PowerBank Radyasyon Yayar mı ?

P

Pbmi

Guest
Merhaba sitenizden zmi 10.000 adlı powerbankı aldım ve montumda hemen kalbimin önündeki cepte gezdiriyorum bunun sağlığa zararı varmıdır radyasyon açısından ?

İyi forumlar.

Orkun

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Orkun
Cihazım
Mi5
Meslek
öğrenci
Konular
14
yaysa yaysa elektromanyetik dalga yayar radyasyonu doğada uranyum toryum gibi mineraller yayar

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Konular
8
Merhaba sitenizden zmi 10.000 adlı powerbankı aldım ve montumda hemen kalbimin önündeki cepte gezdiriyorum bunun sağlığa zararı varmıdır radyasyon açısından ?

İyi forumlar.

A

aier

Guest
Yayıyor, mesela telefon kapalıyken bile yayar içinde pil olmasından dolayı

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Yayıyor, mesela telefon kapalıyken bile yayar içinde pil olmasından dolayı

Pil ile radyasyon arasındaki ilişkiyi açıklayabilir misiniz?
Ne alakası var radyasyon ile.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orkun

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Orkun
Cihazım
Mi5
Meslek
öğrenci
Konular
14
cahil cahil konuşma arkadaşım ya öfff!

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
İhmal edilecek kadar küçük olsada hızlıca hazırlayacağımız 3-5 sarımlık bobin bile radyasyon yayar ki biz zaten günlük hayatta ne radyasyonlara maruz kalıyoruz? Bir batarya ne ki?

Orkun

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Orkun
Cihazım
Mi5
Meslek
öğrenci
Konular
14
hah işte senin o dediğine radyasyon denmiyor literatürde senin kafandaki şey radyasyon değil kaldı ki bi pil radyasyon yayamaz sar değerleri falan oluyor onu da telefon yayıyor.. pilin hammaddesi lityum minerali spodümendir..radyasyonu yayan mineraller uraninit gibi uranyum içeren ya da toryum falan içeren minerallerdir doğada tek başına ışıma yapar bu dediklerim ama lityumun bunlarla alakası yok senin dediğin mevzunun da radyasyonla alakası yok.. elektromanyetik dalga gibi bişeydir o wifi sinyali gibi düşün

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Radyasyonun birçok çeşidi var.

EMR Nitelikli Radyasyonlar: Radyo dalgaları, mikrodalgalar, mobil ve cep telefonları, radyo FM ve TV vericileri, radarlar, trafolar, bilgisayarlar, akım taşıyan kablolar, durgun ve dolu haldeki bataryalar... bu gruba girmektedirler.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Radyasyonun birçok çeşidi var.

EMR Nitelikli Radyasyonlar: Radyo dalgaları, mikrodalgalar, mobil ve cep telefonları, radyo FM ve TV vericileri, radarlar, trafolar, bilgisayarlar, akım taşıyan kablolar, durgun ve dolu haldeki bataryalar... bu gruba girmektedirler.

Elmalar ile armutları birbiri ile karıştırırsanız elma da yiyemezsiniz armut ta.

Madem copy-paste yapacağız tamam yapalım:

Öncelikle site isminin tam konumuzla ilgili olması sebebiyle paylaşılmaya değer gördüm:

Sadece link verilince kimsenin okuduğu yok. Madem öyle yazıları buraya da alalım ve EMR nedir görelim:

Elektromanyetik Radyasyon
Elektromanyetik radyasyon, boşlukta ışık hızıyla hareket etmekte olan elektrik dalgaları ve manyetik enerjinin bir araya gelmesiyle oluşum göstermektedir. Elektromanyetik radyasyon, çok düşük frekans olarak başlayan, Radyo Frekansıyla devam eden ve Ultraviole ve X ışınlarına kadar uzanan yelpazeden oluşmaktadır . Eski yıllardan bu yana kablosuz iletişim ağları çok farklı amaçlar için kullanımı sağlanır. Bunlar içerisinde en yaygın olan ise Radyo ve Televizyon İstasyonları, Baz İstasyonları ve Radarlar olmaktadır. Bu kaynaklar bu iletişim sırasında ortaya elektromanyetik radyasyon çıkarır. Ayrıca evlerde yada ofislerde kullanılan elektronik ev aletleri, elektrik dağıtımında kullanılan elektrik dağıtım hatları ve trafolar elektriğin yapısı gereğince çalışmakta oldukları sırada ortaya elektriksel ve manyetiksel alan meyana getirir. Elektromanyetik radyasyonun oluşmasına neden olan yeni teknolojik ürünleri günlük yaşantımızda yoğun olarak kullanırız. Sağlık alanında kullanımı sağlanır, güvenlik sistemlerinde ve yaşamımızı kolaylaştırıp konfor sağlaması için elektromanyetik dalga yayan ürünlere bağlı duruma gelmiş bulunmaktayız. Yüksek gerilim hatları, televizyon ve bilgisayarlar, FM ve televizyon vericilerinde, mikrodalga fırınlarda, mobil telefonlarda, mobil telefon baz istasyonlarında kablosuz telefonlarda, uydu antenleri ve verici antenlerde, radar antenlerinde, bluetooth, kablosuz internet kullanımında, kablosuz ses ve görüntü sistemlerinde ve buna benzer alanlarda kullanımı sağlanır. Fakat, hayat standartımızı yükseltirken elektromanyetik radyasyonun canlı organizmayı etkilemesini de göz onunde bukundurmalıyız. Elektromanyetik enerjinin kullanımı hızla arttığı sırada bizler de her geçen gün daha fazla elektromanyetik radyasyona maruz kalmaktayız, yani elektromanyetik radyasyon kirlilik oluşturmaktadır ve saglik açısından olumsuz etki sağlar.

Nerede Bataryalar, piller? Yazmaya değer bile görülmemiş. Ayrıca Google'da "EMR nitelikli radyasyonlar" şeklinde arama yapıldığında gelen ilk sayfadaki tüm sitelerde de ne batarya ne de pil bu gruba dahil edilmiş değil.

Bir yazı daha paylaşalım. Bu da pil konusunda Türkiye'deki en yetkin kuruluş olan TAP'tan:

Bakın ne diyor:
Taşınabilir pil ve bataryalar Bünyelerinde herhangi bir radyoaktif madde içermezler.

Eğer internet sitesinin bir önemi yok diyorsanız, Google'da önüme ilk çıkan sitede de şunlar yazıyor:

Bakın bazı maddelerde ne yazmışlar:

– Dinlendirici bir uykuya geçmek için ilk koşul, yatak odalarında TV ve radyo bulunmamasıdır. Elektrikle çalışan radyo, saat veya alarm başucunda bulundurulmamalıdır. Pil ile çalışanlar tercih edilmelidir.
Çocuklara oyuncak alırken pille çalışanlar tercih edilmelidir. Pilin yarattığı çevre kirliliği önlem alınırsa, EMR kaynağının yarattığı olumsuzluktan daha azdır.

Son düzenleme:
Üst Alt