Duyuru Özel Mesaj Sisteminin Kullanımı Hakkında

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Merhaba arkadaşlar,

Aslında forumumuzun büyük çoğunluğu için şu anda yazmakta olduğumuz bu duyurunun son derece gereksiz olduğunun farkındayız; fakat forum kullanıcı sayısının artışıyla birlikte özellikle son dönemlerde özel mesaj sisteminin forumların temel çalışma mantığına aykırı şekilde kullanıldığını fark ettik ve böyle bir duyuru yazmamız zorunlu hale geldi. Özel mesaj sistemi. adı üzerinde, sadece ve sadece "özel" işler için kullanılması gereken bir sistemdir. Bir başkasının bilmemesi gereken, herkese açık alanlarda yayınlanamayacak bilgilerin gönderilmesinin gerekli olması halinde özel mesaj kısmının kullanılması gerekir. Örnek vermek gerekirse forumumuzdaki servis yetkililerine cihazınızın IMEI numarasını göndermeniz gerekli ise bu bilgiyi konu altından herkesin görebileceği şekilde değil, özel mesaj yoluyla iletmeniz gerekmektedir.

Bu duyuruyu yazmamızın amacı ise özel mesajların "yardım" veya "reklam" yolu olarak görülmeye başlanmasıdır. Burada bahsettiğimiz "yardım" ve "reklam" tanımlarını biraz açmak istiyoruz.

Bu tanımlardan en önemli olanı; "özel mesajlar ile yardım etmeye çalışmak" genel anlamda forumlar için ciddi sıkıntılar doğurmaktadır ve forumların var olma amacı ile taban tabana zıt bir uygulamadır. Forum kelime anlamı TDK tarafından "Eski Romalılar zamanında, Roma'da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan." ve "Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı." olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlar ışığında forumların var olma amacı mevcut konuları, soruları, sorunları vb. herkese açık bir şekilde konuşmalarıdır. Kamusal olarak değerlendirebileceğimiz bu açık konuşmanın yazılı olarak kalması forumlarda yazılanların anlık, saatlik ya da günlük olarak tüketilmemesini sağlar. Yani forumlarda yazılanlar kalıcıdır. Benzer veya aynı sorunu yaşayan bir başka kullanıcımız sorunu ile arama yaptığında daha önce açılmış yardım konusunu bulur ve konu altında verilen cevaplarla sorununun çözümüne ulaşır. Oysa ki mevcut bir soruya veya soruna "özel mesajla çözümü yazdım", "özel mesaj gönder yardımcı olayım" gibi bir cevap vermek forum çalışma mantığını anlaşılmadığını göstermesinin de yanında forumun çalışmasının ve faydalı olmasının da önünde son derece ciddi bir engel oluşturmaktadır. Özel mesaj ile yapılan yardımlar ve sorun çözümleri kişiye özel olarak kalmaktadır oysa forumun var olması genel olabilmesine bağlıdır.

İkinci olarak forumumuzun bir reklam aracı olarak kullanılması hem yönetim ekibi olarak bizleri hem de forum kullanıcılarımızı ziyadesiyle rahatsız ediyor. Sadece ticari reklamlar değil telegram, whatsapp, facebook vb platformlar üzerinde oluşturulmuş olan gruplara yapılan yönlendirmeler de reklam olarak değerlendirilmektedir. Herkese açık alanlarda bu tarz yönlendirmelere sorumlu arkadaşlarımız zaten izin vermiyorlar ancak özel mesaj yolu ile yapılan bu tarz yönlendirmeler hem yönlendirme yapan kişinin hem de forumumuzun güvenilirliğine zarar veriyor.

Kısaca anlatmaya çalıştığım bu nedenlerle tüm üyelerimizden özel mesaj sistemini kullanırken daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Unutmayalım ki özel mesaj sistemi hepimize katkı sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Getirileri ile götürüleri kıyaslandığında eğer götürü kefesi daha ağır basarsa forum yönetimimize bu sistemi kaldırmak dışında bir çözüm yolu bırakmamış oluruz...

Saygılarımızla

MIUI Türkiye Yönetimi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt