İpucu Power entegresi arızası sonrası brick olan cihaz IC PMIC PM7150L

kimsekim

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
asda
Cihazım
5s
Konular
2
merhaba, yurtdışı telefonum imei kapandıktan bir iki gün sonrasında whatsapp ekranında ekranda çizgiler(glictch) belirtilerek kapandı.
Hiç bir ışık, tepki vermedi. Açılmadı. Başımdan geçenler ve kendimce bir çözümünü anlattım. Biraz uzun ve gereksiz detaylar var. Kusura bakmayın.

Denediklerim: Sarj etmek, PC'ye bağlayıp COM görmeye çalışmak, recovery, fastboot moduna girmeye çalıştım. Hiç bir tepki vermedi.

Sonrası: Aldığım telefoncuya teslim ettim. Parça değişimi onayım olmadan yapılmaması gerektiğini söyledim. Bir cumartesi günü teslim ettim. Salı günü aradım, henüz sırada denildi. Perşembe günü aradım. Telefonun Power entegresi ve sarj soketi arızalı olduğunu ücretin işçilik dahil 1100-1500 tutacağını söyledi. Onay vermedim. Cihazı cuma(14.10.22) teslim aldım.

Sonrasının sonrası: İşten çıkış saatine yarım saat kala iş yerine döndüm. Cihazı açtım. Cihazın vidalarının birisinin üstünde turuncu renkli "MI" ibareli sağlam bir garanti etiketi gördüm. Anakartı çıkarttım. Anakartın işlemci ve güç entegresinin olduğu alüminyum korumalı alana üflemeli havya ile sıcak hava tuttum. Cihazın lehimlerinin oturması amacıyla. Cihaz bu sefer beyaz led ile tepki vermeye başladı. İşten çıkış saati geldiği için çıkmak zorunda bulundum.

Sonrasının sonrasının sonrası: Evde üflemeli sıcak havya bulunmadığı için. Ankartın üstündündeki ve altındaki bakır renkli folyoları çıkartıtım. Anakartı bir tane xiaomi telefon kutusunun içerisine yerleştirip, saç kurutma makinesi ile son derecede ısıtmaya başladım. Fan kuvvetinden takla atmaması için üzerine alüminyum bir falçata koydum. İlkinde cihaz sarj alıyor ibaresi göründü. İkinci defa en son ısıtma derecesi ve en son fan ile 3-5 dakika arası ısıttım. Kartın soğumasını bekledim. Cihazın soğutma yerine macun sürdüm üstünü uygun ölçüde alüminyum folyo ile kapattım. Cihaz açıldı. Sarj yüzde 1'den fazla göstermedi. Ampera uygulaması ile izlediğimde maksimum 930 mA gösteriyordu. Biraz daha bekleyince 3 Ampere kadar sarj ettiğini gördüm. Cihazım çalışıyor.

Neden ve Sonuç : İnternetten edindiğim bilgilere göre; bu cihazlarda kronik bir sorunmuş. MIUI 12.5 güncellemek bu sorunu tetikliyormuş. Benim cihazımda custom MIUI 13 kuruluydu. Sağlıklı olması adına reballing (Yeniden lehimleme) yapılması gerekiyor. Şuanda telefonum sorunsuz çalışıyor fakat yeniden aynı arıza çıkabilir o yüzden bir umut başka bir roma geçeçeğim. Yakında amatör olarak direnç değiştirmeye çalışabilirim cihazım kadavra olabilir.

Ek: XDA forumunda bu entegreyi kalibre etmek için gerekli yönergeler belirtilmiş. Ben henüz denemedim:

ENfER

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ENfer
Cihazım
Mi5s
Konular
0
Benim cihazda miui13 ve sarj 0 a düşünce, bataryayi soklamak gerekiyor.
Miui12 ye dönmeyi düşünüyorum ama fayda edeceğini pek düşünmedim. Direnç değişiminden sonra oldu benimki de.

kimsekim

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
asda
Cihazım
5s
Konular
2
Benim cihazda miui13 ve sarj 0 a düşünce, bataryayi soklamak gerekiyor.
Miui12 ye dönmeyi düşünüyorum ama fayda edeceğini pek düşünmedim. Direnç değişiminden sonra oldu benimki de.
büyük ihtimalle pmic'e fazla ısı vermişlerdir. benim telefonda kapanınca başta bir kaç defa zorluyor kendini açaçacak diye

ENfER

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ENfer
Cihazım
Mi5s
Konular
0
Entegre değişmek mi gerekir illa ki?
Yoksa farkli bir çözümü var mi?