Rehber Nexus 7 II (2013) Factory Image yükleme

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
New Nexus 7 (2013) Factory Image yükleme

Önemli Uyarı:
İşlemlere başlamadan önce dosyalarınız silinmiyor olsa bile mutlaka yedeklerinizi alınız. Birçok işlemi yaparken bilgiler aynen kalsa da herhangi bir aksilik sonucu herşeyiniz gidebilir. Bunu gözönüne alınız.

• Tabletimizde öncelikle "USB Debugging" (USB Hata Ayıklama) Modunu aktifleştiriyoruz. Eğer ayarlarda "Developer Options" (Geliştirici Seçenekleri) seçeneği yoksa "About Tablet" (Tablet Hakkında) bölümüne girerek en alttaki "Build Number" (Derleme Numarası) 'na "You are now a Developer" (Artık siz bir geliştiricisiniz) mesajını görene kadar üst üste 7 kere tıklıyoruz. Geri çıkıp, artık görebildiğimiz "Developer Options" (Geliştirici seçenekleri) bölümüne girerek "USB Debugging" (USB Hata ayıklama) kutusunu işaretliyoruz.
  • Bilgisayarımıza bağladığımızda Windows'ta aygıt yöneticisini açarak, driverların sorunsuz olarak yüklendiğine emin oluyoruz. Eğer sorun olur da ünlem işareti ile karşılaşırsak   adresinden "Download Google USB Driver" butonuna tıklayarak en son driverları indirip bir yere açıyoruz. Ünlem işareti olan aygıtın üstüne sağ tıklayıp, sürücü güncelleştir seçeneği ile bu indirdiğimiz driver klasörünü göstererek tabletimizin tanınmasını sağlıyoruz.
  • Fastboot, Adb ve Adb'nin kütüphane dosyalarından oluşan Platform araçları ile Fabrika imaj dosyası içerisinden çıkan dosyaları kopyaladığımız klasörü açıyoruz.
  • Klasörde boş bir alana Shift ile birlikte sağ tıklayarak "Komut penceresini burada aç" ile komut penceresini açıyoruz.

Windows XP kullananlar ise;
  • Başlat-Çalıştır Penceresine CMD yazarak komut satırına inebilir ve cd komutu ile bu klasöre girebilirler.
  • Ben C Diskimde kök klasöre 4.3_JSS15Q adıyla bir klasör açtığım için

cd\4.3_jss15q

• komutu ile bu klasöre giriyorum. Siz nereye açtıysanız o yolu yazmanız gerekiyor.
  • İsteyenler tableti kapatıp, Ses Kısma tuşuyla beraber Power tuşuna basarak, isteyenler komut penceresinde

adb reboot bootloader

• yazarak ta, tableti Bootloader moduna getirebilir.
  • ADB'yi kullanabilmek için, tablet ile bilgisayar arasında bir sefere mahsus olarak eşleştirme yapmamız gerekiyor. İlk ADB komutunda tabletten izin veriyoruz. Daha sonra komutu yineleyerek tableti Bootloader modunda açtırıyoruz ve Fastboot driverları yüklenene kadar bekliyoruz.

• Bootloader'ımız kilitli yani Locked ise önce bunu Unlock yapmamız gerekiyor. Bunun için

fastboot oem unlock

• komutunu yazıyoruz. Tabletimizin ekranı değişiyor ve Unlock onayı için bizden, Ses Açma tuşuyla Yes üzerine gelip Power tuşuna basmamızı bekliyor.
  • Tablet ekranında Bootloader'ın Unlock olduğunu gördüğümüzde işlem tamamlanmış oluyor.
  • Tekrar klasörümüze dönüp

Flash-all.bat

• dosyası üzerinde sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile fabrika imajını yazma işlemini başlatıyoruz.
  • İşlemler sona erdiğinde tabletimiz reboot edecektir. Bir tuşa basarak DOS ekranından çıkıyoruz ve tamemen sıfırladığımız tabletimizin açılmasını bekliyoruz.

• Yeni Android L versiyonun Preview sürümünü aşağıdaki Developer Dosyaları linkinden indirerek deneyebilirsiniz. Yükleme şekli aynıdır.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Gerekli Dosyalar

ADB ve Fastboot'tan oluşan Platform Dosyaları (Sadece 1 linkten indirmeniz yeterlidir. Alternatif olsun diye 3 ayrı link verilmiştir):

1. Link Box Linki: https://app.box.com/s/wj28cz65i2nunum5mani
2. Link Dropbox Linki: https://www.dropbox.com/s/2ikwk5pxck4maz2/N7v2_PlatformTools.rar
3. Link Mega Linki: https://mega.co.nz/#!xEJGUBaI!CWk3fTOi9mKiAXhjWHwKtBhETHMMu_9WsCYVqDgMV2U

Fabrika İmaj Dosyaları : https://developers.google.com/android/nexus/images?hl=sk#razor

Developer İmaj Dosyaları : http://developer.android.com/preview/setup-sdk.html

Bu dosyalar sadece Developer yani Geliştiriciler için yayınlanmaktadır. Eğer cihazınızın brick olması halinde kurtarabilecek bilgiye sahip değilseniz yüklemeyiniz. 

Not: Konumuzun MIUI ile direkt olarak bir ilgisi yok görünebilir. Ancak MIUI Rom yüklenmesi sırasında karşılaşılabilecek problemlerde cihazımız brick olabilir. Cihazı yeniden hayata döndürebilmek için Fabrika İmaj Dosyası yüklemek gerekir. Bu nedenle yararlı olacağını düşünerek hazırladım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

HiddeNKinG

Administration
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Uçak Tek.
Konular
1.174
Cvp: [Rehber] Nexus 7 II (2013) Factory Image yükleme

Anlatım diye sanırım buna deniyor teşekkürler hocam.

MGM Barut

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MUHARREM
Cihazım
Mi9T Pro 128gb
Meslek
Emekli
Konular
78
RE:[Rehber] Nexus 7 II (2013) Factory Image yükleme

Çok sağol çetin hocam,tek kelimeyle süpersin,teşekkürler.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99

Teşekkürler arkadaşlar. Bunlar geçen sene hazırladığım videolardı. Ama yöntem ve yapılan işlemler aynı olduğundan, sadece dosyalar değiştiği için güncelliklerini korumaktalar. Dosya linkleri, zaten her zaman güncel olan dosyaların linkleridir.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

Hocam elinize sağlık, gerçekten harika bir anlatım olmuş  :)

Bu arada bu kadar zor göründüğüne bakmayın okuyup anladıktan sonra yapılırsa bir kaç dakikalık bir işlem olduğunu da ekleyelim.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
RE: [Rehber] Nexus 7 II (2013) Factory Image yükleme

Aynen öyle @cantara hocam. Anlatırken olabildiğince ayrıntılı anlatmaya çalışıyorum. Bu bazen dezavantaj olmuyor da değil. Ama ilk defa bu işleri yapanlar için böylesi daha yararlı oluyor. Zaten bir kere yapıldığında aslında işlemlerin ne kadar basit olduğu görülüyor ve başka bir sefer çok kolayca ezbere yapılıyor.
Sanırım LG G2 root konusundaydı, bir de özet yaparak ne kadar basit olduğunu anlatmaya çalışmıştım.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

chatin_62 pid=4352 dateline=1404141061' Alıntı:
Aynen öyle @cantara hocam. Anlatırken olabildiğince ayrıntılı anlatmaya çalışıyorum. Bu bazen dezavantaj olmuyor da değil. Ama ilk defa bu işleri yapanlar için böylesi daha yararlı oluyor. Zaten bir kere yapıldığında aslında işlemlerin ne kadar basit olduğu görülüyor ve başka bir sefer çok kolayca ezbere yapılıyor.
Sanırım LG G2 root konusundaydı, bir de özet yaparak ne kadar basit olduğunu anlatmaya çalışmıştım.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Aynen hocam, genelde bu tarz bir rehber hazırladığımda mümkün olan her ayrıntıyı ve olası hatayı da rehbere ekliyorum , fakat bir tane de hızlı rehber yapıyorum. (CWM-instal-reboot gibi...) Nasıl olsa ayrıntılı rehber özel mesajla soruluyor, cevaba hızlı rehberi yazınca kullanıcı fazlasıyla rahatlıyor ve bir süre sonra da boynuz kulağı mutlaka geçiyor :haha:

Üst Alt