Nexus 7 2013 Tablet açılmıyor

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Selam arkadaşlar.
Bu sabah Flo tabletim sizlere ömür. [sm=icon_smile_sad.gif]

Aslında bu mesaj hem bir soru hem de bir rehber mesajı olacak. Bu yüzden biraz uzun olacak ama okuyan arkadaşlar bu cihazlarda hangi yöntemler kullanılabiliyor, hangi komutlarla hangi işlemler yapılabiliyor onları da görmüş olacaklar.

Sorun 1:
Her zaman olduğu üzere bu sabah ta tabletimi açtım ve Chrome Beta ile bir habere bakarken tablet kilitlendi. Bir süre sonra da restart etti. 5.0 yüklediğimden yani Kasım ayından beri bu 3 yada 4. oldu sanırım. Neyse dedim şimdi açılır. Ama gel zaman git zaman cihaz Google yazısı ve alttaki Kilit işaretinin olduğu ekrandan ileriye gidemiyor. Orada takılı kalıyor.

Sorun 2:
Cihaz kapatılamıyor. Power'a uzun da basılsa bir süre sonra kendini yeniden açıyor.

Sorun 3:
Cihaz Recovery ile açılmıyor.

Yapılan İşlemler:
1. Cihazı TWRP Recovery ile açıp Wipe yapayım dedim. Ancak TWRP'nin mavi renkli ana ekranında takılı kalıyor. Menü gelmiyor.
2. Cihaz kapanmadığı için cihazı söküp pilini çıkarttım. Birkaç dakika bekleyip yeniden taktım. Birşey farketmedi.
3. Fastboot ile TWRP'nin güncel ve eski versiyonlarını yüklemeyi denedim, Failed veriyor.

Kod:
D:\Mobile\_Nexus7v2\Firmware\Root-Recovery\Root_Adb_TWRP>fastboot flash recovery twrp-2.8.1.0-flo.img
sending 'recovery' (8114 KB)...
OKAY [  0.262s]
writing 'recovery'...
FAILED (remote: flash write failure)
finished. total time: 90.139s

4. Recovery'yi Erase etmediğim için belki üzerine yazamıyordur diye Erase edip öyle yükleyeyim dedim, Erase'de de hata verdi.

Kod:
D:\Mobile\_Nexus7v2\Firmware\Root-Recovery\Root_Adb_TWRP>fastboot erase recovery

erasing 'recovery'...
FAILED (status read failed (Too many links))
finished. total time: 375.930s

5. Madem kendi üzerindeki Recovery ile açılmıyor ve yenisini yükleyemiyorum, öyleyse bilgisayardaki TWRP ile açayım dedim yine TWRP'nin Mavi ekranda takıldı.

Kod:
D:\Mobile\_Nexus7v2\Firmware\Root-Recovery\Root_Adb_TWRP>fastboot boot twrp.img
downloading 'boot.img'...
OKAY [  0.261s]
booting...
OKAY [  0.027s]
finished. total time: 0.288s

6. Bilgisayardaki Orjinal Recovery'si ile açayım dedim sadece üzerinde ünlem işareti olan Android Robot geldi. Herhangi bir işlem yaptırmadı.

Kod:
D:\Mobile\_Nexus7v2\Firmware\Root-Recovery\Root_Adb_TWRP>fastboot boot recovery.img
downloading 'boot.img'...
OKAY [  0.249s]
booting...
OKAY [  0.026s]
finished. total time: 0.275s

Geçen ay yedeklerimi almıştım ve bugün de yedekleyecektim ama kısmet olmadı. Sadece bir uygulamanın datalarını yedeklemem lazım. Yoksa sadece bu uygulama beni 1 gün uğraştıracak. Yapacak birşey olmazsa ucunda ölüm yok tabiki. Ama elimden ne geliyorsa deneyip öyle pes etmek istiyorum. Cihazı sadece Fastboot olarak görebiliyorum. ADB görmüyor. Dolayısıyla ADB Backup komutuyla data yedeklerimi alamıyorum. Fastboot ile imaj yedeklemesi yapılamıyor. UserData partisyonunu nasıl imaj olarak yedekleyebilir ve Linux'ta sanal bir disk yaratıp bu diske yazabilirim?

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam ben nexus 4'te beta bir rom denemek için fastboot ile factory image yüklediğimi hatırlıyorum. Hatta yüklerken boot da değişmişti. Eğer mümkünse siz de bu şekilde yükleme yapmayı deneyebilir misiniz?

EDIT: Yazdıktan sonra aklıma geldi... Verileri temizlemeden bu işlemi yapamamıştım... Yani muhtemelen yedek almanıza izin vermeyecektir. 

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Zaten yedekten vazgeçtim, 1 günde uygulamaların datalarını yeniden eklerim. 
Sorun sanırım eMMC'nin bozulması. Çünkü ne Erase yapıyor nede yazıyor. eMMC'yi de bulup değiştiremeyeceğime göre, geriye anakartı değiştirmek kalıyor. Biraz bakındım Ebay'de 2 tane 32GB Anakart bulabildim. İkisi de ortalama 80$ ve adamlar ekranı bozulan bir tabletten söktüm yazmış. 

Asus'a göndersem 2.el anakartı 80$ yani 210TL olan bir işlemi sizce kaça yaparlar? Bence 400TL'den aşağıya yapmazlar.

Tablet benim elim ayağım. Hızlı bir çözüm üretmem lazım. Geekbuying'te Mipad 64GB 249,99$'a inmiş (Xiaomi'de 1499Yuan yani 240$). Şeytan değil dürtmek ardımdan sopayla kovalıyor. :D 

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
En sonunda Stock Recovery'yi cihaza yüklemeden bilgisayar üzerinden açtırmayı başardım. Wipe işlemlerini yapmak istediğimde ise hüsrana uğradım. eMMC gitmiş gözüküyor. Aklına Anakart değişimi haricinde bir yol gelen var mı?

attachment.php

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Meğersem Google forumlarında yer yerinden oynamış. 2 gündür 1000'in üzerinde mesaj okudum. Hepsi Lollipop güncellemesi sonrasında bir süre sonra cihazın kilitlenip bir daha açılamadığı belirtilmiş. Ağırlıklı olarak Bootloader kilitli cihazlar olduğundan fastboot ile işlem yapabilmek için Unlock işlemi yapmak gerekiyor. Bu işlem sırasında Fastboot, Userdata partisyonundan başlamak üzere partisyonları Erase yapıyor. Elbetteki bu sorun ne Erase yaptırdığı, nede partisyonlara yazdırabildiği için bu işlemi yapanlar sorunlarını Unlock yapamıyorum şeklinde ifade etmişler. Maalesef benim kadar ayrıntıya girip denemeler yapan 1-2 kişi olmuş. Onlar da benim Recovery ekranında aldığım hataları almışlar. Yanıt gelmemiş. 

Garantili olanların, serviste anakartlarını değiştirilmiş. Garantisi olmayanlardan 200-230$ arasında ücretler istenmiş. Herkes isyanlarda. 

EĞER NEXUS7 TABLETİ KULLANAN ARKADAŞLAR VARSA MUTLAKA KİTKAT SÜRÜMÜNE DÖNÜŞ YAPSINLAR. DURUM OLDUKÇA VAHİM DURUMDA. 

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
chatin_62' Alıntı:
Sorun sanırım eMMC'nin bozulması. Çünkü ne Erase yapıyor nede yazıyor. eMMC'yi de bulup değiştiremeyeceğime göre, geriye anakartı değiştirmek kalıyor. Biraz bakındım Ebay'de 2 tane 32GB Anakart bulabildim. İkisi de ortalama 80$ ve adamlar ekranı bozulan bir tabletten söktüm yazmış. 

Asus'a göndersem 2.el anakartı 80$ yani 210TL olan bir işlemi sizce kaça yaparlar? Bence 400TL'den aşağıya yapmazlar.

Tablet benim elim ayağım. Hızlı bir çözüm üretmem lazım. Geekbuying'te Mipad 64GB 249,99$'a inmiş (Xiaomi'de 1499Yuan yani 240$). Şeytan değil dürtmek ardımdan sopayla kovalıyor. :D 

Çok güldüm be hocam son cümlene. Geçmiş olsun bu arada. Kaç liraya almıştın? Zaiyat çok mu? :(

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
cantara' Alıntı:
Çok geçmiş olsun hocam... Google'dan beklenmeyecek hareketler. :(

Teşekkür ederim hocam. Biz buralarda meğer kendimiz çalıp kendimiz oynuyormuşuz. Gerçi Türkiye'de fazla N7 2013 sahibi yok. Bu nedenle ayyuka çıkmamış sanırım. Bende patladı. :D 

ByKatre' Alıntı:
chatin_62' Alıntı:

Çok güldüm be hocam son cümlene. Geçmiş olsun bu arada. Kaç liraya almıştın? Zaiyat çok mu? :(

Şimdi ben de güldüm. :D 
Teşekkür ederim. Ben ilk çıktığı gün yani 25 Temmuz'da NewYork BestBuy'dan satın aldırmıştım. Donanımhaberdeki ana konu benim. Oradan yapıştırıyorum. :D

Yeni Nexus 7, ABD'de 30 Temmuz'da satışa sunulacağı belirtildiği halde birkaç mağazada (BestBuy, Staples, GameStop) 25-26 Temmuz'da satışa sunuldu. Ağustos sonuna doğru da İngiltere, Kanada, Japonya, Almanya, İspanya, Güney Kore, Fransa ve Avusturalya'da satışa sunulacak. Yeni Nexus 7'nin 16GB kapasiteli versiyonu 229.99$ iken, 32GB kapasiteli versiyonu 269.99$, 32GB LTE versiyonu ise 349.99$ fiyat etiketine sahip.

Ben BestBuy'dan satın aldırdım ve geldiklerinde getirdiler. 32GB olan modeli vergileriyle birlikte 290$'a geldi.

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
Epey de varmış hocam. Geçmiş olsun. O zaman sana şeytanla iyi kovalamacalar hcoam. :D

Üst Alt