Tavsiye Oyunlarda fps düşüşü önlemek

Misantropisk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
İbrahim
Cihazım
Note 9 pro
Konular
72
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI 12.5.2 RJGIDXM
Telefon Modeli
Poco X3 NFC
Bootloader Kilidi
Açık
Çok uzun araştırmalarım ve denemelerim sonucunda en iyi verim aldığım bir kaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum. Şuna emin olabilirsiniz sayısız game booster uygulaması ve çok config kullandım. Hep geçici oldu. Xiaomi cihazlarında pil verimliliği için kısıtlamalar yapıyor. Adaptif yenileme hızı mesela. Bırakın oyunu arayüzde bile takılmalara sebep oluyor. Yani aslında takılmasa bile cihaz bize öyle görünüyor. Neyse. İlk ve en ciddi verim aldığım önerim ve tek başına işe yarayabilecek yöntem Xiaomi nin güvenlik uygulamasını güncellemek. Game turboyu aslında güncelleyeceğiz ancak güvenlik uygulamasının bir parçası sonuçta. Google dan Xiaomi security apk diye aratın. Apkmirror sitesinde en üstteki güncel sürümü indirin. Diğer sürümleri de deneyebilirsiniz. Bir kaç günde bir sürekli güncelliyorlar sitede. İndirdikten sonra direk kurun. Güvenlik uygulaması otomatikmen değişecek zaten. Güvenlikteki az kısımlar ingilizce olabilir. Ama bu dert değil. Ana şeyler türkçe. Korkmayın yani cihazıma bişey olur mu diye. Zaten isterseniz eski haline ayarlardan uygulamalarıma girip security yazın adı ingilizceye değişecek çünkü. Security uygulamasının güncellemelerini kaldırın diyin bu kadar. Üstten kaydırdığımız game turbo artık yandan kayacak. Baya görsel değişikliğin ve özelliğin yanı sıra yandan kaydırdığınızda oyundayken performans yazan yerde iki mod çıkıyor. Dengeli ve performans modu. Performans modunda baya güçlü oyunları oynayabilirsiniz. Ayarlardan uygulamalama pil tasarrufu diye aratın oyunlar için arka plan kısıtlaması yok diye seçin. Game turbo ayarlarından da performans optimizasyonunu açın ve bellek istisnalarına oynadığınız oyunu ekleyin.

İkinci önerim geliştirici seçeneklerindeki oyun sürücüsü seçeneklerinde. Biliyorsunuz android 11 de oyun sürücüsü yok. Sistem grafik sürücüsü sentetik testlerde oyun sürücüsünden daha iyi. Bende denedim kesinlikle verim aldım. Andriod 10 da oyun sürücüsünü seçin.

Diğer tavsiyem kesinlikle kullanmadığınız uygulamaları silin ya da devre dışı bırakın. Tek başına google uygulamaları bile çok fazla yoruyor telefonları. Hiç bir şey yapmasanızda arkada çalışıyor. Yok silmek istemiyorum diyorsanızda oyuna girmeden geliştirici seçeneklerinde altlarda olan arka plan işlem sınırını, arka plan işlemi yok diye seçin oyuna girin. Ya da diğer arka plan işlem sınırı seçeneklerini kullanın. Oyundayken uygulamaları kapatsakta sistem, google vs uygulamaları çalışmaya devam ediyor. Bu oyun hariç herşeyi durduracak. Merak etmeyin bilidirimler aramalar falan yine normal çalışır.

Başka bir önerim yalnızca 120hz destekleyen telefonlar için. Arayüzdeki takılmaları önlemenin yanı sıra oyunda da fps düşüşlerini çözebilen bir yöntem. Play store dan set edit(settings database editor) adlı uygulamayı indirin. Bu uygulama telefonda olmayan ayarları komutlarla yapabilmemizi sağlıyor. Pc deki adb gibi. Uygulamayla telefonu istediğimiz hz e sabitleyebiliyoruz. 60,90,120,78,23, kaç isterseniz. Benim tavsiyem 90hz kullanmak. Baya akıcı. Uygulamayı açın üstte +add yazan yere tıklayıp kaydettikten sonra zaten kaç olmasını istediğinizi sorucak rakam olarak peşinden bu komutları save settings kaydet diyin. Komutlar şunlar:

user_refresh_rate yazdıktan sonra kaydet diyip kutuya 90 yazın kaydedin
peak_refresh_rate 90
min_refresh_rate 90

Uygulamayı kapatmadan ayarlara gidin. Uygulamalardan set edit ve ayarlar uygulamasını durdurmaya zorla diyin. Uygulamarda ayarlar diye arattığınızda 2 ya da 3 tane ayarlar uygulaması çıkabilir hepsini durdurmaya zorla diyin. Bu kadar. Telefonu yeniden başlatsanız bile sabitlediğiniz hz de çalışacak telefon. Eski haline dönmek için normal telefonun ekran ayarlarından 60 ya da 120 seçmeniz yeterli. Ya da uygulamayı silin.

Bir diğer önerim poco ya da mi başlatıcı yerine başka bir launcher kullanmanız. Ben nova launcher kullanıyorum. prosunuda almıştım. İstediğim gibi telefonu özelleştiriyorum ve arayüzde zerre kadar kasma yok.

Umarım işinize yarar.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Poco X3 NFC için yenileme hızı sabitleme iş görmüyor maalesef. Aşağıdaki anlatım ile sürekli 120 hz yapmak mümkün ben sabit 120 hz kullanıyorum ama fayda etmiyor maalesef.

Performans modu fayda edebilir belki.
Ancak o da cihazı yıpratıyor.

Oyla:

Misantropisk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
İbrahim
Cihazım
Note 9 pro
Konular
72
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Poco X3 NFC için yenileme hızı sabitleme iş görmüyor maalesef. Aşağıdaki anlatım ile sürekli 120 hz yapmak mümkün ben sabit 120 hz kullanıyorum ama fayda etmiyor maalesef.

Performans modu fayda edebilir belki.
Ancak o da cihazı yıpratıyor.
Zorlu bir yoldayken bedenimizde yoruluyor terliyor yıpranıyor. Güçlü kaslı biri için 50kg terletmez ama zayıf birini hemen terletir. Güçlü bir oyunu güçlü bir telefon kaldırır. X3 nfc işlemcisi iyi değil ama bir şekilde bazı ayarlarla destekleyerek olabildiğince güçlendirirsin. Bende baya baya işe yaradı game turboyu güncellemek. Denemeni öneririm. Cod mobile da baya fps artışı aldım.

Oyla:
Üst Alt