Rehber [Note 5 Ai-Pro] Kalıcı Twrp Kurma Yöntemi [Whyred]

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Bilindiği üzere Note 5 AI / Pro (Whyred) modeli için Xiaomi'nin Android 8.1 ile birlikte devreye soktuğu "Anti rollback" isimli güvenlik tedbiri bir çok işleme engel oluyor. Bunlardan birisi de maalesef adb ile kalıcı olarak recovery dosyası flashlayamamak. Klasik yöntemimiz gibi pratik olmasa da yine basit bir işlemle halletmeyi anlatacağım.

Önemli: Her yazılımsal işlemde olduğu gibi bu işlemde de bilinçsiz uygulandığı taktirde riskler mevcuttur. Forum ve kendim adına hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum. Bazı riskleri göze alarak işlemlere devam edebilirsiniz.

Ve Anti Rollback olayı hakkında bilgi sahibi değilseniz, şuradan gerekli bilgiye erişip işlemlere devam edebilirsiniz;

Rehber - Anti-Rollback Hakkında Genel Bilgilendirme (Note 5 Al/Note 5 Pro)
Duyuru - Redmi Note 5 Pro (Whyred) Kullanıcıları İçin Önemli Bilgilendirme

İlk olarak indirmemiz gereken dosyaları şöyle bırakıyorum;

1. Whyred için TWRP dosyamız:
2. Magisk 17.1 dosyamız:
3. pdanet usb driver dosyamız:
4. TWRP uygulama linki:
5. Minimal ADB and Fastboot dosyamız:

Kuruluma geçelim;

1. İlk olarak pdanet driver'larımızı bilgisayarımıza kuruyoruz,
2. İndirdiğimiz Minimal Adb and Fastboot dosyamızı zip'ten çıkartıp bilgisayara kuruyoruz,
3. Twrp image dosyamızı indirdikten sonra adını twrp olarak değiştirelim ki işimiz daha kolay olsun.
3a. İsmini değiştirdiğimiz twrp dosyamızı Minimal ADB and Fastboot klasörümüzün içine atıyoruz,
4. Telefonumuzun Ayarlar>Hakkında>Miui Sürümü kısmına peş peşe 7-8 defa basıp geliştirici seçeneklerini açıyoruz,
4a. Yine Ayarlar>Ek Ayarlar>Geliştirici Seçeneklerine girip "Usb hata ayıklama" seçeneğini aktif edip çıkıyoruz,
4b. Cihazımızı bilgisayara usb kablo ile bağlayıp driver'ların kurulmasını bekliyoruz. Bu sırada telefonda bir uyarı çıkabilir, kabul ediyoruz.
4c. Cihaz hazır bağlı iken indirdiğimiz magisk dosyamızı da cihazın hafızasına atıyoruz.
5. Cihazı kapatıp "Ses kısma ve Güç Tuşu" kombinasyonu ile basılı tutarak Fastboot menüsüne girmesini bekliyoruz.
5a. Bu ekran açılır açılmaz usb ile tekrar bilgisayara bağlayalım cihazı aksi taktirde telefon kendini yeniden başlatacaktır.
6. Minimal ADB and Fastboot klasörünün içinde Shift tuşuna basılı tutarak sağ tık yapıp "komut penceresini" açıyoruz ve şu satırı yazıyoruz;

Kod:
fastboot boot twrp.img

Kodu yazıp enter'ladıktan sonra twrp ekranımız açılacaktır. Bu twrp geçicidir, kalıcı yapmak için adımlara devam ediyoruz;

7. Twrp ekranımız açıldıktan sonra indirdiğimiz magisk dosyamızı flashlayalım ve cihazımızı yeniden başlatıyoruz.
8. Google play linkini vermiş olduğum TWRP Official uygulamasını cihazımıza kurup, model seçip twrp dosyamızı flashlıyoruz.

Her şey bu kadar. Twrp artık cihazda kalıcıdır. Cihazı kapatıp, ses açma ve güç kombinasyonu ile twrp menümüze girebiliriz.

Iggy Azalea

.
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
RedmiNote 9 PRO
Konular
28
Rehber için teşekkürler hocam, bilgilendirici ve detaylı bir rehber olmuş.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Sayın Peocawe hocam, elinize, emeğinize sağlık, güzel bir rehber olmuş sizin cihazlar için....korkum, Xiaomi'nin bundan böyle tüm yeni cihazlara ve halihazırda mevcut eski cihazlara da güncelleme yazılımları ile, değiştirilmesi mümkün olmayan scriptlerle bu anti roll back i getirmesi..Huawei firmasının yapmış olduğuna benzer bir uygulama....punch~~wasntme~~

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Sayın Peocawe hocam, elinize, emeğinize sağlık, güzel bir rehber olmuş sizin cihazlar için....korkum, Xiaomi'nin bundan böyle tüm yeni cihazlara ve halihazırda mevcut eski cihazlara da güncelleme yazılımları ile, değiştirilmesi mümkün olmayan scriptlerle bu anti roll back i getirmesi..Huawei firmasının yapmış olduğuna benzer bir uygulama....punch~~wasntme~~

Hocam maalesef şuan için çok sıkıntı bir durum. Umarım en yakın zamanda bir düzeltmeye gidilir yoksa iOS'tan bir farkı kalmayacak bu platformun.

Hayalen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Oner
Cihazım
K20 Pro
Konular
1
S.a.
Bende şu anda bootloader kilidi acik ve yazılım durumu 9.5.19.0 olan redmi note 5 var. Şimdi ben twrp yıl kalıcı yükleyip, farklı romlar deneyebilirnmiyim. Bu anti rollback kafamı çok karıştırdı. Bu anti rollback olayı sadece miui romlar arasındaki geçiş için mi konmuş. Yoksa custom romlarda da sıkıntı çıkarır.

BimmerLover

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
RedmiNote10Pro
Meslek
Xiaomi Promotör
Konular
57
S.a.
Bende şu anda bootloader kilidi acik ve yazılım durumu 9.5.19.0 olan redmi note 5 var. Şimdi ben twrp yıl kalıcı yükleyip, farklı romlar deneyebilirnmiyim. Bu anti rollback kafamı çok karıştırdı. Bu anti rollback olayı sadece miui romlar arasındaki geçiş için mi konmuş. Yoksa custom romlarda da sıkıntı çıkarır.
Sadece MIUI Arasında

BimmerLover

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
RedmiNote10Pro
Meslek
Xiaomi Promotör
Konular
57
Bu konudaki bilginizin kaynağı nedir acaba?

Çünkü "ARB" sistemi sadece MIIU Rom'da aktif oluyor. Misal cihazınızda 8.8.16 yüklü ise dilediğiniz custom romu yükleyip 8.8.16'ya geçiş yaparsanız sorun olmaz. Fakat 8.8.16'dan önceki roma geçiş yaparsanız brick olma ihtimali yüksek. Veya yüklediğiniz firmware'den düşük olmamalı.

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Aosp romlarda "ARB" yok mu. güncellenen costum romların frimvareleride güncellenmeyecek mi?

Mesaj 1

BimmerLover

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
RedmiNote10Pro
Meslek
Xiaomi Promotör
Konular
57
Şöyle açıklayayım ;
MIUI 8.7.5'den sonra çıkan (8.8.16) dahil. ARB4 ile korunuyor.
MIUI 8.7.5'den önce çıkan romlar ise ARB3 ile korunuyor.
Bu durumda ARB4 arasında son versiyon olmak üzere geçiş yapabiliriz. ARB5 çıksa şayet ARB4'e geçiş yapamayacağız.

Üst Alt