Rehber Project Treble: GSI Kurulum ve Ayarları

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
MI MAX 3 - Project Treble: GSI

Merhaba arkadaşlar uzun bir süre sonuçlarından emin oluncaya kadar gsi flaşlamaya karşı mesafeli davrandım. Bu yüzden sizlerle bu konu hakkında herhangi bir paylaşım içerisinde olmadım. Geçen hafta ilk gsi flaşladıktan sonra sonra ikinci, üçüncü ve dördüncü farklı romu deneyip kurmuş oldum.

NOT: ARB olsun yada olmasın cihazınıza uygun GSI flaşlayabilirsiniz. Burada yapacağınız işlemler için uygulamadan önce sorumluluğu kendiniz almış bulunuyorsunuz. Uygularken yaşayacağınız sorunlardan ve sonuçlarından herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektedir. İşlemlere başlamadan önce EFS de olmak üzere full yedek alınız.

"Treble projesi nedir?" diye soracak olursanız, bu konu içerisinden detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

Treble projesi sayesinde telefonumuza saf android yada aosp rom gibi custom romları kolaylıkla flaşlayabileceğiz.

-------------------------------------Telefonumuz Treble projesini destekliyor mu?--------------------------------------------

Öncelikli olarak telefonumuzun treble projesini desteklemesi gerekiyor.
Google Play üzerinden indireceğimiz herhangi bir terminal programı ile
Kod:
getprop ro.treble.enabled
kodunu girerek true mi false mi diye kontrol edebilirsiniz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sonuç true ise destekliyor, false ise desteklemiyordur.
Aynı şekilde adb üzerinden bilgisayar aracılığıyla

Kod:
adb shell
Kod:
getprop ro.treble.enabled

Detaylı bilgi için linkini inceleyebilirsiniz. Mi Max 3 destekliyor bunu sorgulamanıza gerek yoktur.

---------------------------------------------------------------------------------
GSI Nasıl Flaşlanır?
---------------------------------------------------------------------------------

1. Twrp içerisine girilir ve format factory yapılır. Ardından cihaz yeniden recovery açılacak şekilde başlatılır.
  2. Cihaza güncel Xiaomi.eu yazılımı indirilir ve flaşlanır. (Oreo için bunu flaşlıyorum.) (PIE için güncel romu flaşlıyorum.)
  3. Twrp içerisine girilir ve format factory yapılır. Ardından cihaz yeniden recovery açılacak şekilde başlatılır.
  4. İndirilen GSI flaşlanır.(arm64-aonly)
  5. İndirilen Gapps flaşlanır.(opengapps-nano yada pico)
  6. İndirilen fix flaşlanır. (Eğer roma ait fix dosyası yoksa işlemler el ile gerçekleştirilmesi gerekiyor.
  7. Twrp içerisine girilir ve format factory yapılır. Ardından cihaz yeniden başlatılır.
Mi Max 3 üzerine hangi GSI uygundur?
Treble projesinin en can alıcı noktası burasıdır. Cihazımıza ne yazık ki her GSI uyumlu değildir. Sadece ama sadece,
Kod:
arm64-aonly
ibaresini barındıran GSI indirilmesi gerekiyor. Onun haricinde olanlar cihazımızı brick yapabilir.

Herhangi bir cihazınızın hangi tip image dosyasını desteklediğine linkten bakabilirsiniz.
OREO GSI
Oreo GSI için Xiaomi.eu 8.11.15 kurulmasını tavsiye ediyorum.

AICP-M OREO
Gdrive: direkt link:
Gapps: (ARM 64 - 8.1 -Pico yada Nano deneyebilirsiniz.)​
Buglar için gerekli fix işlemlerini ve linklerinden detaylı olarak inceleyerek uygulayabilirsiniz.

PIE GSI
Pie GSI için Xiaomi.eu 8.11.29 ve sonrasını kurunuz.

AOSP PHH
"Daha sonradan eklenecektir"

HAVOC
PIXEL DUST
PIXEL EXPERIENCE

AICP-P PIE
Alternatif GSI listesi

Bunlar gibi "arm64-aonly" olan her treble rom denenebilir. Fakat benim felsefem önce başkası denesin sonra biz deneyelim. AICP-MORDIFORD, AOSP-PHH, PIXEL EXPERIENCE bizzat benim tarafımdan denenmiştir.
Treble romlarda buglar romdan roma değişmek koşuluyla genelinde otomatik parlaklık, volte, bluetooth ve mtp direk olarak çalışmamaktadır. Bunlar için fixlerini kurmamız yada el ile ayarlamamız gerekiyor.

Konu içeriği çok detaylı olacağı için güncellemeleri kademeli olarak ekleyeceğim. Konu içerisinde eksik, yanlış yada eklenmesini istediğiniz bilgileri lütfen konu altına belirtiniz.

Son düzenleme:

pendroz

Kardan Adam
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Redmi Note 4x
Konular
250
GSI rom olayı çok farklı ufuklara yelken açtı custom rom dünyası için özellikle farklı markaların romlarını farklı cihazlarda çalıştırmak oldukça heyecan verici bir gelişme ellerinize emeğinize sağlık.

sub182

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
sub
Cihazım
mi max 3
Konular
1
tesekkurler..cok faydalı olacak bu rehber Yes~~

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
GSI rom olayı çok farklı ufuklara yelken açtı custom rom dünyası için özellikle farklı markaların romlarını farklı cihazlarda çalıştırmak oldukça heyecan verici bir gelişme ellerinize emeğinize sağlık.
Haklısınız hocam, konu o kadar çok detaylı olduğu için konunun tamamını oluşturmaya ne zaman yeter nede enerji yeterdi. Idea~~ Hayranlıkla takip ettigim bir konuya dönüştü.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

tesekkurler..cok faydalı olacak bu rehber Yes~~
Hocam inşallah size de bir gün denemek nasip olur .

sub182

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
sub
Cihazım
mi max 3
Konular
1
Haklısınız hocam, konu o kadar çok detaylı olduğu için konunun tamamını oluşturmaya ne zaman yeter nede enerji yeterdi. Idea~~ Hayranlıkla takip ettigim bir konuya dönüştü.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam inşallah size de bir gün denemek nasip olur .

elim kasınıyor bu aralar,kilit acılsın da roottan sonra belkı tadına bakarım bazılarının 8=)haha--

Muradovs

MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Bar Şefi
Konular
275
Mi logusunda kalıyor hangi gsi rom'u kurarsam kurayım nerede yanlış yapıyorum?

Son düzenleme:

mrscaletta

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Nuri
Cihazım
Samsung Galaxy
Konular
2
merhabalar ben Samsung Galaxy J4+ j415-F kullanıcısıyım. cihazım için uygun gsi miui rom arıyorum yardım edebilecek birisi var mı?

S

Silinen üye 207625

Guest
Redmi note 8 one ui Gsi Var mı ? Teşekkürler

Üst Alt