Sohbet OneUI vs MIUI | Galaxy S21+ vs Mi 10 | Kıyaslama

Egoege

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mi-yu-ay
Cihazım
Rn9Pro/Joyeuse
Meslek
Eu rom düşmanlığı
Konular
47
Xiaomi deki kızılötesi kumanda ve arama kaydedici özelliği harika. Samsung ta bunlar yok. Sırf bu iki özellik için Xiaomi kullanıyorum. Kıyaslamaya bu iki maddeyi de ekleyebiliriz.
Kesinlikle katılıyorum ama xiaomi diğer konularda artık eskisi kadar iyi değil. En basitinden güncelleme desteği, orta sınıfta samsung 4 yıl güvenlik 3 sürüm android veriyor xiaomi ise 2 android 3 güvenlik veriyor eğer yanlış bilmiyorsam.

hiboz

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hiboz
Cihazım
12 lite
Meslek
muallim
Konular
3
Güncelleme ve kararlı çalışma konusunda haklısınız. Xiaomi isterse 10 yıl güncelleme garantisi versin. İşe yaramaz. Çünkü her yeni güncellemesi eskisinden daha kötü oluyor.

ziko876

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Zikow
Cihazım
Note 10 Pro
Meslek
Yok
Konular
5
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Merhaba arkadaşlar. Bu konu tamamile şahsi düşüncelerimi içerir. 3 Yıldan fazladır Xiaomi amiral gemisi kullanıcıyısım ve şimdi Samsung kullanıyorum. Bu yüzden Xiaomi-den başka bir markaya geçmek isteyen olursa diye bu konuyu açtım.

Öncelikle yazılımsal farklarla başlayacağım. Sonra meraklıları için kullandığım iki telefon arasındakı donanım farkına değeneceğim.
OneUI nasıl bir arayüz? MİUİ-dan neleri iyi yapıyor? Benim gibi sırf arayüzüne göre geçmeye değer mi?
  • OneUİ 3.1 sürümünü kullanıyorum. Yani son sürüm.
  • Arayüz çok hızlı ve çooook stabil.
  • Arayüz çok tepkisel. Yazmak, ekran tuşlarına dokunmak zevk veriyor.
  • Uyğulamalar çok hızlı açılıyor, Multi-Tasking çoooook hızlı çalışıyor.
  • Bildirim sorunları yok. Tüm bildirimler real time geliyor. Notifications History özelliği var, gelen tüm bildirimler silinse bile orda depolanıyor. Çok iyi.
  • Agressiv ram yönetimi yok.
  • MİUİ ile kıyaslarsak çok daha kapsamlı özelleştirmeler barındırıyor. Kilit ekranını, bildirim kutularını, bildirim tiplerini, arama ekranını, uygulama çekmecesini ve diğer tüm şeyleri özelleştirmek mümkün. Yazamadığım daha bir çok özelleştirme mevcut.
  • MİUİ Global sürümüne göre OneUİ arayüzünün tema, ikon, font desteği daha zengin ve zevkli. MİUİ Global sürümlerde temalarda çoğu tema Premium, ki onların çoğu da çok zevksiz tasarlanmış.
  • Stok temalar, ikonlar MİUİ arayüzüne göre daha iyi.
  • MİUİ arayüzünden farklı olarak Arama uyğulaması Samsung, Mesajlar uygulaması Google, lakin Samsung Mesajlar uygulaması da OneUİ-içinde geliyor. Yani hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış. Sanırım bu bir Google dayatması. Xiaomi-nin Google Arama ve Google Mesajlara geçmesini hiç sevmiyorum. O yüzden çin sürümler bence daha iyi.
  • Eskiden olduğu gibi OneUİ arayüzü çok fazla gereksiz uyğulama ile gelmiyor. Önyüklü gelen uygulamarın hepsi kullanışlı. Bazı Google uygulamalarını sile biliyorsunuz.
  • Çok fazla Samsung uygulaması önyüklü geliyor, amma neyseki hepsini sile biliyorsunuz.
  • Arayüz optimizasyonu çok iyi yapılmış. 11 saat SoT alıyorum.
  • Ayarlar çok detaylı. Örnek: Batarya kısmında hangi uygulamaların uyku moduna, hangilerinin deep sleep dediğimiz ağır uyku moduna gececeğiniz seçe biliyorsunuz. Hatta bazı uyğulamarın hiç uyumamasını seçe biliyorsunuz.
  • Aynısı ram için de geçerli. Hangi uyğulamarın ramda kalmasını seçe biliyorsunuz.
  • Samsung uygulamaları çok iyi tasarlanmış, çok hızlı ve çok fonksiyonel. Galaxy Store çok iyi. Bedava oyunlar, bedava uygulamalar veriyor (play store-da paralı olanlar).
  • Eksi olarak OneUİ arayüzü çok fazla servis barındırıyor. Örnek. Cihazı ilk aldığımda Play Store üzerinden 45 tane, Galaxy Store üzerinden 58 tane uyğulama güncelledim ilk kurulumda. Pil süresi iyi olduğu için bu servisleri silmek ve ya devre dışı bırakmak için uğraşmıyorum.
  • Bir eksi daha Root olayı. Samsung Knox denen bir sayaça sahip. Bir kere root atıldımı garantiden kesin olarak çıkıyor ve bl kilidini kapatsanız bile sayaç kapanmıyor. Xiaomi-de mesela tekrar BL kilidini bağlarsanız bir çok servis root felan edildiyini anlamaz. En azından Azerbaycanda öyle drunk~~ Ayrıca Root yaparsanız Samsung Pass, Secure Vault və bazı önemli Samsung uygulamaları çalışmaz.
  • Mi 10-da karşılaştığım Android 11-de yavaş dosya transfer sorunu Galaxy S21+-da yok. Ayrıca MİUİ 12.5 de çalışmayan ve ya sorunlu çalışan modlu uyğulamalar OneUİ 3.1-de sorunsuz çalışıyor.
  • Samsung Keyboard-u çok sevdim. Google Keyboard halt yemiş yanında. Resim copy-paste yapmak gibi bir özelliği var. Hatta müzikleri felan bile copy yaparsanız istenilen medya gönderme olanağı olan uygulamada yapıştır yaparak göndere biliyorsunuz.​
  • Bir eksi daha: ekran resmi çekmek için kısayollar MİUİ arayüzü kadar fazla ve rahat değil.​
MİUİ arayüzü ile alakalı şunları söylemek isterim.
  • MİUİ arayüzünde status bar iconları daha büyük, daha iyi görünüyor. OneUİ-da bunlar kismen kücük ve Samsung hala Toucwizden kalma pil barını kullanıyor. La oğlum değiştirin ya şunu artık.
  • MİUİ 12.5 arayüzü çok fazla animasyona sahip. Bu iyi, ama stabilite, hız olmadıkdan sonra insan tadını çıkartamıyorum.
  • MİUİ 12.5 control center bence çok hoş ve çok modern. OneUİ-da böyle bir şey olmasını isterdim.
  • Son olarak Mi 10 telefonumu satmadan önce cihazın kutudan çıkarken üzerinde gelen MİUİ 11 ( Android 10) sürümünü tekrar kurdum. Ve cihaz şahlandı resmen. Hatta pişman oldum biraz. Daha önceden deneseydim, belki hiç yeni telefon almak istemezdim. Pil süresi 1 saat daha artdı. Umarım Xiaomi arayüzle donanımı efsane cihazları çöpe çevirdiğini fark eder.
Donanımsal farklar neler? O paraları Samsung-a ve Exynos-a vermeye değer mi? Snapdragon mu yoksa Exynos-mu?
  • Galaxy S21+ vs Mi 10 karşılaştıracağım.
  • Performans bakımından Snapdragon her zaman daha iyi. Yüklediğim oyunlarda Mi 10 kullanıyorsam en yüksek grafik ayarı otomatik seçiliyor, Galaxy S21+ da medium ayarlar, bazılarında yüksek ayarlar otomatik seçiliyor. Tabii ki, manuel olarak en yükseğe çeke biliyorsunuz.
  • Exynos ısınma sorunu hala var, ama eskisine nazaran daha az. Mi 10 SoC 865 kullanıyor. 4K video 10 dakika record yaptığımda çok az ısınıyor, ama Galaxy S21+ de 4K video 5 dakika kayıt işleminde aynı derece ısınıyor. Ama çabuk soğuyor yine de. Oyunlarda Exynos 2100 işlemcisi SoC 865-e nazaran daha fazla ısınıyor, amma 2100-ün muadili SoC 888 işlemcisi ve aslında o da baya ısınan bir işlemci. Haberleri çıktı. OnePlus 9 Pro-da bile frekansı düşürülüyor.
  • Mi 10-la aynı pil boyutu olmasına rağmen daha ince ve daha hafif bir cihaz. Bu beni çok memnun ediyor.
  • Hızlı Şarj malesef 25W. En büyük eksisi bu.
  • Dolby Atmos desteği var. Gerçekten çok iyi bir şey bu. Bence stereo hoparlöru olan tüm cihazlarda Dolby Atmos desteği standart olmalı artık. AKG tarafından optimize edilmişler ayrıca. Mi 10-la baya fark oluyor.
  • Galaxy S21-in Mikrofon kalitesi çok ama çok iyi. Mi 10-da Global sürümlerde yanlış hatırlamıyorsam mikrofon sesi 96 kb/s kalitesinde alıyor. Nedenini bilmiyorum, ama çok mantıksız. Ama Çin sürümlerinde ve EU sürümlerinde bu tabii ki, daha yükseltilmiş.
  • Ekranlarda fark yok. Tek fark 120 Hz ekranı olması. 90 Hz-den 120 Hz-e geçtiğinde pek fark etmiyorsuz, ama iş ekran tepkiselliğinde ortaya çıkıyor. Ekranı Mi 10-a nazaran daha tepkisel. Ekran 120 Hz olsa da pil çok iyi gidiyor. Mi 10-da MİUİ 12.5-le 6 en fazla 7 saat alırken Galaxy S21+ ile 10 saat rahat alıyorum. Pil tüketen tüm ayarlar da açık bir halde.
  • Performans sıkıntısı, donma, oyunlarda drop yeme gibi şeyler yaşamadım.
  • Kutudan şarj cihazı çıkmaması çok kötü. Eksi tarafı bu.
  • Donanımsal olarak Mi 10 ön kamerası daha iyi gibi gözükse de resmen rezaletmiş. S21+ a geçtiğimde anladım bunu. Çok iyi çekiyor, resimlerin renk doğrulukları olsun, kalitesi olsun, keskinlik olsun. Ayrıca 3.parti kamera uygulamaları çoook iyi çalışıyor. Sanki stok kamera gibi. Ayrıca Mi 10da olmayan ön kamerada 1080P 60 FPS video desteği de var.
  • Arka kameralar gece modunda çok iyi resimler çekiyor. Genellikle resim çekmek için çok iyi bir cihaz, çok fazla kamera modu var. Ayrıca video kayıt yaparken kameralar arasında geciş yapmak mümkün. Mi 10-un 108-mplik kamerasi ile arasında fark yok. Tek fark Mi 10-da 108 MP modunda resim çekerseniz ortaya çıkıyor o da çok megapiksel farkından gelen detay farkı.
  • Video için önermiyorum. Video çekecekseniz ya Snapdragon işlemcili bir cihaz ya da en iyisi iPhone almak. Yani uzun-uzun video kayıt işlemleri için Exynos iyi değil, ısınıyor felan.

Bence şimdiki zamanda hiç bir Android amiral gemisi artık o paraları hakk etmiyor. Benim hep en iyisi takıntım olmasaydı orta segment bir telefon alırdım. Size de önerim şudur ki, eger benim gibi değilseniz artık o paraları Android amiral gemilerine vermeyin. iOS sevmem, Androidçiyim, amma artık bence o kadar yüksek paraları tek hakk eden marka Apple.

Not: Ben ne Samsung, ne de Xiaomi fanıyım. Mi8-den Mi 10-a kadar da Xiaomi kullandım yani. Bu konuyu da yeni cihazın gazıyla açmadım. Yani yanlış anlaşılma olmasın. Gördüğüm tüm eksileri de obyektiv bir tarzda yazdım. Umarım fanboylar konuyu kirletmez. Ve yine umarım konu size fayda sağlamıştır. Bir fikir oluşturmuştur.
Bele yerlerde azerbaycanlı da gorermişiy ))

Üst Alt