Sohbet Pil Döngüsü

Snlsenoglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Şenol
Konular
11
Arkadaşlar merhaba, yeni nesil telefonların pil döngüsü hakkında bilgisi olan var mı? İnternette 500den sonra diyor da mesela arkadaşımda iPhone 14 Pro var ve şarj döngüsü 100 ama pil kapasitesi de 99. Yani bu kaba hesapla 1000 döngüde bile hâlâ performanslı çalışması lazım. Android'lerde durum ne acaba? Pek sağlıklı veri bulamadım. 13T Pro kullanıyorum, şarj döngüsü 155 şu an. Ne zaman performans kaybı net belirgin olur acaba? Bu konuda bilgisi olan varsa dinlemeyi çok isterim, merak ettiğim bir konu çünkü. Saygılar.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Net bir değer vermek maalesef mümkün değil hocam. Belirttiğiniz döngü sayısı daha doğrusu pil sağlığı sadece üreticinin verdiği verilere bağlı değil. Pil sağlığını korumak için önemli unsur ısı. Cihaz ne kadar ısınırsa pil sağlığınız da dolayısı ile döngü sayınız da o kadar azalacaktır. Erzurumda kullanılan cihaz ve Adanada kullanılan cihaz arasında bile ciddi bir fark olur. Kullanım alışkanlıkları da çok önemli Cihazı yoran ve ısıtan uygulama ve oyunlar da pil sağlığını önemli ölçüde düşürür. Kullanılan şarj cihazı, kablo, şarj sıklığı, şarjda kalma süresi, cihazın diğer donanımları ve hatta cihazı taşıma şekliniz bile etkili. Daha sayamadığım onlarca etmen var, bu nedenlerle batarya üreticisi 1000 döngü dese bile 500 döngüde de değiştirmeniz gerekebilir. Cihazınızı tanıyıp değiştirme kararını kendiniz vermeniz en sağlıklısı olacaktır.

Yolcu34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Aykut
Cihazım
Note 8 pro
Konular
34
Hocam oyuncu isen 2 yıl değilsen 3 yıl çok kafana takma. Ticari ürünler bunlar. Adam hiçbir şey yoksa bile pilden para kazanması gerekiyor. Bu bataryayı çok önemseyenler bana araba alıpta 10.000- 20.000 bakımı yaptırmak istemeyenler gibi gelmiştir hep. İstediğin gibi kullan kafana takma

Snlsenoglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Şenol
Konular
11
Hocam oyuncu isen 2 yıl değilsen 3 yıl çok kafana takma. Ticari ürünler bunlar. Adam hiçbir şey yoksa bile pilden para kazanması gerekiyor. Bu bataryayı çok önemseyenler bana araba alıpta 10.000- 20.000 bakımı yaptırmak istemeyenler gibi gelmiştir hep. İstediğin gibi kullan kafana takma
Teşekkürler hocam cevap için, kafaya taktığımdan değil açıkçası, merak ettiğim bir konu. Sağlıklı bir veri de bulamadım bu konuda. Detayları bilen birileri vardır diye konu açtım. Telefonların hemen hemen tüm donanımları evrimleşmişken pil konusunda durum nedir, net bir bilgi bulmak zor. Bir ara haberler çıkıyordu, pilde devrim bilmem ne diye. O devrim bize ulaştı mı acaba yıllar içinde, onu merak ettim. 😅
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Net bir değer vermek maalesef mümkün değil hocam. Belirttiğiniz döngü sayısı daha doğrusu pil sağlığı sadece üreticinin verdiği verilere bağlı değil. Pil sağlığını korumak için önemli unsur ısı. Cihaz ne kadar ısınırsa pil sağlığınız da dolayısı ile döngü sayınız da o kadar azalacaktır. Erzurumda kullanılan cihaz ve Adanada kullanılan cihaz arasında bile ciddi bir fark olur. Kullanım alışkanlıkları da çok önemli Cihazı yoran ve ısıtan uygulama ve oyunlar da pil sağlığını önemli ölçüde düşürür. Kullanılan şarj cihazı, kablo, şarj sıklığı, şarjda kalma süresi, cihazın diğer donanımları ve hatta cihazı taşıma şekliniz bile etkili. Daha sayamadığım onlarca etmen var, bu nedenlerle batarya üreticisi 1000 döngü dese bile 500 döngüde de değiştirmeniz gerekebilir. Cihazınızı tanıyıp değiştirme kararını kendiniz vermeniz en sağlıklısı olacaktır.
Haklısınız hocam, bahsettiğiniz değişkenlerin tamamını biliyorum ama standart değer nedir diye merak ettim. Küçük harflerle yazıyorlar ya labaratuvar koşullarında yapılan ölçümlere göre, işte bu ölçümleri merak ettim. Net bir cevap da bulamadım hâlâ. Teşekkürler cevap için hocam. 😅

B T B

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bekir Talay
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
11
Kullanıcı uygunsuz dil kullanımı nedeni ile uyarı cezası almıştır.
Olm telefonu taşıma şekli pile nasıl zarar verir la

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Olm telefonu taşıma şekli pile nasıl zarar verir la
O nasıl üslup? no~~ "Olm" ve "la" yazdığınız kişi sizden onlarca yaş büyük...Her neyse zaten uyarı almışsınız.

Özellikle çok soğuk veya çok sıcak havalarda telefon soğukla veya sıcakla fazla temas ettiğinde, yani dış cebinizde veya açıkta taşıdığınızda cihaz aşırı soğuk veya aşırı sıcak uyarısı verecek ve kapanacaktır. Bu durum da bataryaya -ve tabii ki diğer donanımlara da- zarar verir. Özellikle muadil batarya kullanıyorsanız cihazı aşırı soğuğa veya aşırı sıcağa maruz kalacak şekilde taşımamaya dikkat etmelisiniz. Çok sık olan bir durum mu? Tabii ki değil. Dikkat etmezseniz de büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız ama alıntıladığınız mesajda da "ve hatta" denilerek istisnai olduğu belirtilmiş. Yine de forumda sorunu yaşayanların konuları vardı, bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Üst Alt