İnceleme OnePlus 7T İnceleme

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
Selamun aleyküm arkadaşlar, Cihazın kutu tasarımı ultra dandik Hızlı şarj ve şarj aleti harika Ekran fiyatının çok gerisinde benim adıma bu fiyat için leş Stereo hoparlörler 0 bass vuruyor ultra tiz resmen KAMERA HARİKA ÖN KAMERA MÜKEMMEL EFSANE Yazılım özellikleri fazlasıyla eksik Android 10 dahili olarak arama kaydı sunmayan cihazlarda 3. parti uygulamalara arama ses kaydetmeye izin vermiyor. Android 10 ile temelden geldiği için güvenlik güncellemeleri her ay google play üzerinden geliyor. Ekran süresi 3800mAh için çok düşük 6 saat civarı(oyunsuz orta parlaklıkta video seyrederek mobil veri açık) kutudan kılıf ve ekranda yapıştırılmış jelatinle geliyor. Eksileri Ses kötü, ahize mikrofon ortalama, ekran 600dolar için leş, batarya çabuk bitiyor. Arka kasa tasarımı yakından mükemmel uzaktan kötü gözüktüğüne aldırmayın elinize alınca harika geliyor. Ön tasarım iyi değil. Bildirim ışığı yok. Artıları ÖN KAMERASI HARİKA, Arka kamerası rakiplerine kök söktürür derece de iyi, Android güncellemesi alır. 16s Pro ile kıyaslarsak Ekran, Ses, Tasarım, Ekran süresi, Kamera, ergonomi açısından kat kat daha iyi 7T ise Ön kamerasıyla 16s Pro nun kafasına çiviyi çakar, Android güncellemesi alır Video konusunda şunu es geçmemem gerek 7T nin 1080p FHD videoları çok kötü hiç optimize edilmemiş. 4K videoları gayet başarılı

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Aleyküm selam.

Her iki cihazda harika cihazlar. Meizu biraz daha realme gibi f/p işine yükleniyor ve avrupa piyasasına Xiaomi den bile önce girmiş ve tanınmış bir marka.

Fakat bir kaç nokta hakkında aklıma takılan ve sormak istediğim konu var.

7T nin hoparlör hemde kulaklıklar ile ilgili ses konusunda çok övgüler okudum, hem çok yüksek hemde bozulmasız bir şekilde kaliteli bir ses çıkışı verdiği fakat bass seslerde düşük olduğu belirtiliyor. Ayrıca cihaz Dolby Atmos gibi bir sertifika ya sahip. Ayrıca TWSler ile aptx hd, ldac gibi yüksek kaliteli ses akışlarını da destekliyor.
Biliyorsunuzdur belki Xiaomi geçtiğimiz aylarda yüksek ses kalitesine sahip LDAC destekli kulaklıklar üreteceğini duyurmuştu fakat çok ilginç şekilde henüz LDAC destekleyen bir telefonu yok, bu desteği Huawei ve Oneplus gibi markalar veriyor.

Acaba diyorum ki sizin bass zevkiniz, 7T aleyhine "leş hoparlörler" demenize neden olmuş olabilir mi? Bence ses kalitesinde bass vurguları tek başına bir kalite kriteri değildir. Yinede bazı müzik türleri için bass vurguları olmayan bir sistem yavan bir tat verebilir.

Bir diğer nokta 7t düz bir amoled panele sahip, fakat 1000 nit parlaklık derecesi, HDR/HDR10, DCI-P3 sertifikaları mevcut, ayrıca mavi ışığı varsayılan olarak %43 azalttığı söylenen bir teknolojiyle üretildiği söyleniyor. Ayrıca bir çok incelemede sınıfında Samsung dahil bir çok cihazdan daha iyi bir ekrana sahip olduğu belirtiliyor.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

16t ve 16s pro ise Süper Amoled panellere sahip, parlaklık dereceler 7t nin yaklaşık yarısı kadar, HDR sertfikaları yok, DCI-P3 sertifikalarıda %96 oranında tam değil yani, fakat kontrast oranları süper amoled olmasından dolayı daha yüksek.

Video incelemenizde görüldüğü üzere 7t diğer cihazlara göre daha açık ve solgun bir renk sergilemiş. Acaba 7t'nin ekran renk ve kontrast ayarlarıyla alakalı bir durum olabilir mi? Farklı ayarlarda hiç deneme şansınız oldu mu? Yada HDR destekli videolar ile denediniz mi?

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
Aleyküm selam.

Her iki cihazda harika cihazlar. Meizu biraz daha realme gibi f/p işine yükleniyor ve avrupa piyasasına Xiaomi den bile önce girmiş ve tanınmış bir marka.

Fakat bir kaç nokta hakkında aklıma takılan ve sormak istediğim konu var.

7T nin hoparlör hemde kulaklıklar ile ilgili ses konusunda çok övgüler okudum, hem çok yüksek hemde bozulmasız bir şekilde kaliteli bir ses çıkışı verdiği fakat bass seslerde düşük olduğu belirtiliyor. Ayrıca cihaz Dolby Atmos gibi bir sertifika ya sahip. Ayrıca TWSler ile aptx hd, ldac gibi yüksek kaliteli ses akışlarını da destekliyor.
Biliyorsunuzdur belki Xiaomi geçtiğimiz aylarda yüksek ses kalitesine sahip LDAC destekli kulaklıklar üreteceğini duyurmuştu fakat çok ilginç şekilde henüz LDAC destekleyen bir telefonu yok, bu desteği Huawei ve Oneplus gibi markalar veriyor.

Acaba diyorum ki sizin bass zevkiniz, 7T aleyhine "leş hoparlörler" demenize neden olmuş olabilir mi? Bence ses kalitesinde bass vurguları tek başına bir kalite kriteri değildir. Yinede bazı müzik türleri için bass vurguları olmayan bir sistem yavan bir tat verebilir.

Bir diğer nokta 7t düz bir amoled panele sahip, fakat 1000 nit parlaklık derecesi, HDR/HDR10, DCI-P3 sertifikaları mevcut, ayrıca mavi ışığı varsayılan olarak %43 azalttığı söylenen bir teknolojiyle üretildiği söyleniyor. Ayrıca bir çok incelemede sınıfında Samsung dahil bir çok cihazdan daha iyi bir ekrana sahip olduğu belirtiliyor.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

16t ve 16s pro ise Süper Amoled panellere sahip, parlaklık dereceler 7t nin yaklaşık yarısı kadar, HDR sertfikaları yok, DCI-P3 sertifikalarıda %96 oranında tam değil yani, fakat kontrast oranları süper amoled olmasından dolayı daha yüksek.

Video incelemenizde görüldüğü üzere 7t diğer cihazlara göre daha açık ve solgun bir renk sergilemiş. Acaba 7t'nin ekran renk ve kontrast ayarlarıyla alakalı bir durum olabilir mi? Farklı ayarlarda hiç deneme şansınız oldu mu? Yada HDR destekli videolar ile denediniz mi?

incelemeyi seyrettiyseniz söylüyorum

Bass ın 0 olduğu(Yani hiç olmadığı) tamamen tiz ve yüksek sesli bir hoparlöre sahip o kadar tizki ne sahneye dikkat edebiliyorsunuz ne arka seslere. Sesten anladıkları şey SADECE YÜKSEK SES olan bir kişi için evet iyi olabilir. Uçlarda gezen dengesiz bir hoparlör yapısına sahip.

aptx hd, ldac gibi yüksek kaliteli ses akışlarını da destekliyor. Bu özellikler şuanki birçok cihazda var zaten LDAC desteği eskiden telefonlarda sertifikalandırılırken Sony Android 9 ile beraber LDAC desteğini birçok cihaza verdi zaten. Buna Xiaomi lerde dahil. Reklam edecek bir şey bulamayan firma bunu göz önüne sokuyor. Geliştirici seçeneklerinden bakarsanız Mi8 gibi cihazlarda da bu destek mevcut eğer kaldırılmadıysa, aptx ve aptx hd ise senelerdir mevcut birçok marka model cihazda. Qualcomm Snapdragon yongasında Aqstic ile beraber geliyor zaten bu destek. OnePlus lık bir durum yok. OnePlus ın yaptığı sınavda kağıdı boş vermemek için yazılan yazılara benziyor.

ben 600$ lık bir telefonda daha dengeli daha genele hitap eden, sesi düzgün aktaran aldığı her sesi inceltmeyen bir hoparlör performansı bekliyorum. Sesin sadece yüksek çıkması yeterliyse evet bir başkası beğenebilir. Ayrıca sadece yüksek seste çızırtı çıkması ses bozulması değildir. Bass bir sesi bir tenor veya sopranasesi gibi tiz şekilde vermesi ses bozulması değil de nedir?

7T düz amoled panele sahip, gerçek parlaklık seviyesi 16s Pro nun aşağısında, HDR HDR10 sertifikaları Meizu 16 serisi TÜM CİHAZLARDA mevcut.

Açtığım video 4K60FPS HDR bir video zaten :) 280$lık Meizu 16T bile DCI-P3 renk gamutunun %100 ünü destekliyor. Kontrast seviyeleri de 2 cihazında 7T den daha yüksek.

7T nin tüm renk ayarlarını denedim burada da en canlı haliyle gösteriyorum. Canlı Doğal ve Gelişmiş var. Gelişmiş i seçerseniz 3 seçenek çıkar, AMOLED Geniş GAM, sRGB ve DCI-P3 ve bunların arasında en canlı görüntü AMOLED Geniş GAM dadır. Ve En canlı görüntü olan haliyle çekildi.

Parlaklık seviyesine gelecek olursak, Meizunun senelerdir amiral gemilerinde 430nit sabit olarak yazmakta, ancak gerçek ölçüm değerleri bunun çok üzerindedir. Örneğin teknoseyir 16th incelemesinde 16th 430nit olarak belirtilmesine rağmen 660nit ölçüyor ki, Zaten Super Amoled bir ekran,en az 660 nit parlaklık seviyesine ulaşabilmeli.Keza 430 nit gözüken 16/16x modeli 735nit e ulaşıyor.

16s 800 nit üzeri, 16s pro da öyle, zaten 7T ile 16s Pro yu yanyana koyarsanız hangisi daha parlak anlarsınız. Ve Oneplus AMOLED paneli HBM ile zorlayarak bu değerlere ulaşıyor.

Donanımsal mavi filtre olayına girersek, Bu işin başlatıcısı Meizu zaten :) hem 16T de Hemde 16s Pro da Donanımsal mavi filtre bulunuyor. 16T nin ki TÜV Sertifikalı, 16s Pro nun ki Alman VDE tarafından lisanslanmış.

bir cihazı incelerken içinden girip dıışından çıkmadan inceleme yayınlamam zaten, şuan gurbetteyim,imkanlarım kısıtlı edit bile yapamıyorum. önceki telefon videolarıma bakarsanız ne kadar uzun uzadıya incelediğimi ve anlattığımı görürsünüz.

fotoğrafta gördüğünüz 16T nin arkası, DCI-P3 ü yazmışlar. %100 destekliyor. Meizu olan her şeyi göz önüne sokan, bir firma değil. bazı modellerde microsd kart girişi bildirim ışığı gibi şeyleri bile whitepaper a yazmaya gerek görmeyen farklı garip acip bir firma :)

Ekli dosyalar

• IMG_20200118_101302__01.jpg
    IMG_20200118_101302__01.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Cevapladığınız için teşekkürler.

Hoparlörleri anlattığınız durumda baya dandik öyleyse. Eskiden piyasadaki televizyonlu, antenli çin teloları gibi galiba, onlarda müzik seti gibi yüksek ses çıkartırlardı ama ses kaliteleri tırt denilecek durumdaydı.

Bluetooth farklı ses aktarımlarını donanımsal olarak nerdeyse bütün yeni cihazlar destekliyor da bizim Xiaomi'ler kullanılamadığı için bilemiyoruz. Geliştirici seçeneklerindeki o seçim ayarı Android 10'un kendisinden geliyor fakat MIUI de işlevsiz. Siz hangi ayarı seçerseniz seçin bir değişim söz konusu değil zaten oradaki ayarlamalar ana menüye döndüğünüzde sıfırlanıyor.
Bu yüzden zaten bu ayarlamalar için root, magisk gibi şeyler kullanıyorum bende ama normal bir kullanıcı için sadece SBC kullanabiliyor. Xda üzerinde de çok konusu açışmıştı bunun sadece SBC kullanışabiliyor diye halbuki kulaklıklarda ldac yada aptx-hd desteği mevcut.

Parlaklık değerleri gerçek ölçümlerde ne çıkıyor bakmadım hiç, ölçenler uygun şartlarda mı ölçüyor onuda bilmiyorum fakat firmaların kendi belirttiği değerler baz alırsak birisi 1000 diğeri 430-600 arası. Gerçek değerler farklı olabilir belkide.

Op 7t düşünüyordum da bakalım en iyisi birazda daha düşünmek. Yazılım olayı biraz iş zora sokuyor işte, tam istediğin donanım dediğin cihazı buluyorsun sonra yazılım hevesini kursağında bırakıyor, Oneplus arayüzü herhalde tartışmasız Android de en sorunsuz ve iyi arayüz. Fakat işte cihazları üretirkenki kombinasyonları bir tutturamıyorlar. Şelale ekran kullanmak gibi mesela, kullanıcıların büyük çoğunluğu şelale ekrandan nefret ediyor ama şirketler ısrarla telefonlarına şelale ekran koyuyorlar.

Neyse, tekrar teşekkürler bilgilendirmeniz ve incelemeniz için.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
İnceleme, video ve konu için teşekkürler... Daha objektif bakış açısı olabilirdi... ;)

Dandik ve leş terimlerini okuyunca yanlış telefon incelemesi zannederek okumayı bıraktım. ;)

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
İnceleme, video ve konu için teşekkürler... Daha objektif bakış açısı olabilirdi... ;)

Dandik ve leş terimlerini okuyunca yanlış telefon incelemesi zannederek okumayı bıraktım. ;)
Kutusu daha kötü tasarlanmış ve 600dolar olan 2019 model başka bir cihaz gösterin dandik demeyeyim? 300 dolar bandındaki çoğu cihazın kutusu bile çok daha iyi dandik olmuyor da ne oluyor? 280 ve 380 dolarlık 2 telefonla Ekran kıyaslama videosu da mevcut 600dolara bu ekran leş olmuyor da ne oluyor? 220dolar fazla vereceğim ve daha kötü ekran alacağım mantıklı mı bu açıklarsanız sevinirim. En doğru objektiflik kötüye kötü iyiye iyi demekle olur. Kıyasladığım diğer cihazın 2 katı fiyatına satılan bir cihaz daha azını veriyorsa ne demem gerekiyor?

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Kutusu daha kötü tasarlanmış ve 600dolar olan 2019 model başka bir cihaz gösterin dandik demeyeyim? 300 dolar bandındaki çoğu cihazın kutusu bile çok daha iyi dandik olmuyor da ne oluyor? 280 ve 380 dolarlık 2 telefonla Ekran kıyaslama videosu da mevcut 600dolara bu ekran leş olmuyor da ne oluyor? 220dolar fazla vereceğim ve daha kötü ekran alacağım mantıklı mı bu açıklarsanız sevinirim. En doğru objektiflik kötüye kötü iyiye iyi demekle olur. Kıyasladığım diğer cihazın 2 katı fiyatına satılan bir cihaz daha azını veriyorsa ne demem gerekiyor?
İstediğini diyebilirsin, fakat objektiflik sınırlarında olsun... Ciddi bir ürün incelemesinde, bu segment telefon için seçilecek kelimeler bellidir, sen seçmezsin yine olur ama ben okumam.

Teşekkürler...

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
İstediğini diyebilirsin, fakat objektiflik sınırlarında olsun... Ciddi bir ürün incelemesinde, bu segment telefon için seçilecek kelimeler bellidir, sen seçmezsin yine olur ama ben okumam.

Teşekkürler...
Objektiflik sınırı nedir hocam? :) Objektiflik demek Doğruyu tarafsızca aktarmak demek, 600 dolara 300 dolarlık telefonun verdiğini veremiyorsa ne demem gerekiyor buyrun söyleyin diyorum cevap yok? :) 2019 model 600 dolarlık daha kötü kutusu olan bir cihaz gösterin diyorum yine cevap yok? 600 dolarlık daha soluk ekranlı bir cihaz gösterin diyorum yine cevap yok. :)

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Objektiflik sınırı nedir hocam? :) Objektiflik demek Doğruyu tarafsızca aktarmak demek, 600 dolara 300 dolarlık telefonun verdiğini veremiyorsa ne demem gerekiyor buyrun söyleyin diyorum cevap yok? :) 2019 model 600 dolarlık daha kötü kutusu olan bir cihaz gösterin diyorum yine cevap yok? 600 dolarlık daha soluk ekranlı bir cihaz gösterin diyorum yine cevap yok. :)
Ellerine sağlık, objektiflikten uzak terimleri kullanarak güzel inceleme yapmışsın. Teşekkürler...

Eleştiriye kapalı insanlara cevap yazmayı bırakalı çok oldu. ;)

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
Ellerine sağlık, objektiflikten uzak terimleri kullanarak güzel inceleme yapmışsın. Teşekkürler...

Eleştiriye kapalı insanlara cevap yazmayı bırakalı çok oldu. ;)
Eleştiriye açık insanım hocam, eğer verebilecek kanıtınız olsaydı defalarca vermiştiniz zaten, şuan bir mahkeme de olsak da susarak hiçbir şeyi kanıtlayamazsınız. Objektiflik ten uzak diyebilmeniz için aksini ispat etmeniz lazım ama zerre bir kanıt bir delil sunamıyorsunuz. İyi eğlenceler size

Üst Alt