İnceleme Neden AOSP Tabanlı Rom Kullanıyorum?

ertancetin

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
Mali Müşavir
Konular
63
Merhabalar. Malumunuz rom kurma ve her romu deneme hastalığı genel anlamda forumdaki arkadaşlarımızda mevcut. Hatta bununla ilgili bir konu bile açmıştım bu rom değişikliği hastalığından kurtulmak için ancak gördüm ki çoğu kimsede bu hastalık zaten varmış. Neyse konuma döneyim ben. 4 güne Bir rom değiştiren biri olarak artık bundan sıkıldım ve kendi kendime not alma ihtiyacı duydum. Her romun kendine göre güzelliği vardır, zaten ondan dolayı bir oraya bir buraya gitmekteyiz. Bugün neden AOSP rom kullandığımı yarın da neden Miui tabanlı kullandığımı yazacağım inşaallah. :)
1) Eğer böyle bir rom kullanıyorsanız kesinlikle çok akıcı oluyor.
2) Batarya süresinde kim ne derse desin AOSP her zaman önde.
3) Diğer uygulamalarla daha iyi bir şekilde çalışması. Malumunuz arkaplan kısıtlayıcı çok sıkmadan çalıştığı için sürekli kapanan uygulamalar olmuyor.
4) Google tarafından yapılmış uygulamalar daha düzgün ve performanslı çalışıyor.
5) Google Camera gibi bir nimetin en güzel burada sonuç vermesi
6) Telefonda isim ararken t9 da sıkıntı yaşamadan kafam rahat bir şekilde arama yapabilmem
7) Daha detaylı ayarların bulunması ve ayarlanabilmesi
8) Google bulut sisteminin çok hızlı ve sık senkronizasyonu sayesinde veri kaybı yaşanmaması ve çağrı geçmişi, mesaj geçmişi hatta uygulama ayarlarını yedeklemesi ve hiçbir ayara gerek kalmadan kurulumdan sonra rahat bir şekilde kullanılması. (Biliyorum MIUI da da var)
9) MIUI daki gibi gereksiz ve aynı işe yarayan çift uygulamaların olmaması (e posta-gmail, galeri-google fotoğraflar, hangouts, duo vs)
10) Durum çubuğunda bildirim gelmeme vs sorunu olmaması ve daha tepkisel olarak kullanabilme
11) Tuş ayarlarının içerisinde istediğim tuşa istediğim ayar ve kısayolları atayabilmem. (en sevdiklerim arasında)
12) MIUI da bildirim geldiğinde sanki düşük fps varmış gibi yanan ve çok sınırlı renkleri olan bildirim ışığının burada istenilen şekilde ayarlanması.
13) Görüntü boyutunun detaylı ayarlanabilmesi (MIUI gibi koca koca değil daha küçük ve şık görünmesi)
14) Uzun zaman MIUI arayüzünü kullanmış biri olarak oradan sonra AOSP ye geçince müzik kalitesini gerçekten çok rahat anladım. İlk müzik dinlediğimde "Ooo bu ne yaa" tepkisi verdikten sonra vazgeçilmezlerin arasına giriyor.
15) Parmak izi sensörü MIUI'a göre daha stabil çalışıyor. Hızlı çalışmıyor MIUI daki gibi ama en azından sürekli yanlış deyip açmamazlık yapmıyor, doğru çalışıyor.
16) Cihazımda etkin olmayan, MIUI arayüzünde canımı çok sıkan bir olaydır bu, sensöre parmağımı koyduğumda algılamayıp illa tuşa bas diye ısrar etmesi. AOSP de böyle bir durum yok çok şükür. Koyduğum gibi anlayıp açıyor akıllım. Ama insanın aklına geliyor işte sürekli. Madem böyle bir şey yapılabiliyor. Niye telefonun içine gömülü gelmiyor da uğraştırıyorlar insanı...
17) Arkaplanda açık olan uygulamaya (MIUI a göre) daha sonra döndüğümde daha hızlı açılması.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Elbette bu durumlar cihazdan cihaza değişecektir ve fikrime katılmayanlar olacaktır. En güzel rom ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayandır. Elimden geldiğince hepsini deneyimlemeye çalışıyorum. Maalesef bu işin bir sonu yok. Güncelleme gelmeyene kadar devam. :) Ben genelde Lineage Os kullanıyor olursam Gapps'ın Aroma paketini indirip isteğime göre kurulumu gerçekleştiriyorum. Böylece tam istediğim gibi bir şey kullanmış oluyorum (4 günlüğüne de olsa :)) Diğer alternatif olarak da Pixel Experince Rom kullanıyorum. O da güzel çalışıyor. Konuyla ilgili yorumlarınızı ve soru varsa sorularınızı da bekliyorum. Herkese iyi forumlar :)

Brismo

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mamet
Cihazım
Mi6
Konular
22
Hocam içimi okudun bende de bu hastalık var. Mantıken ve kullanım olarak aosp daha iyi gelse de her zaman MIUI ya dönüyorum. MIUI da beni çeken gizemli birşey var :)

Genel olarak bakarsak çok büyük farklar yok ondan sürekli değişiklik isteği doğuyor.

Son olarak MIUI mu AOSP mu dersek. Ben tercihi MIUI dan yana kullanırım. Ama tabiki aosp un da artıları var.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Sayın ertancetin hocam, yazdıklarınızın bir çoğuna Hasta bir insan olarak katılmakla beraber, özellikle benim Cihazım için söylemem gerekirse, Oreo Aosp romların hepsinde neredeyse aynı ses sorunu mevcut olduğundan, neredeyseAosp Custom romlardan soğumaya başladım diyebilirim....
MIUI de ise maalesef sorunlar bitmiyor ve devamlı surette en mükemmelini, en az hatalısını aramak ve bulmakla geçiyor ömrümüz ama buna rağmen, aynı Sayın Brismo hocamın da dediği gibi, beni de MIUI ye çeken gizemli bir şey mevcut....Şimdilik kendi cihazım için Global Beta nın Repack edilmiş ve süper modlarla donatılmış, Greeshan romunu bulduk ve kullanmaktayız....Allah İnşallah sizede şifa versin

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

berkays07

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
berkay
Cihazım
mi 8 lite
Konular
33
Malesef ne parmak izi ne de tam ekran hareketleri miui kadar kusursuz değil. 4-5 adet aosp denedim ama kesinlikle bu iki özellikte yanından geçmiyor miui nin :)

kacaksevgilim

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Poco F4 pro
Konular
21
Redmi Note 5 için konuşursak Pixel Rom kullanıyorum (Rom konusunu ilgili başlıkta açtım) Miui halt etmiş.
+ Bariz miui'den fazla performans alıyorum Antutu'da 111.000 küsürken ,Aosp'de 126.000 skor aldıgım oldu.
+Ekran süresi miui 'de 7-8 saat arası değişirken , Custom Rom'da 10 saati aşan ekran görüntüsü aldım.
+Spectrum denen mucizevi şeye sahip(şöyle ki kernel destekliyorsa 4 profil vardır "balanced-battery-performans- gaming, hızlı erişim düğmesi ile birkez basarak işlemci hızlarını kolaylıkla ihtiyacına göre ayarlarsın süper birşey)
+Sürekli özelleştirebileceğin modların olması
+Telefon perte çıkasıya kadar destek sunulması
+Gcam, bu mucizevi uygulama en iyi custom rom'da performans veriyor, telefonumda tam stabil değil, geçen gün yayınlanan magisk fix'i ile çok büyük aşam kaydedildi.
+ miui cam'ın custom romlara portlanması
+ANTIROLBACK ADI ALTINDA SAÇMALIĞININ OLMAMASI, TAMAMEN ÖZGÜRLÜK SUNMASI!

elbette miui özlediğim zamanlar oluyor, ama yok abi custom rom 'un yerini tutmuyor
Zaten maşallah dediğim 40 gün yaşamıyor. Mucize rom dediğim miui ne olduda bu kadar geriledi anlamak mümkün değil.

assalat

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Assalat
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Öğretmen
Konular
23
Ben de havoc ve rr remix'i denedim ama eksik bir şeyler var gibi hissettiryor insana. Ayrıca google kamerada ayna modu olmaması ve uygulama çekmecesi yüzünden kullanmadan kaldırmıştım romları. Ben uygılamaları ana ekranda seviyorum. Ios'ten kalan bir alışkanlık.

ertancetin

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
Mali Müşavir
Konular
63
Tabi ki, sizlere katılıyorum. MIUI arayüzünde bizi çeken bir şeyler mutlaka var. Onunla ilgili bir konu açmayı da düşünüyorum zaten. MIUI arayüzü tam oturmuş bir arayüz değil. Çok fazla hatasıyla karşılaşıyorum ve bazıları öyle komik hatalar oluyor ki hadi canım diyor insan. Ama yine de sevdiriyor kendini. Mesela görüntü boyutunu küçültüyorum MIUI da WhatsApp da görüntü boyutu normale göre büyük duruyor. Geri çıkıyorum küçük, uygulamaya giriyorum büyük. Bir süre sonra takıntı yapmaya başlıyor insan. :)

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Bir gün Custom rom ile kalkıyorum bir diğer gün MIUI tabanlı bir rom ile, bu sefer kesin uzun süreli kalacağım diyorum olmuyor, sanırım uzun süreli romlar bana göre değil :D:D

ertancetin

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
Mali Müşavir
Konular
63
Bir gün Custom rom ile kalkıyorum bir diğer gün MIUI tabanlı bir rom ile, bu sefer kesin uzun süreli kalacağım diyorum olmuyor, sanırım uzun süreli romlar bana göre değil :D:D
Aynı ben :D

berkays07

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
berkay
Cihazım
mi 8 lite
Konular
33