst Alt